Miért zavar egyes pasikat annyira, ha egy nő többre vágyik a háztartás vezetésénél?
Hangsúlyozom: EGYESEKET, tehát az általánosításnak még közelében sem szeretnék járni, tapasztalom, hogy nem mindegyikük gondolkodik így, és akik igen, azok sincsenek egyértelmű többségben.
A leggyakrabban hangoztatott, elméletbe torkoló érv úgy hangzik, hogy mivel a nők alapvető biológiai funkciója az utódok ellátása és védelme (=nekik kéne elszórakozniuk a gyerekeikkel és a házimunkával egyedül, a négy fal között), a karrierépítés és a családalapítás nem fér meg egymás mellett, és minél többen döntenek az első lehetőség mellett, annál kisebbre csappan a népsűrűség, lassanként kihal a fajunk, és a többi. Szerintem ez a teória vérzik pár sebből. Eleve fontosnak tartanám leszögezni azt, hogy a feministának mondott nők nagyobbik része nem óhajt vizet zavarni a történelemben, kézbe venni politikai ügyeket, újságírók pénzforrásává válni, befutni; egyszerűen csak érezni szeretné, hogy valamit önerőből ért el az életben, hogy képes lenne akár a saját lábán is megállni (ez különösen lényeges szempont, ugyanis nem hátrány, ha van hová kilépni egy halálra ítélt párkapcsolatból, netán házasságból). Egy hétköznapi munkahely nem igényel akkora erőfeszítést, annyi munkálatot, mint egy tényleges karrier. Az idilli család modelljét legfeljebb annyiban változtatja, hogy a büszkén vállalt csemeték napirendjébe beiktatja az óvodai felügyeletet (a szocializációjukra nézve ez még előnyös is), illetve az otthoni robotmelóból is nehezedik egy csöppnyi a férj vállára.
Aztán ott vannak a magasröptű céloknak szentelt, filozofikusabb beállítottságú nők - jelentős kisebbségben. Ők vagy valóban nem terveznek klasszikus értelemben megállapodni, vagy elhalasztják a dolgot az önmegvalósításuk utáni időszakra (azaz hozzáadnak a populációhoz), valamint azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a kevésbé domináns, családcentrikusabb fajta férfiak szegényes sorából válasszanak maguknak partnert. Ha így vesszük szemügyre a helyzetet, megállapíthatjuk, mennyire nincs ok a pánikra, s visszakanyarodhatunk az eredeti kérdéshez: miért teszik mégis?
(Mellesleg én egy boldogtalan tagokból felépült rendszer működtetésének sem látom értelmét. Még ha törvényszerű is lenne, hogy a jelenség egy út az enyészet felé, akkor is azt vallanám, inkább legyen az emberiségnek örömteli sorsa rövid fennmaradással, minthogy elvárásokat magára erőltetve ragaszkodjon a túléléshez. Ehhez persze sokkal több merész álmú nő kéne, de gyanítom, hogy az átlag alaptermészete sosem fogja ezt lehetővé tenni.)
A tradicionális hozzáállás szerintem elsősorban a védelmezési ösztönből és/vagy felsőbbrendűségi érzetből eredhet, néhányan csakis abban az esetben érzik magukat teljes értékű férfinak, ha támaszt nyújthatnak a "gyengébbik nemnek", magukra utalhatják a képviselőit, felismerhetik, hogy más függ tőlük. A kérdést azért írom ki, mert érdekelnek a többiek meglátásai. Tudom, elég viszályszítóak tudnak lenni a hasonló témájú topicok, ezért kérek mindenkit arra, hogy kulturált és nem lekezelő hangnemben szólaljon fel, már ha egyáltalán eljutott a szövegem végéig. Előre is köszönöm!
Elég rosszul érzed, ugyanis nem járok még azon életszakaszomban, amelyben a körülményeim alapján ki lehetne jelenteni, hogy sikeresen élek-e vagy sem. Maradjunk annyiban, hogy a tanulmányaim lezárásáig hátra van jópár év.
Fogalmam sincs, mire jó neked mindenáron úgy kiforgatni a mondandómat, hogy utána vádolhass a férfiak hibáztatásával. Attól, hogy a két oldal közül az egyikről egyet-nem-értően nyilatkoztam, még nem fogom a másikat mindenért vállon veregetni. Magyarán oké, hogy a meghunyászkodásra semmi sem kötelez és árral szemben úszni sem tilos, de most nem ez a téma. Hidd el, azokról is megvan a véleményem, akik engednek a befolyásnak, ám ez tudtommal nem zárja ki, hogy egy bizonyos mentalitás sértse az önérzetemet. Ami a "hímnemű" kifejezést illeti, azért iktattam be a mondatba, mert apám szokása volt vele dobálózni. Beismerem, hogy az idézőjelet kiraknom alaposabb lett volna. Amúgy gyakran hivatkozik a köznyelv ilyen formában a férfiakra, szóval ebből nem kéne olyasféle messze menő következtetést levonnod, mint az egoizmusom (amennyiben a "megállapításoddal" egyúttal az előző idézetszármazékomra is visszautaltál, ezt semmisnek tekintheted).
Igen, sejtettem, hogy a karrierre vonatkoztatod a kérdéssorozatodat. Ezt direkt le akartam íratni veled, hogy te magad bizonyítsd be, helyenként mennyire tévesen értelmezed a soraimat.
""inkább legyen az emberiségnek örömteli sorsa rövid fennmaradással, minthogy elvárásokat magára erőltetve ragaszkodjon a túléléshez" Ez egy elég önző gondolat!
Persze, égessünk fel minden hidat! Lébecoljunk, pazaroljunk még pár évtizedet! A jövő generációknak esélyt se adjunk, hogy jobban csinálják nálunk! Ha a kedves édesanyád is így gondolkodott volna, akkor Te most nem lennél a világon. Ebbe belegondoltál?" -> Tehát ha a kedves édesanyám is a leírtaknak megfelelően gondolkodott volna? Csak mert én itt a személyes célokért folytatott küzdelmeket helyeseltem, nem a munkamániát. Mi van, ha ő önszántából nem akart nagy dolgokat véghez vinni, s nemcsak miattam mondott le róluk? Itt máris bukik a felkiáltás, miszerint a lepedőre száradtam volna (gondolom, most az alpári és közönséges stílusom kifogásolása követezik).
Másrészt: én sem az élvhajhászatot és a link életvitelt éltettem mindezzel, legalábbis nem feltétlen. A kitartás és az élet értelemmel való felruházásának a híve vagyok. Nem taglaltam valami bőven, de amit írtam, úgy értettem, hogy az szájhúzva szülő, lelke mélyén szabadszellemű asszony és a kenyérhozó férj kombinációja sem rövid-, sem hosszútávon nem szerencsés. Ez egy elméleti sík, a megemlítését azért ítéltem fontosnak, mert erőlködésem dacára sem voltam képes másképp elképzelni azt a társadalmat, melyet a belinkelt hozzászólások kiötlője szeretne kiépíteni. Mérlegre helyeztem a két lehetséges kimenetelt, és arra jutottam, szívesebben lennék halott, mintsem egy beltérre kényszerített cseléd (ismétlem: TUDOM, hogy ilyesmi nincs törvénybe foglalva, egyszerűen csak eljátszottam az ominózus GYK-tag jövőképével).
Visszamenőleg megjegyzem, számomra nem egyértelmű, mit takar nálad a "jobban csinálják nálunk" (mit kéne jobban csinálniuk pontosan?). Ebből nem nehéz kitalálni, hogy az életszínvonal milyenségének vajmi kevés köze volt ahhoz, hogy majdani boldogtalanságot feltételeztem. Hadd fogalmazzam át: mivel a csávó gondolatmenete a hagyományőrzés eszményén alapszik, ha az áttöltődne a valóságba, ellehetetlenítené a dolgok javulását, vegetációs állapotot idézne elő, ráadásul megkeseredett nők millióit vonná maga után - nemzedékről nemzedékre, hisz senkinek sem jutna eszébe kitörni. Te látszólag(!) egyetértettél vele, ezért érveltem úgy, ahogy.
Szinte biztos vagyok benne, hogy továbbra sem sikerült a gondolataimat megfelelően szavakba öntenem, de nem baj, később újra nekifutok.
Egyrészt értem és tudom, hogy létező problémakör, másrészt feleslegesnek is érzem az ezen való tépelődést.
Igen, vannak ilyen férfiak, de a nők előtt ott áll a választás lehetősége, hogy egy valóban komoly kapcsolatot (amelyből várhatóan gyerek is lesz) megfelelő férfivel építsenek fel. Mire egy kapcsolatban elérnek a felek a gyerek-kérdéskörig, ki szokott derülni mindkét fél szemlélete a témát illetően.
Jómagam ilyen szempontból demokratikus családban nőttem fel. Apám ugyanúgy megcsinált mindenféle házimunkát, egyedül a fizikai erőt igénylő munkák voltak csak az övé (mert anyám 50 kilósan kevés lett volna egy szekrény mozgatásához). Anyám meg adott esetben szerelési munkákat is elvégzett. A munkák felosztása inkább "szeretem-nem szeretem végezni" alapon történt.
A férjem hasonló típus. Házimunkára maximum fáradtság miatt mond nemet, de ezzel a jogommal én éppúgy élhetek.
Néhány hónapja kezdtem el egy jó jövővel kecsegtető munkahelyen dolgozni.
Egyúttal nagyon érik a gyerekvállalás is. Amikor felvetettem a férjemnek, hogy kissé aggódom a kettő összeegyeztetése miatt, két perc gondolkodás után előállt a válasszal: kb. fél évig itthon maradok, mert a szoptatás miatt más választásunk nem lesz. Utána visszamegyek dolgozni és ő marad itthon. Neki is jó, mert tanulni szeretne, illetve van egy terve egy vállalkozásra, az otthon töltött időt ezekre is fordítaná.
Előző házasságból van gyereke, akivel szintén néha ő maradt otthon, tehát pontosan tudja, hogy mivel jár majd (én csak tippelgetem, nincs gyerekem).
Már arra is van terve, hogy hogyan oldja meg a gyereket, ha épp más dolga akad. Egyrészt nagyszülők, másrészt összebeszél már gyesesekkel és felváltva vigyáznak egymás gyerekére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!