Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy a pszichés...

Miért van az, hogy a pszichés betegségeket "erkölcsileg" ítéljük meg, a kézzel fogható, fizikai megbetegedéseket pedig sajnáljuk, és "valódi" betegnek tekintjük őket?

Figyelt kérdés

Mondok példát:


Egy pszichés beteg, legyen az egy drogos, na ő aztán az utolsó szemétláda, holott csak egy tünete pl az, hogy nem tudja avva hagyni, ellenben egy cukorbeteget mindenki sajnál, és jöjjön érte a mentő szirénázva, csak mert nem volt hajlandó betartani a diétáját? És ezt mondhatnám magas vérnyomásra stb ...


Miért ez a különbség? Egy magas vérnyomásos, egy cukorbeteg ugyanúgy tehet arról, hogy nem tartja a diétát és az életmódot, mégis sajnáljuk. Na egy bármilyen pszichés beteget pedig "ez idegebeteg, kész" hozzáállással elintézzük.


Nem durva ez? Mit gondoltok erről?


2011. ápr. 1. 11:58
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Figyeljetek már oda. A példában, amit a kérdező írt, a drogozás TÜNET. Rosszul működő impulzuskontroll, függőségekre való hajlam, ilyenek ugrottak be, amelyek önmagában csak részei lehetnek egy nagy egésznek, egy mentálisan beteg ember (sajátos, rá jellemző) működésének. És erről a működésről ő nem tehet, mert BETEG, ahogy a cukorbeteg nem tehet az inzulinszintjéről. Támadható példát hozott jó, elgondolkodtató kérdésfeltevéshez. Mert az emberek tényleg így ítélik meg a mentálisan beteget, és tényleg azért, mert "az ember el tudja dönteni, mit tesz meg és mit nem". Hát, igen. Az ún. normális ember igen. A beteg nem. Elvont és nehezen érthető, amíg nem tapasztalod. Addig marad az, hogy mennyire vagy toleráns és mennyire tudod megérteni vagy legalább elhinni, hogy nem minden ember működik ugyanúgy, mint te.
2011. ápr. 1. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

"A drogos meg nem beteg, hanem drogos. Ő volt olyan hülye hogy rászokott. Ilyen egyszerű."


--ez azért dzrva így sztem, nem véletlenül hívják drogbetegnek. na meg figyusz, a magas vérnyomásos meg volt olyan hülye, hogy rendszeresen nem sportolt, zsíros kajákat zabált stb, szal nem olyan egyszerű ez a kép ...

nem?

2011. ápr. 2. 09:34
 13/19 anonim ***** válasza:

Tudod én egy időben kemény iszákos voltam, mert a földhöz vágott anyám halála. Nem volt olyan nap, hogy ne fetrengtem volna részeg mámorban, de mégis összekaptam magam!

Az a baj, hogy a legtöbbnek nincs akaratereje, csak látszat leszokást csinál, és tojik bele.


Nekem van fizikai megjelenésű betegségem is: pikkelysömör. Sokan lenéznek emiatt is, pedig kenem én, de semmit nem ér, ha meg ér is, utána visszaesik a bőröm.


Baromira nem tudom azt sajnálni, aki nem tartja magát a diétájához, pl. egy ismerősöm apja cukorbeteg, mégis tesz rá. De az akarat gyenge emberek is ide tartoznak.

2011. ápr. 2. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
A magas vérnyomásnak se mindig az az oka, hogy valaki nem sportol, nem eszik egészségesen...
2011. ápr. 2. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

hát azért tudja fene ..

én egyszer egy olyan orvosi előadáson voltam, ahol az volt a téma, hogy hypertoniások kontra drogosok, és a kérdés az volt h a drogosoknak miért kell támogatás nélkül fizetni a gógyszerekért, és a pszichiáter érdekes kérdésként vette ezt, és kb ilyen párhuzamot vont, hogy valóban igazuk van, hiszen a hypertoniás is ugyanannyira tehet az ő betegségéről, csak valahogy az társadalmilag elfogadott

és ez elgondolkodtató, nem?

és akkor egy sor pszichés betegség jöhet itt persze

2011. ápr. 2. 20:00
 16/19 anonim ***** válasza:

Egyébként a drogfüggőségnél is beszélhetünk pszichikai függőségről, amikor az egyén ellenne nélküle, de mégis fogyasztja, mert úgy döntött, vagy csak megszokásból. Ennek a következő lépcsőfoka a fizikai függőség, ami ugye a testi tüneteket vonzza.


Csak egy kis kiegészítés.

2011. ápr. 3. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
igen, hát én láttam már kemény fitikai függőséget, durva az
2011. ápr. 3. 20:48
 18/19 anonim ***** válasza:
Az eremnek ket oldala van: hibas aki raszokott mert gyenge jellem, es ahibas a tarsadalom aki miatt raszokott, mert nem figyelnek az emberek egymasra. De hibas a hatosag is mert nem fordit eleg figyelmet a drogcsempeszetre!
2013. júl. 24. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Amugy a drogos es az alkoholista, ugyanazert fogyasztja a szereket: gyava szembenezni a valosaggal es a problemaival, a konyebb utat valasztja. De nyugaton, pl: Olaszorszagban betegnek veszik oket, ezert emigral a sok magyar es lengyel alkoholista Romaba, mert ott sajnaljak es segitik oket!
2013. júl. 24. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!