Az alapvető műveltséghez milyen konkrét dolgokkal, történésekkel, személyekkel kell tisztában lennünk?
Szeretném, ha minél több konkrét dolgot, személyt, történést, és minden egyéb mást írnátok az alábbi kategóriák szerint:
- történelem
- irodalom
- zene
- egyéb művészetek
Tehát milyen nevekkel, történésekkel illik tisztában lenni?
Eddig senki sem válaszolt a kérdésre.
És arról sem tudok, hogy írtam volna, ez azért kéne, hogy tudjam, mit kell megtanulnom... Pff.
Ha Magyarországon gondolod, akkor magyar királyok (uralkodási dátumaik, tetteik, hozzájuk fűződő legendák, jelentősségük, uralkodásuk ideje nagy vonalakban), Hunyadi János, Kinizsi, János Zsigmond, Betlehen Gábor, a Rákócziak, Báthori, a magyar szentek (Szent Margit, Szent Imre, Szent Erzsébet stb.), az összes miniszterelnök Batthyány-tól kezdve (kivéve az 1948 és 1991 közötti időszakot, akkor elég csak Rákosit, Nagy Imrét és Kádárt ismerni), az első két felelős kormány összes minisztere és a későbbi miniszterek közül is a jelentősebbek (pl. Eötvös József, Eötvös Lóránd, Klebersberg Kuno stb.), Kossuth, Széchenyi (bár ők is voltak miniszterek), Széchényi Ferenc, Zrínyi Miklós (mindkettő), az Esterházyak, Windisch-Grätz, Haynau, Alexander Bach, Schmerling, Apponyi Albert, Petőfi, Bem apó, Görgei, az aradi vértanúk, Arany János, Vörösmarthy, Corvin János, Jókai, Gárdonyi Géza, Lotharingiai Ferenc, Savoyai Jenő, Zách Felicián, Zách Klára, Koppány, Ajtony és még sorolhatnám.
Világszinten meg a görög mitológia nagy alakjait (Odüsszeusz, Akhileusz, Agamemnón, Klütaimnésztra, Szép Heléna, Oresztész, Párisz, Priamosz, Pénelopé, Télemakhosz, Hektór, Kirké és még sorolhatnám), a görög, a római és az egyiptomi isteneket, néhány egyiptomi fáraót (Ménész, Kheopsz, Kephrén, Mükerinosz, II. Ramszesz, Ehnaton, Tutanhamon), a három nevezetes zsidó királyt (Saul, Dávid és Salamon), Romulus, Remus, a hét római király, Cornelius Scipio Africanus, Coriolanus, a Gracchus testvérek, Sulla, Marius, Pompeius, Crassus, Julius Caesar, Cicero, Cato, Augustus, Tiberius, Caligula, Claudius, Nero, Vespasianus, Titus, Domitianus, Traianus, Hadrianus, Marcus Aurelius, Commodus, Septimius Severus, Caracalla, Diocletianus, Nagy Constantinus, Nagy Sándor, II. Philipposz, Leonidász, I. Ptolemaiosz, Szeleukosz, Antigonosz, a keresztény egyházatyák (a 12 apostol, Szent Jeromos, Szent Ágoston, Szent Pál stb.), Odoaker, I. Justinianus, Belizareusz, Nagy Tehodosius, Chlodvig, Kis Pipin, Nagy Károly, Jámbor Lajos, Mohamed, Hamud al-Rasid, az Omajjád-dinasztia, Német Lajos, Kopasz Károly, I. Lothár, Nagy Alfréd, Hitvalló Edward, Szent Kolumbán, Hódító Vilmos, I. Henrik angol király, II. Henrik angol király, Oroszlánszívű Richárd, I. János angol király, I. Edward angol király (ha másért nem, a walesi bárdok miatt), VIII. Henrik angol király) Szép Fülöp francia király, Madarász Henrik német király, Nagy Ottó német-római császár, I. Barbarossza Frigyes, Vörös Erik, III. Iván orosz cár, Rettegett Iván, Szent Adalbert, Szent Vencel, Mieszko lengyel fejedelem, Nagy Szulejmán, Marat, Robespierre, San-Just, Siéyes abbé, La Fayette, Napóleon, III. Napóleon, Wellington herceg, Horatio Nelson, Bismarck, Cavour, I. Vilmos német császár, II. Vilmos német császár, Moltke, Hindenburg, Mohamed Ali (nem a bokszoló), Hitler, Winston Churchill, George Washington, Frigyes Vilmos, Thomas Jefferson, Franklin Delano Roosevelt, De Gaulle, Ulysses S. Grant, Robert E. Lee, James Cook, Göring, Himmler, Paulus tábornok, Mussolini, Kutuzov, Rommel, Röhm, Göbbels, Lenin, Trockij, Sztálin, Hruscsov, Brezsnyev, Gorbacsov, Tojo Hideki.
És ez még csak a történelem, és azon belül is csak a személyek, és akik eszembe jutottak. (Bocsi a következetlenség miatt! Úgy írtam, ahogy eszembe jutott.)
Majd folytatom, ha lesz hozzá kedvem.
Remélem így már megfelel.
Akkor folytatom.
Mao Ce-tung, Szun Jad-szen, Pu Ji, Hirohito, Jimmy Carter, Ronald Reagen, Jurij Gagarin, Niel Armstrong, Kolombusz Kristóf, Magellán, Amerigo Vespuci, Vasco de Gama, Sir Francis Drake, Oliver Cromwell, Robin Hood, Bouillon Gotfried, Tankréd lovag, Palaialogosz Mihály bizánci császár, Dzsingisz kán, Batu kán, Kublaj kán, Ögödej kán, Timur Lenk, Borisz Godunov, Alekszandr Nyevszkij, Nagy Kázmér lengyel király, III. Viktor Emánuel olasz király, Richellieau, XIV. Lajos francia király, XVI. Lajos francia király, Sobieski János lengyel király, V. Károly német-római császár és spanyol király, Montezuma, Pizzaro, Hernan Cortez, Balboa, Marco Polo, Arisztotelész, Platón, Szókratész, Drakón, Szólón, Peiszisztratosz, Kleiszthenész, Periklész, Lykurgosz, Kroiszosz, Nagy Kürosz, I. Kambüszész, I. Dareiosz, I. Xerxész, III. Dareiosz, Asóka, Konfúciusz, Buddha, Lao-ce, Nefertiti, Marcus Vipsanius Agrippa, Marcus Antonius, Kleopátra, Pontius Pilátus, Sir Bernard Law Montgomery, Woodrow Wilson, John F. Kennedy, George W. Bush, Borisz Jelcin, Raszputyin, Anasztázia nagyhercegnő, Mária Lujza, Marie Antoinette, Rudolf Hess, Szaladin, Clemanceau, Willy Brandt, Chauchescu, Avram Iancu, Szkander bég, Enver Hodzsa, Slobodam Milosevic, Radovan Karadzic, Josip Broz Tito, Tiso, Antonescu, Berija, Aetius, Attila a hun, Brennus, Geiserich, Alarik, Bíborbanszületett Konstantin, Spartacus, Hannibal, Hamilkar Barkas, Artúr király, Luther, Kálvin, Aragóniai Katalin, Boleyn Anna, Mata Hari, Fosch marshall, Masaryk Benes, Simon Bolivár, a Castro testvérek, Che Guevara.
Nevekből most elég ennyi.
Történéseket kérdeztél még.
Megiddói csata, thermopylai csata, Róma alapítása, a tengeri népek vándorlása, a trójai háború, a zsidók babiloni fogsága, a pun háborúk, Róma XII táblás törvényei (bár ez nem épp történés), Spartacus rabszolgafelkelése, a római köztársaság születése, a római köztársaság válsága, a principátus kiépítése, a dominátus kiépítése, a kereszténység elterjedése a Római Birodalomban, a Római Birodalom ketté szakadása, a Nyugat-Római Birodalom bukása, a nagy népvándorlás, a Frank Birodalom születése, a Frank Birodalom felosztása, a verduni szerződés, a catalaunumi csata, Nagy Károly császárrá koronázása, a viking portyák, a Német-Római Birodalom megszületése, a keresztes hadjáratok, a tatárjárás, Róma 410-es kifosztása, Róma 455-ös kifosztása, a száz éves háború, a Bizánci Birodalom bukása, a török terjeszkedés, az iszlám kialakulása és térnyerése, a magyar honfoglalás, összes királyunk uralkodásának főbb mozzanatai, a harminc éves háború, a reformáció, a francia vallásháborúk, a wesztfáliai béke, a francia forradalom, az angol polgári forradalom, a brümeri államcsíny, Napóleon császárrá koronázása, a napóleoni háborúk, a bécsi kongresszus, a népek tavasza, a görög függetlenségi háború, a nagyhatalmi egyensúly rendszere (bár ez sem épp történés), az olasz és a német egység, a porosz-osztrák és a francia-porosz háború, a königrätzi csata, az I. világháború, a szarajevói merénylet, a verduni csata, az yperni csata, a gorlizei áttörés, az isonzói csaták, a párizs környéki békék, a locarnoi szerződés, a három császár szövetsége, a kettős szövetség, a hármas szövetség, a rapallói szerződés, a genfi konferencia, a genovai konferencia, a weimari köztársaság kikiáltása, a sörpuccs, a II. világháború, az Anschluss, a müncheni konferencia, a bécsi döntések, a Molotov-Ribbentrop-paktum, az angliai csata, a sztálingrádi csata, Leningrád ostroma, az el-alameini csata, a normandiai partraszállás, a casablancai konferencia, a teheráni konferencia, a jaltai konferencia, a potsdami konferencia, a varsói felkelés, Berlin ostroma, a párizsi béke, Lengyelország három felosztása, az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlása, a kiegyezés, a Nagy Októberi Szocialista Forradalom, a hidegháború, a berlini válságok, a koreai háború, a vietnámi háború, a Balkán-háborúk, Pearl Harbour, a midway-szigeteki csata, 1956, a szuezi válság, a kubai rakétaválság, Hirosima és Nagasaki.
Most legyen elég ennyi!
Nincs olyan, hogy "alapvető műveltség".
Régen volt ilyen, amikor az érettségi jelentette a különbséget az úriemberek és a "nép" között. Akkor akinek volt érettségije, az volt művelt (az I. vh. előtt). Ez egy elég éles határvonal volt.
Ma nem nagyon értelmezhető az alapműveltség. A gimnáziumi anyag nyilván benne van, de nagyon sokféle műveltség van, és nehéz megállapítani, hogy ki műveltebb: az, aki mondjuk sok klasszikust ismer, vagy az, aki a kortárs irodalmat ismeri? A kortárs komolyzene ismerete elvárható egy művelt embertől? Stb.
22.37, 23:45!
Végre, köszönöm! Erre voltam kíváncsi.
Na és ezzel most mit kezdesz?
Felcsapod a Révay-lexikont, vagy egy Ki kicsodát és mindent kikeresel?
Nem sértésből, de tényleg érdekel, hogy mi haszna ennek az egésznek.
És hogy ebbe is írják egy-két "hasznos" dolgot: Dien bien phu, Kim Ir Szen, Kim Dzsong Il, hatnapos háború, Jom Kipur-i háború, Nagy Katalin orosz cárnő, I. Péter orosz cár, Gusztáv Adolf svéd király, Don Juan d'Austria, Rousseau, Voltaire, Newton, James Watt, Charles Darwin, Guttenberg, Kopernikusz, Galilei, Giordano Bruno, Verdi, Garibaldi, II. Ottokár, Lech Valesa, Novotny.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!