Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért képtelenek gondolkodni...

Miért képtelenek gondolkodni az emberek?

Figyelt kérdés

A legtöbb ember úgy él, mint egy automata-gép: megtanulnak egy elvet, és az egész életüket arra alapozzák, anélkül, hogy önálló véleményt formálnának a dolgokról.


Példaképp itt a kereszténység. Nem magával a vallással van bajom, hanem az emberek azon hozzáállásával, hogy ha én azt mondom: isten, ők azt mondják: Biblia, Jézus, templom.

Teljesen természetesnek veszik azt, hogy a Biblia igaz, és nem baj, ha nem értenek vele egyet, nem aszerint élnek, még csak értelmét sem látják, hajtogatják, hogy igen, ez így van - mert ezt mondták. Soha nem jut eszükbe elgondolkodni azon, hogy valóban igaz lehet-e?


De ez minden másra jellemző, ha megkérdezem, hogy szerinted mi van a halál után, mit jelent megbocsátani, van-e Isten, hogyan tudnánk jobbá tenni az életünket, van-e jó ok az öngyilkosságra - egyszerűen elhessegetnek. Legtöbbször azt a választ kapom: " Én nem érek rá ezen filózni" vagy "Minek foglalkozzak ilyenekkel", esetleg " Nem vagyok én filozófus".

Mintha csak kiválasztott személyek joga lenne az, hogy elgondolkodjunk az élet dolgairól. Megértem, hogy nem mindenki filozofikus alkat, nem azt szeretném, hogy évi nagyenciklopédiát adjunk ki a véleményünkről, de mibe kerülne naponta 10 percet elgondolkodni ilyeneken, míg munkába megyünk a buszon vagy sorban állunk a banknál?


Talán egy kicsit megértőbben és értelmesebben tudnánk élni...


2010. aug. 30. 17:29
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
67%
Rokon lélek?
2010. aug. 30. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
65%
És te miért általánosítasz? Miért gondolod, hogy mindenki hülye, csak te vagy helikopter?
2010. aug. 30. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
52%
Eléggé lekötik őket a hétköznapi teendőik, én se szoktam gondolkodni túl sokat hasonló dolgokon. Az emeber először a szűk jövőjével foglalkozik pl, hogy mi lesz az ebéd és nem azzal, hogy mivégre vagyunk a világon létezik-e gondolkodó isten de ne szóld le azért a keresztényeket köztük is vannak gondolkodók.
2010. aug. 30. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

17:32

Talán:)


17:35

Egy általános észrevételt nem lehet személyekre lebontani, és mint láthatod, nem fémjeleztem negatív kritikával a nem-gondolkodókat, csupán a gondolkodás hiányára keresek magyarázatot.


17:39

Írtam, hogy nem a keresztényekkel van a gondom, csak az egy jó példa volt a hétköznapokból. Viszont az, hogy az embereket lekötik az apró dolgok, rossz kifogás: napi 10 percet ki lehet szakítani innen-onnan.

2010. aug. 30. 17:55
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Te honnan tudod, hogy ki mire gondol sorban állás közben? Bele látsz mindenki fejébe? A legtöbb ember elgondolkodik sok mindenen, legfeljebb nem osztják meg másokkal a gondolataikat.
2010. aug. 30. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
*belelátsz
2010. aug. 30. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
50%
Ezen én is töprengtem, és szerintem kényelemből nem gondolkodnak. Azt választják egy adott szituációban, amihez a legkevesebb energia kell - és ez nemgondolkodással jár együtt. Ezért szeretik a konvenciókat, normákat, divatot, és vallásokat. Bizonyos szempontból ez jó, hiszen ha két buddhista találkozik és azt mondja hogy Gouranga, mindkettő tudja mire gondol a másik. Másrészt azért rossz, mert sok helyzetre és emberre nem alkalmazhatók az előre elkészített döntések és ítéletek. És mikor azt mondják, hogy nincs idejük, valójában energiájuk nincs gondolkodni - inkább tespednek a tévé előtt, mert az kikapcsolja az agyat, tudat alatti szintre viszi. Ellenben a tudatossághoz energiát kell befektetni (és valóban fárasztó tud lenni, más kérdés, hogy megéri). Szóval ennek a problémának a gyökere valahol a tudatosságnál, figyelemnél, koncentrálásnál van. Kérdező, erről mi a véleményed? :)
2010. aug. 30. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

18:15


Valami hasonlóra tippelek én is, hogy egyszerűen "lusták" gondolkodni, mert az erőfeszítésbe kerül. A megszokott felrúgásába, ismeretlen megismerésébe, ami a lelki békénkre nézve kockázatokkal járhat - talán még félnek is gondolkodni, mert annyival könnyebb elfogadni azt, ami elsőre jónak tűnik?

2010. aug. 30. 18:28
 9/16 anonim ***** válasza:
Nagyon nehezedre esett volna kiírni, hogy TISZTELET A KIVÉTELNEK?
2010. aug. 30. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

"A legtöbb ember"

Azt hiszem, nincs hova ragozni, hogy nem mindenkiről beszélek, hanem általánosságban, tapasztalataim alapján.

2010. aug. 30. 19:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!