Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nem magyar származásúak...

Nem magyar származásúak lennénk? Kicsit zavar ez a dolog hogy is lehet.

Figyelt kérdés
szóval az édesanyám vezetékneve Oláh. tudom hogy ez a cigányoknak egy típusbeli megkülönböztetése. nem tudom ez visszamenőleg mire utalhat, mert mi egy magyar család vagyunk! és néhány generációra visszamenőleg is -ahogy utána tudtam kérdezgetni mindig is magyarok voltunk. elég fehér bőrűek, én is megkaptam már a "hipósképű" leszólítást nem egyszer az utcán szóval nem tudom...visszamenőleg is tisztességes dolgozó emberek voltak a családban, és mindig is magyarnak tartottuk magunkat. tisztessées dolgozó emberek a szüleim mindketten, igaz csak szakmunkások de akkor is. vidéki kisvárosban élünk kb 86nm2es kis házban szóval "átlagmagyarnak" kategorizálnak be minket..ez a név eredet viszont engem zavar hogy mégis honnan miből alakulhatott akkkor. olvastam régebben egy olyat (de ez nem biztos) hogy a Románokat is hívták azt hiszem oláh embereknek. lehet hogy Romániából települtünk volna be valamikor? nem tartom valószínűnek mert nem tudott senki olyan rokonról a nagyszülőm sem aki valaha külföldön élt, mindig is Magyarországon, bár eleinte elég szegényes körülmények között. lehet felesleges is ilyeneken rágódnom mert nem sok értelme van, csak érdekel hogy mégis hogy lehet
2009. szept. 4. 12:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Szia. Nem tudom a választ, csak annyit tudok mondani hogy volt egy osztálytársam akinek szintén ez volt a vezetékneve, de semmi cigány nem volt benne , legalábbis abszolút magyarnak nézett ki. És a családja is.
2009. szept. 4. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
61%

Nekem is volt már ilyen vezetéknevű osztálytársam, ők is magyarok voltak! Sőt, Rácz vezetéknevű barátnőm is van, az ő családja is magyar...


Nagyon szomorú és számomra elkeserítő, hogy az utóbbi években egyre több ember kezdi gyűjtögetni név szerint a cigány vagy zsidó származású embereket...

Ezeknek a korlátolt, iskolázatlan embereknek hamarosan természetes lesz, hogy sárga csillagot tűzessenek a számukra megsemmisítendő emberekre, gyerekekre, vagy pusztán a neve alapján felhúzzák az első útszéli fára...


Volt már ilyen a történelemben... :-[


Sajnos, már el is kezdték az "igazságosztást" : lelkiismeretfurdalás nélkül meggyilkolják akár az 5 éves gyereket is, ha az cigány, vagy az alvó nőt és a lányát...


Ez az "szittya-turul-ősmagyar" népség elfelejti, hogy itt Európa közepén már egyetlen valódi ősmagyar ember sem él: az évszázadok során mindannyiunk vére keveredett az átvonuló tatárok vagy törökök vagy horvátok vagy szlávok vagy németek vagy a többi sokszáz nép vérével!

2009. szept. 4. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Jól tudod, régebben a románokat hítuk oláh-nak, és oláh országnak, és romániából jöttek az oláh-ok, manapság pedig azért nem használjuk rájuk ezt a nevet, mert gúnynévvé vált.
2009. szept. 4. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Igy van az OLAH-ok azok a romanok, csak csufnevnek tekintik ezt mar manapsag!
2009. szept. 4. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Tiszta magyar ember nem létezik, nagyon sok keveredés történt az évek során. Elképzelhető, hogy van az őseid között cigány, de ez bárkinél, a "legmagyarabb" embernél is előfordulhat. Ezen nincs mit szégyellni.
2009. szept. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A románokat hívták oláhoknak régen. A románok nem cigányok, antropológiailag földközi fajú emberek. Ettől eltekintve Magyarországon nem lehet biztosan megállapítani, hogy azért mert téged Oláh-nak hívnak, akkor volt-e valóban román ősöd. Azért nem, mert a magyaroknál mindig is eleven szokás volt az adoptáció, amellett azt se felejtsd el, hogy a vezetéknév csak alig 200-300 éve van használatban. De ilyen alapon azt sem lehetne magyarnak tekinteni akinek az a neve, hogy Németh, vagy Horváth...De teszem azt, az mennyivel magyarabb, akinek Kovács, Nagy, stb. volt az apja, az anyja meg Grünenfeld. A vezetéknév csak az apai ágat jelzi, azért ez is fontos. De mondok egy példát! Ki a magyarabb? Az akinek van egy idegen eredetű vezetékneve, amit az apjától örökölt, de közben az anyja is színmagyar és valószínüleg az apja is, csak a neve más; vagy az, akinek nagyon szépen csengő magyar vezetékneve van, az anyja meg Sztojka, Kolompár, stb...Elég egyértelmű a válasz szerintem.

Jó lenne abbahagyni végre a felületes ítélkezést. Magyar az, aki származzon bármely kárpát-medencei népből (tót, oláh, stb.), de magyarnak vallja magát, munkálkodik az országért, és kiáll a magyar nép érdekeiért.

Sokat jelent a származás, de nem mindent. Szigorúan véve már az első Árpád-házi királyaink sem voltak "magyarok", mivel sorra idegen asszonyokkal házasodtak...tessék csak utánanézn.

Az én nevem szerb eredetű, kb. 200 évre tudom visszavezetni a családfámat és egyetlen szerb őst nem találtam (levéltárban is néztem)...erről ennyit

2009. szept. 4. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Szerintem nincs semmi baj azzal, hogy az anyukád vezetékneve Oláh. Szerintem egyáltalán ne zavarjon ez :)

Hisz mint említetted tisztességesen dolgoznak a szüleid és "átlagmagyarnak" kategorizálnak. Úgyhogy szerintem ne szégyelld inkább légy büszke rá, hogy egy rendes család vagytok^^

2009. szept. 7. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

ÁLLJUNK MEG EGY SZÓRA!

1. Oláhoknak régen a románokat nevezték. A románok nem cigányok! Az egy dolog, hogy sok idióta magyarnak a román egyenlő a cigánnyal, de a román ugyanúgy utálja a cigányokat. Mellesleg Franciaországban a cigányokat meg magyaroknak hívják! És azért mert innen vándoroltak tovább oda. Tehát ma is csak azért keverik a románt a cigánnyal, mert onnan jöttek ide, de mielőtt bárki nagyképűen elkezdené lenézni a románokat, gondoljon bele hogy nyugatabbra a magyarokat ugyanúgy cigányozzák! És annak sincs semmi valóságalapja!

2. A vezetéknevek használata a 18. században terjedt el! Nem azt jelöli, hogy mi vagy, hanem hogy mit gondoltak rólad és az ősöd milyen népiség körében tartózkodott. Lehet, hogy egyáltalán nem volt román, csak rövid ideig közöttük élt. Akik Némethnek vagy Horváthnak hívnak, csak elenyésző esetben németek és horvátok utódai. Ahhoz, hogy valakit Némethnek nevezzenek el, elég volt az is, ha a faluban csak ő tudott németül. De ettől ő még nem volt német. Az Oláh névvel ugyanez a helyzet.

3. Felesleges ilyenen rágódnod, megsúgom ismerek olyat is akinek "Cigány" a vezetékneve és ennek a névnek sincs semmi köze a cigányokhoz. Ugyanis ez a vezetéknév már a 13. században felbukkant, méghozzá nemesek körében (a 13. században a cigányok még nem voltak itt, de ha voltak is itt csoportjaik, soha a történelemben egy cigány sem kapott soha nemességet).


üdv, egy történész-levéltáros

2011. jan. 18. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!