Csak szerintem függ össze az inteligencia és az, hogy milyen zenét hallgat valaki?
Előttem leírták, hogy mi az összefüggés. Van abban valami, hogy aki feltűnően egysíkúan gondolkodik, mind zeneileg, mind az élet többi területén, az feltehetőleg elég topa agyilag, de még ez sem feltétlenül igaz.
Viszont a zenei ízlés tényleg sokat elárul az emberről. Nem zenei stílusokra gondolok, hanem a minőségre, az igényességre. Én minden műfajból a jót szeretem, az olyat ami a maga stílusán belül valami miatt TELITALÁLAT. Például: rock zenei téren a Metallica etalonnak számít minden magát valamire tartó zenésznek, mert időről időre változatos, igényes, céltudatosan felépített alkotások kerülnek ki a kezeik alól, viszonylag könnyű eljátszani őket, és gyakorlatilag csak Metallicából tanulva el lehet sajátítani a metál zene minden csínját-bínját - emellett (és épp ennek köszönhetően) igazi sztárok a zenekar tagjai, magasan vezetik a világon mindenhol a lemezeladási listákat, már ami a rock zenéket illeti, és az új számaik még az olyan szutyok, hulladék adók slágerlistáira is felkerülnek, mint a Viva TV, pedig ott aztán elég ritkán látni-hallani említésre méltó zenét.
Ami a pop zenét illeti, természetesen (na ki?) Michael Jackson az etalon. Ő képes volt a megújulásra, csupa-csupa slágert írt, méghozzá remek slágereket. Ugyanazt tudom róla is elmondani, hogy igényes, jól összerakott, céltudatosan felépített számai vannak, és nem utolsó sorban megmutatta Amerikának, hogy egy nigger is viheti valamire, ezzel sok millió feketének adva reményt. Persze ilyen példákat lehetne minden zenei műfajt illetően felhozni, például hip-hop kapcsán Eminem vagy Snoop Dogg, elektronikus zenei téren Prodigy, satöbbi.
Ezek mindenki számára teljesen egyértelmű példák. de nagyon sok igazi gyöngyszemet lehet felfedezni szinte minden zenei műfajban, és itt jön a képbe egy az intelligenciával gyakran összefüggésbe hozott tulajdonság, a nyitottság. Aki nem nyitott az új dolgokra, nem keresi folyton a jobbat, az leragad Michael Jackson, a Metallica, Eminem és a Prodigy szintjén, és soha nem fog olyan zenékkel megismerkedni, amik valami oknál fogva nem lettek annyira sikeresek, de minőség terén felveszik a versenyt a "nagyokkal". De erre nincs mindenkinek igénye.
Ezért ha valaki csak olyan zenét hallgat, amit egész nap okád magából a rádió, az két lehetőségre enged következtetni. Az egyik, hogy egyáltalán nem érdeklődik a világon semmi iránt, és annyira sekélyes az érzelemvilága, hogy mindegy neki, hogy mi szól körülötte (ez a sokkal ritkábbik), a másik pedig, hogy nem annyira érdekli őt a zene, mint egyeseket, hanem sokkal inkább érdekli, mondjuk, a sport és a gasztronómia, a bélyeggyűjtés és az informatika vagy a festészet és a kvantummechanika. Egyszerűen megelégszik azzal, hogy elfogadható minőségű zenét hall, ezt az igényt pedig kielégíti a rádió is. Mert azért azt észre kell venni, hogy az igazán jó zenei előadók egy idő után mind ismertek lesznek, és bekerülnek a rádióba, ha nem is "főműsoridőbe", de a tematikus zenei műsorokba, pl. egy rock-félórába akármelyik adón mindenképpen, míg a semmirevaló, csinált slágerek pár hét alatt lecsengenek, hál' istennek.
A kérdésre a válasz:
Nem, nem csak szerinted függ össze az intelligencia és a zenei ízlés. Nagyon sok meggondolatlan ember véli még így rajtad kívül, ezért utálják a rapperek a rockereket, a rockerek a diszkósokat, a diszkósok meg a Kékvérű Halpalacsinta Kollektíva nevű zenekar rajongóit. Nem szép dolog lehülyézni azt, aki (szerinted) nem annyira igényes a zenére, mint amennyire te igényesnek tartod rá magadat. Te sem örülnél, ha egy amatőr csillagász lehülyézne, mert nem olyan szinten foglalkozol a holdfázisokkal meg a hullócsillagokkal, mint ő, csak épp futólag megjegyzed róluk, hogy jajdeszépek.
Ui.:
A zene és a szöveg összefüggéséről csak annyit, hogy "a lelked a dallam, a tested a ritmus, az elme, az rím (ez zenebuddhizmus)". :)) Kinek mi a fontosabb. Én zenész vagyok, és alapvetően érzelmi beállítottságú ember, ezért nekem a zene százszor fontosabb a szövegnél. Felőlem teljesen értelmetlen szövege is lehet egy számnak, ha a zenéje jó.
Érdekes viszont, hogy szöveg nélküli zene van, dallam nélküli zene is van, ritmus nélküli zenéről viszont még nem hallottam. A ritmus mindennek az alapja!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!