Hogy vélekedtek a Spártaiakról, akik a Tajgetosz hegyéről lehajították a kevésbé életképes egyedeket?
-barbár szívtelen állatok
-belenyúltak a szelekcióba, és kialakult az egyik legegészségesebb társadalom
-egyéb vélemény?
A) Mivel a keresztény vallás még most is befolyásolja az emberi gondolkodásmódot és a társadalmi morált, természetesen szívtelenül hangzik (viszont ma is léteznek szülők, akik a kevésbé életképes gyerekeket eltaszítják maguktól). Így nem tudok a spártaiak fejével gondolkodni, de a - csúnyán hangzik - "hulljon a férgese" szelekció megfigyelhető az állat- és növényvilágban is, az evolúcióelméletnek ez az egyik alapja (az erős egyedek maradnak életben). Minden esetre a spartiaták tettében volt ráció, mert nem kellett a beteg csemetével foglalkozni, így több idő és energia jutott másra (pl. a spartiaták létszámához képest jóval nagyobb tömegű nem teljes jogú vagy jogtalan lakókat megregulázni).
B) Ha utánanézel a Google segítségével, akkor találsz cikkeket arról, hogy egyes régészek, kutatók megkérdőjelezik ezt a legendát, ugyanis a Taügetosz szakadékában nem találtak egyetlenegy csecsemőcsontot sem (még 2007 második felében publikálták ezt a kutatást).
Lehet azért nem találtak mert igaz a legenda,ugyanis abban az időben nem volt:
-urbanizáció
-stressz
-ilyen mértékű háttérsugárzás
-légszennyezettség
-vegyszerezés
-káros anyagokkal készült élelmiszerek.
Igy valószínűleg nem lehetett életképtelen csecsmő vagy nagyon ritka 100 ból 1 esetleg aki még fiatalon természetes halállal halt meg.
Erről a sztoriról mindig apám jut eszembe, aki 1900gmal született, most pedig 110 kg és olyan erős, mint egy spártai katona.
Nem biztos, hogy aki kicsi, gyenge is, az az marad.
ajjaj, engem most nagyon-nagyon le fognak pontozni.
Van aki nem tehet a fogyatékáról mégis normálisabb ember, mint sok "teljesen életképes" egyén.
ellenben sok életképes egyénbe annyi realitás sem költözött, hogyha 2-vel kevesebb lenne az IQ-ja nem lehetne megkülönböztetni egy krumpliszsáktól, ÉS hát nem ők irányítják ha nem is a társadalom egészét, de legalább egy részét?! Gondolok én itt a BMW-vel meg Adival furikázó nagyfőnökökre, meg az okoskodó és alakoskodó emberekre, akik úgy érzik, hogy nekik már annyival is több jár, hogy pl. a kresz-szabályokat sem kell betartani, mert ők "az X.Y, meg Z.W, és ez nagy szó..."
Én újra létrehoznám. És a belekerülők sorsáról pedig egy élethelyzet-teszt alapján döntenék, mondjuk 20 éves kor felett, aki túl sokat gondol önmagáról, az bizony belevaló....
Persze átvitt értelemben. Halálra ítélni ma már a gyilkosokat sem szokás, és az életszemlélet is sokat változott, hiszen akkoriban még a 6 ujjal született is életképtelennek lett kikiáltva...
Valószínűleg nagyon kevés gyerek volt, akit otthagytak. (Nem pedig lehajítottak - hiszen a túlélés esélyét megadták nekik a saját felfogásuk alapján. Ha a gyerek túlélte, akkor akár vissza is kerülhetett. Természetesen erre igazából semmi esélye nem volt - de látszatra megadták neki a lehetőséget. Úgymond az istenek kezébe ajánlották a gyereket.)
Többségében a gyerek az ő szemükben életképes volt. Leginkább a komoly testi elváltozással rendelkező, valamint a láthatóan beteg gyerekeket hagyták csak magukra. Amelyik gyereknek meg volt mindene, és nem volt semmiből sem több, emellett sírt is rendesen, az nem végezte így, mégha kicsi is volt.
És mivel otthagyták, ezért nem csoda, ha nem találni ilyen csontokat. Egyrészt más népek olykor elvitték ezeket (helóták, stb.) és felnevelték, másrészt a vadállatok áldozataivá váltak, és így ép csontváz nemigen maradt.
Visszatértve a morális kérdésre.
Az egy másik kor volt. Más életfelfogással, más szemlélettel.
Amit ma jónak gondol a társadalom, az akkor rossz és hibás volt. Mint ahogy a mi társadalmunkról is párszáz év múlva úgy beszélnek majd, hogy "barbár", és a sajátjukról fogják azt gondolni, hogy az a jó. A világ változik.
A középkori japán társadalomban (de még ma is) egy másik ember megölése, vagy az öngyilkosság teljesen elfogadott dolog volt sok esetben. Nem voltak ők ettől sem barbárok, sem rosszabbak, mint mi. Csak egyszerűen egy másik kultúra, egy másik nép volt, más felfogással.
Nekik a mostani társadalom lenne barbár. Hiszen a legtöbb ember azt gondolja, hogy az ő társadalma, az ő véleménye a helyes - és persze ez alapján ítél.
Holott nincs helyes vagy jó társadalom. Csak a változás van.
Akkoriban bevált ez a dolog. Párszáz évig Spárta az adott térség vezető hatalma volt. Ez elég érv a védelmükben.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!