Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Filozófiai kérdés - Vajon ha?

Filozófiai kérdés - Vajon ha?

Figyelt kérdés
Vajon ha egy házat úgy építünk fel, hogy bizonyos téglákat az eredeti helyére pontosan illeszkedőkre cserélünk, akkor is ugyan azt a házat fogjuk megépíteni?
2011. dec. 7. 22:21
 1/10 bánomisén ***** válasza:

Vajon ha egy baleset miatt elveszítem a kezem és művégtaggal pótolják, akkor én ugyanaz az ember leszek, aki korábban vagy egy teljesen másik?

Szerintem ugyanaz. Szerinted?

2011. dec. 7. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hmm.. igen értem, de azért teljesen ugyanaz mégsem lesz az eredmény.. lesznek különböző mellékhatásai. A balesetes példánál maradva szerintem egy-két dolgot át fog értékelni majd az illető stb.
2011. dec. 7. 22:51
 3/10 A kérdező kommentje:
Tehát jellembeli változás tapasztalható lesz azért. De nem biztos, hogy még ez a végső válasz a kérdésre.. Bonyolult..
2011. dec. 7. 22:52
 4/10 bánomisén ***** válasza:
Nem hiszem, hogy nagyon változna a karakterem, ugyanis a személyiségemet nem a végtagjaimban hordom. Max. más technikával takarítanék.
2011. dec. 7. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
És mi van akkor, ha teszem azt eddig lenézted a nyomorék embereket, de most hogy megtapasztaltad, hogy milyen érzés annak lenni már inkább becsülöd őket? Ilyesmire gondoltam.
2011. dec. 7. 23:03
 6/10 anonim ***** válasza:
63%

Nem jó a hasonlat. A háznak nincs személyisége.


Egyébként szerintem ugyanaz a ház. Ahogy pl. ha átfestem a falakat, akkor is ugyanaz a ház marad. Vagy ha korszerűsítek és kicserélem az ablakokat, ami lényegesen nagyobb és látványosabb változtatás, mint pár tégla a vakolat alatt, akkor is ugyanaz a ház marad.


Kicsit érdemes elgondolkozni Örkény írásán, érdekes párhuzamokat lehet találni:


Örkény István: Az élet értelme

Ha sok cseresznyepaprikát madzagra fűzünk, abból lesz a paprikakoszorú.

Ha viszont nem fűzzük fel őket, nem lesz belőlük koszorú.

Pedig a paprika ugyanannyi, éppoly piros, éppoly erős. De mégse koszorú.

Csak a madzag tenné? Nem a madzag teszi. Az a madzag, mint tudjuk, mellékes, harmadrangú valami.

Hát akkor mi?

Aki ezen elgondolkozik, s ügyel rá, hogy gondolatai ne kalandozzanak összevissza, hanem helyes irányba haladjanak, nagy igazságoknak jöhet a nyomára.

2011. dec. 7. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
72%

Ez csak szemlélet kérdése. Ha te mindent ki is cserélsz a házon, csak nem egyszerre, akkor aki csak régi és új állapotában látta a házat, annak új lesz (lehet). Amég Te, aki láttad átalakulás közben, neked a régi marad. Hiszen ha bármit beépítesz a házba, akkor az abban a pillanatban már a ház részévé válik. Viszont ha a házat mint egyedülálló alanyt megsemmisíted és a helyére annak anyagaiból felépítesz egy új házat, az már számodra sem lesz ugyanaz a ház.


Az emberek többsége egy súlyos baleset után (csonkulás után meg pláne) már nem teljesen ugyan az az ember. Nem az elvesztett végtag hiánya, hanem az elvesztés okozta trauma miatt változik a személyisége. De nem lesz teljesen új ember.

2011. dec. 8. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 bánomisén ***** válasza:
58%
Nem nézem le a mozgássérülteket, rokkantakat, fogyatékosokat, olyannyira nem, hogy nem is nyomoréknak hívom őket :-)
2011. dec. 8. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az ember sejtjei pedig hét évente kicserélődnek. Ugyanaz az ember vagy, aki hét éve voltál?


Vagy:

Elfújsz egy olajmécsest, majd újra meggyújtod: ugyanaz az edény, ugyanaz az olaj, ugyanaz a kanóc. De vajon ugyanaz-e a láng?


Ez Buddha kérdése volt a tanítványai felé, akik azon tanakodtak, ugyanazok az emberek lesznek-e következő inkarnációjukban.


A kérdésre az egyik tanítvány azt felelte, hogy ezt nem lehet megmondani. Buddha azt mondta neki, hogy akkor az ő kérdésére sincs válasz. Egy másik azt mondta, hogy szerinte félig ugyanaz a láng, félig nem. Buddha azt mondta, hogy ő félig ugyanaz az ember lesz következő inkarnációjában, félig nem.

2011. dec. 8. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Sajnálom, ez nem filozófiai kérdés, hanem egyszerű hétköznapi, a nyelvhasználatot illető kérdés.
2011. dec. 9. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!