Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek megéri, ezért...

Szerintetek megéri, ezért tanulni?

Figyelt kérdés

Van két ismerősöm akiknek teljesen eltérő a történetük.


2001-ben kezdtük meg a gimnáziumot, ekkor még mind a hárman egy osztályba jártunk. Az egyik ismerősöm (nevezzük Ádámnak) viszont évvégén megbukott angolból. Tipikusan az a csendes gyerek volt, nem igazán volt az osztályközösség része. Nem volt jó tanuló, de ennek ellenére értelmes volt. Én néha elég jókat tudtam vele beszélgetni és innen ismertem meg valamennyire. Ő akkor úgy fogalmazott, hogy azért nem tanul, mert nem látja értelmét. Mivel megbukott, ezért a következő évet nem velünk kezdte, hanem eggyel alattunk. Innentől kezdve nem igazán beszéltem vele, csak köszönő viszonyba voltunk. Én és a másik ismerősöm (nevezzük Bélának) 2005-ben érettségiztünk. Béla nagyon jó tanuló volt, ezért egyetemre ment, villamosmérnöknek (én dolgozni mentem egy gyárba, mivel pénzt akartam már keresni).

Én egy éve már a gyárban dolgoztam amikor találkoztam Ádámmal a munkahelyemen. Ekkor derült ki, hogy pont arra a részlegre vették fel ahol én dolgoztam. Egy idő után összehaverkodtunk és elég sokat beszélgettünk. Elmondta, hogy az utolsó évét esti tagozaton kezdte és így érettségizett (érettségije kettes, hármas lett). Nem igazán tudta, hogy mit kezdjen magával, ezért kezdett el dolgozni. Egy év munka után itt hagyta a munkahelyét és innentől kezdve nem igen találkoztam vele egészen múlt hét csütörtökig, amikor is a buszmegállóban összefutottunk. A buszon beszélgettünk (vidéken lakunk -ő csak lakott- mind ketten, ő egy faluval "távolabb" (szomszédfaluban)).

Kb. félórát beszélgettünk. Én elmeséltem, hogy még mindig ott dolgozom, 4 év után műszakvezető lettem (le kellett tennem egy képzést).

Viszont ami engem meglepett az az ő története. Arra számítottam, hogy valamilyen gyárban dolgozik Budapesten, de nem. Munka után beiratkozott a Gundelbe pincérképzésre (esti tagozatra, 1 éves). Amikor elvégezte rögtön jelentkezett hajópincérnek, de csak félév után kapott állást hajón (ezalatt több étteremben is részmunkaidős állást vállalt). Kb. 2-2,5 évet dolgozott hajópincérként (elég sok pénzt megspórolt ez idő alatt). Ezután kiköltözött Angliába ahol rögtön "főpincér" állást kapott (nem biztos, hogy így nevezte, talán pincérvezető, nem tudom). 2012 év elején azonban, ezt a munkáját is ott hagyta és nyitott egy gyors étkezdét (elvégzett valamilyen szakács vagy vendéglős képzést). Mondta, hogy eléggé jövedelmező, ezért nyitott egy másikat is (1-2 hónapja). Kérdeztem tőle akkor miért jött vissza, jött meglátogatni a szüleit és kiszeretné őket vinni Angliába.

Engem rendesen megdöbbentett, hogy ilyen sokra vitte azok után, hogy megbukott és még utána is elég rossz tanuló volt.


A másik ismerősöm (Béla) ez idő alatt megszerezte a diplomát. 2012-ben kapta meg (vele a mai napig közeli baráti viszonyba vagyok). Félévig nem kapott munkát, majd félév után Budapesten kapott, nettó 150 ezer Ft-ért. Ezt is protekcióval. Mivel ő ugyan ott lakott ahol én, ezért fel kellett véglegesen költöznie Budapestre. A 150 ezer Ft-ból kb. 60 ezer Ft-ja marad, ebből étkeznie kell+útiköltség stb.. Ekkor vetődött fel bennem a kérdés, hogy vajon tényleg érdemes-e 5-6-7 évet tanulni, ezért vagy érdemesebb elmenni dolgozni mint Ádám?


Mint gondoltok erről?


2013. márc. 12. 09:40
 1/10 hollófernyiges ***** válasza:
Ezt úgy mondod, mintha tanulni valami rettenetes szenvedés lenne. Pedig egy egyetem vagy főiskola (még a műszaki jellegű is) egy buli meg nyaralás a napi 10-12 órás gályázáshoz képest. Ha Béla kimenne külföldre és ugyanolyan kezdeményező lenne, akkor lehetne saját szoftvercége és kilóra megvehetne Ádámot.
2013. márc. 12. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ha nem tudott volna elmenni külföldre dolgozni, nem lenne most ilyen sikeres. Magyarországon ez sosem valósulhatott meg volna, az itteni fizetéséből ezt sosem tudta volna összehozni. Külföldön jobbak a fizetések, ennyi.
2013. márc. 12. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Ne értsetek félre, nem vagyok a tanulás ellen (idén lettem másodéves levelezősön az egyetemen, műszaki területen).

Béla is kiszeretett volna menni külföldre, de nincs rá pénze.


Elkeserítőnek tartom, hogy ennyi év tanulás után (gyakornokként is dolgozott, diploma után kitették) nem adnak neki rendes munkát. Ezek ellenére sokan mégis úgy tekintenek a diplomára mint, ha garancia lenne a jövőre nézve (ahol én dolgozom ott vannak gépészmérnökök BSC diplomával) és a fiatalokat nem igazán készítik fel a valóságra.


Külföldön sem rózsás a helyzet. A legtöbb diplomás (legyen az akár mérnök is) mosogat és felszolgál, ha szerencsés egy éven belül eltud helyezkedni a saját területén (de így sem biztos, hogy mérnökként). Rosszabb helyzetben akár évek is eltelnek mire munkát tud vállalni a diplomájával.

Más országokból is rengetegen érkeznek pl. Angliába + ott vannak a belföldi/hazai mérnökök akiket előnyben részesítenek.

Pont, ezért tartom hülyeségnek, azt is aki a röghöz kötés mellett azzal párol, hogy külföldi fizetésből nevetve vissza fizetik majd a tandíjat, messze nem igaz.

2013. márc. 12. 10:42
 4/10 A kérdező kommentje:
*pártol
2013. márc. 12. 10:43
 5/10 A kérdező kommentje:

Kedves első hozzászóló, nem tudom honnan vetted, hogy a műszaki egyetemek könnyűk. Nem egy ismerősöm tanul a BME-n és eddig, ezt senkitől sem halottam (ill. saját tapasztalatból is mondhatom, hogy nem ez az állítás nem igaz). Az egyik ismerősöm emelt szintű matek érettségit megírta 96%-osra, de BME-n informatikusmérnökin mégis vért izzad, hogy átmenjen vizsgákon.


Azt elhiszem, hogy a gazdasági marketinges főiskolákon ellehet bulizgatni és, azt sem állítom, hogy valakinek a műszaki egyetemen sem esik nehezére, de nagy általánosságban, ezt kijelenteni erős túlzásnak vélem.

2013. márc. 12. 10:50
 6/10 A kérdező kommentje:
Na igen, elnézést félre értelmeztem a válaszod.
2013. márc. 12. 10:51
 7/10 anonim ***** válasza:

Igen, 10 millióból mindig mindenre és az ellenkezőjére is találsz példát. Igaz lehet a meséd is, de nem következik belőle semmi. Az angliás barátod lehet, hogy kicsit élelmesebb, a másik talán élhetetlenebb, de ebből se sok következik.

Általában aki tanul,szélesebb látóköre lesz, megtanul gondolkodási, észlelési technikákat is, ezért az életben hamarabb észrevesz dolgokat, mint mások, könnyebben eligazodik. Nagyobb tudásért mindig többet fizetnek, mint kisebbért.

De lehetnek anomáliák, rossz helyek, és az emberek ezen túl se egyformák. Attól, hogy két ember azonos tudással, azonos diplomával egy időben kikerül az életbe, nem biztos, hogy azonosan él 10 év múlva, mert van szerencse és vannak egyéni képességek más területeken. Ezek mind befolyásoló tényezők.

De nagy átlagban mindig a tudás nyer a tudatlansággal szemben. Viszont konkrétan most egyes jó szakmákban jobban lehet keresni, mint néhány diplomás állásban. Ez az elfuserált gazdasággal függ össze.

2013. márc. 12. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ádám karrierje csak itthon számít annak. Azonban ha itthon nyitott volna gyorsétkezdét nem tudom hova jutott volna magyar körülmények között.
2013. márc. 12. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Nem vitatom amit írsz, de ahogy írtad most nem, ez a helyzet. A többlettudást nem minden esetben fizetik meg, tehát nem térül meg a belefektetett energia (a közhelyeket kerüljük, hogy a tanulás sosem felesleges). Ezzel szemben sokakat mégis azzal ámítanak, hogy diploma nélkül nem érsz semmit. Pedig ez az ideológia mára abszolút, de nem igaz. Ahogy írtad egy jó szakmával nem csak itt, hanem külföldön is előbb el lehet helyezkedni, elég jó fizetéssel.

Arról nem is beszélve, hogy a legtöbben minden élettapasztalat nélkül vágnak neki a felsőoktatásnak.

A tudás relatív, a tapasztalat az életben többet számít.

Mi most élünk és nekünk a jelenlegi gazdasági helyzetet kellene figyelembe venni, akármennyire is elfuserált. De mi mégis régi, elavult eszméket verünk a fiatalok fejébe.

Spanyolországban a fiatalok 50%-a munkanélküli akiknek a nagy része diplomás.


Nem azt mondom, hogy nem érdemes tanulni és hosszútávon ne lenne kifizetődő egy diploma, de jó lenne először mérlegelni és végre leszámolni azokkal az előítélettel, hogy a kétkezű munka lenézendő. MOST (ahogy írtad) nem feltétlenül kifizetődő rögtön érettségi után elmenni egy 6-7 éves egyetemre, és ez valószínűleg nem is fog változni egy jó darabig.

2013. márc. 12. 11:35
 10/10 anonim ***** válasza:
Magyarországon sosem fogsz tudni ilyen karriert csinálni kétkezi munkásként. És ezt nem lenézésből mondom, hanem mert így van, külföldön jobban megfizetik. Ha Ádám itthon pincérkedne, tuti nem lenne gyors étkezdéje.
2013. márc. 12. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!