Szánalmas, ha nem szeretek gondolkodni, logikázni?
Nem szeretek magamtól rájönni új problémák megoldásaira, mert nem vagyok kreatív. Én így jól érzem magam, de a környezetemben (egyetem) úgy érzem, ez megvetendő és aki ilyen, az értéktelen. Jobban szeretek pl magolni, mint felfogni nehéz dolgokat.
Ha valami nagyon nehéz feladat volt matekból gimiben, mondhatni fejtörő, akkor általában órákig gondolkodtam és semmi eredménye nem lett, és én arra gondoltam, hogy ez alatt a pár óra alatt mehettem volna 15-20 km-t biciklivel ebben a szép időben, ehelyett itt szaroztam és semmi eredmény. De ha valami olyan feladat volt, aminek a megoldási menetéhez hasonlót már vettünk, akkor örültem, mert rászántam az időt, és megcsináltam. De engem nem vonzott a kihívás, hogy nehéz feladatokra rájöjjek. 5-ös lettem matekból mindig egyébként.
Itt az egyetemen viszont labilisabb (gyors tempóban ledarálva szerzett) tudásra kéne alapoznom több kreativitást és tök depressziós vagyok tőle, főleg, hogy a munkámhoz is kellene kreativitás. Ha nem értek valamit, nem magyarázzák el, mert szerintük nekem kéne rájönnöm. De általában nem tudok és motivációt sem érzek rá. Ha előkapok valami ismeretterjesztő folyóiratot, ami érdekel, már tiszta lelkifurdalásom van, hogy ilyen léha dolgoknak hódolok, hogy mások által leírt dolgokat sajátítok el és azt böfögöm vissza, pedig ebben érzem magam jól. A mechanikus dolgokat kedvelem jobban. Amúgy 4,0-4,5 közti átlagom van itt az ELTE-n.
Szoktam amúgy gondolkodni, de nem logikázni, következtetni. Pl olyan könyveket szeretek, aminek van értéke, mondanivalója, nem "eldobható" szórakozás.
Hogy tudnék megnyugodni?
Értem. Ez amolyan céltudatosság disszonancia. Amit akarsz és ami érdekel is az nagy vonalakban nem egyezik meg mindig a konkrétumokkal. Ez gondot okozhat, mivel ez egy lényeges tényező bizonyos tereken, amint te is tapasztalhatod.
Az az igazság, hogy gyakran van úgy, hogy egy adott témán belül érdekelnek minket bizonyos dolgok, viszont vannak olyasmik amik nem, ugyancsak a témán belül, és akkor felmerül a kérdés, hogy miért kell az egyikre eredménytelenül rágörcsölni, míg a másikat lazán meglehet tanulni. És a válasz az az, hogy elkell fogadni azt, hogy az életben nagyon sok olyan dolog van ami összetett részekből áll és innen már tiszta is a kép, hogy miért foglalkozunk szivesebben bizonyos részekkel, mint más részekkel, mindazonáltal, hogy ugyanazon a témán belül vagyunk vagy ugyanazzal a témával kapcsolatos részekkel foglalkozunk. A fontos az, hogy egy jó munkához vezető út sokszor nem csak olyan dolgokból áll, amiket szivesen csinálunk meg. Viszont azokat is megkell csinálni.
És talán a te esetedben az volna a legvelősebb tanács amit adhatok, hogy amikor nem érzel motivációt valami iránt akkor gondold azt meg kétszer. Ugyanis ha azzal kapcsolatos amit tanulsz és amivel kapcsolatban amúgy vannak részek amiket szeretsz, akkor az a válasz, hogy valószínűleg egy nem annyira preferált részhez értél, amit viszont megkell csinálnod azért, hogy megfelelően haladj tovább és legyen értelme majd azoknak a részeknek is amiket szeretsz , mert a kedvelt és kevésbé kedvelt részeket majd nyilván összekellesz egyeztetni. És ha ezt a hozzáállás változtatást alkalmazod akkor fogsz érezni motivációt még olyasmi iránt is, ami nem vonz annyira. Fontos, hogy olyankor elhidd azt, hogy amit csinálsz az SZÁMÍT. Különben nincs motiváció sem.
Hűha! Köszönöm ezt a részletes választ! Igazán hasznos!
Talán az igaz lehet, hogy gondolkodni lusta vagyok... de elvileg lehet mechanikusabb területére evezni a szakterületemnek is, nem?
Van, aki TUD logikázni, következtetni, átlátni dolgokat és rendszereket, új összefüggéseket találni. Van aki pedig nem. Lehet persze erőltetni mindent, de minek. Egy tehetségtelen botfülű és zenélhet, de zenész soha nem lesz belőle, lehet hogy jó cserépfazekakat tud készíteni.
Minden ember különböző, ennyi.
Kedves kérdező, lehet, hogy bizonyos értelemben nem vagy lusta, de az írásodból mégis ez derül ki. Lehet, hogy amit leírtál, nem pont úgy kell érteni?
Az jó, ha jók a jegyeid, de te is tudod, milyen sokféle tudás állhat egy jegy mögött. A nyitottság és érdeklődés fontos dolog, mert ez hozza a motivációt ahhoz, hogy olyasminek is utánanézzünk, amihez éppen nincs kedvünk. Ha mindig csak azt szeretnéd, hogy valaki ismertesse az aktuális tanulnivalót, az türelmetlenségre vall, arra, hogy sajnálnád az időt hosszabban az utánajárásra fecsérelni. Ez pedig valahol lustaság. De a fő gond az vele, hogy eszerint nem érzel ingert az egyes dolgok összefüggéseinek vizsgálatára. Pedig később ezek teszik gyorsan áttekinthetővé a körülöttünk zajló jelenségeket.
Hát...
Magamba néznem nem egyszerű. Rendesen megfogalmazni meg még nehezebb.
Én arra teljesen vevő vagyok, hogy én nézzek utána dolgoknak. Erre vizsgáknál szükségem is van. Vannak dolgok, amiknek nem is azért nézek utána, mert kérik vizsgán, hanem mert fontosnak tartom. Az összefüggések ilyen értelemben érdekelnek.
Inkább ami nem vonz, az az, hogy újat alkossak és kilogikázzak dolgokat. Még ha lustaság is, mit csináljak vele?
16:53 - Az nem gond, hogyha vonz az újdonság, csakhogy van rá esély, hogy később gyakran azt konstatáljad, hogy bizonyos alapok kellenek még akkor is, ha saját tereden mozogsz.
16:56 - Talán ez a fő probléma, amiről korábban is írtam. Ha nem érzed azt, hogy van értelme annak amit csinálsz, akkor az egy óriási hátrány és bizonyos mértékben mindigis hátráltatni fog. Amikor pedig valamivel kapcsolatban nem érzed azt, hogy fontos akkor két lehetőség van:
- vagy némi fontolgatás után rájössz, hogy az adott dologra neked igenis szükséged van
- vagy rájössz arra, hogy bár nem értelmetlen dologról van szó, de neked nincs rá szükséged és ebben az esetben egyértelmű, hogy mással kellene foglalkoznod.
Gimiben például illik megerőltetni magad még akkor is, ha olykor semmi motivációt nem érzel, később viszont már nagyonis számít az, hogy saját elhatározásból válasszad azt, amivel TELJES mértékben szeretnél foglalkozni és amivel kapcsolatban valóban úgy érzed, hogy van értelme.
Hm... akkor nem tudom, mi a megoldás. Szakot váltanom nem kéne tán 3 év után...
köszönöm szépen a válaszokat!
És a tesztet is köszi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!