Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ez plágiumnak számít?

Ez plágiumnak számít?

Figyelt kérdés

Írok egy könyvet és abba szeretnék beépíteni valamit, amit egy filmben láttam.

Konkrétan egyfajta párbajról van szó, aminek a filmben megvan a sajátos megnevezése és ezt a megnevezést gondoltam átvenni.

Maga az egész párbaj intézménye eléggé perifériális elem a filmben és a dolog menetét nem akarom átvenni 100%-ban.

Ettől még plágiumnak számít, ha ugyanazt a nevet használom rá?


2010. okt. 25. 17:57
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Én úgy gondolom, hogyha saját "találmányként" írod meg, hamar lebuksz. A korrekt megoldás az lenne, hogy pontosan megjelölöd a forrást, mint hivatkozási alapot.
2010. okt. 25. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Egy regényben?

Az elég furán nézne ki, nem? :)

2010. okt. 25. 18:39
 3/15 anonim ***** válasza:

Írj valami konkrétumot, hátha úgy tudunk segíteni.

Vagy: változtass meg a harcban elemeket, vegyél ki, tegyél hozzá új dolgokat, és nevezd át a párbajt is.

2010. okt. 25. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Szerintem regeny eseteben is meg lehet jelolni forrast, ha nem is hivatalos hivatkozaskent, de meg labjegyzetben is gyakran latni regenyben, hogy ez a kifejezes xy-tol szarmazik. Nincs ezzel semmi gond, ha odairod. Ha nem, lehet, hogy gond lesz belole, de mivel pontosan nem mondtad el, hogy mirol szol ez a dolog es milyen filmbol lett atveve, igy nem tudhatjuk, hogy lehet-e ebbol gond. Jobb tiszta lapokkal jatszani. Ha iro vagy, akkor pedig tudod, hogy konyvben is hasznalnak hivatkozasokat. Nem ertem, hogy miert nagy dolog odairni.
2010. okt. 25. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

A párbaj elemeit már csak az alapszituáció miatt is megváltoztatom. Ez alap. De a nevet szeretném megtartani. Ezért is a kérdés.


Na akkor leírom pontosabban.

Nem tudom mennyire ismeritek az Avatár című rajzfilmsorozatot. Abban van az agni kai nevű párbaj, ami viszont még említés szinten is csak nagyon ritkán kerül elő, névvel ellátva pedig csak 3-4 részben a durván hatvanból.

Ez egy olyan párbaj, amit a tűzidomárok vívnak, hogyha az egyik megsértette a másikat. (Aki nem ismerné a sorozatot, a tűzidomár olyan embert jelent, aki amolyan "mágikus módon" tudja irányítani és fegyverként használni a tüzet.)

Na már most az én könyvem egy történelmi regény, úgyhogy ebben tűzidomárokról szó sincs. Egy egyszerű párbajról van szó, amire akkor hívja ki az ember valakit, ha az megsértette.

Erre van jópár példa a történelemben. Nálunk magyaroknál is volt, hogyha valaki megsértett, akkor kardot rántottál és felszólítottad, hogy védje magát, vagy hasonló.

Na ez is kb. ugyanez. Semmi tűzidomítás, szimplán csak egy párbaj, alapvetően életre-halálra, de nem feltétlenül. És az lenne a kérdésem, hogy plágiumnak számítana-e, ha ezt a párbajt agni kai-nak nevezném. (Csak mert onnan jött az ötlet és tetszik a név.)

Persze, regénybe is lehet hivatkozást írni, de az szerintem azért már "túlzás", ha egy névhez (legyen az egy szokás, vagy akár egy ember neve) odaírom lábjegyzetbe, hogy ezt ebből és ebből a filmből vettem, aminek a története egyébként alapvetően eltér az én regényem történetétől.

2010. okt. 25. 18:59
 6/15 anonim ***** válasza:
Szavakat, kifejezéseket nemigen szoktak levédeni, hacsak nem márkanév. Valahogy úgy képzelem el a problémádat, mintha mondjuk én egy saját regényben használni akarnám a "hoppanál" szót, amit ugye először a Harry Potter fordítója használt. Ez tutira nem plágium. Mármint jogvédelmi szempontból nem. Az más dolog, hogy mindig lesznek kötekedők, akik majd verik az asztalt, hogy ez abból van.
2010. okt. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Értem.

Köszönöm a válaszod.

2010. okt. 25. 19:05
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerzői jogokat sérthetsz. Viszont a jogtulajdonos engedélyével már használhatod.

Pl. egy regényben mellékszereplőként megjelenítenéd két mondat erejéig Harry Pottert, azért simán beperelhetne JK Rowling, és megnyerné a pert, hiába írnád bárhova a könyvbe, hogy honnan vetted a nevet.

2010. okt. 25. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Ez mondjuk amiatt nem logikus, mert Rowling pont azért választotta a Harry Potter nevet, mert az nagyon gyakori angol név.

Ennyi erővel ha valaki ír egy könyvet egy John Smith nevű emberről, akkor utána mindenkit beperelhet, aki egy John Smith-t szerepeltet a művében?


Amúgy értem mit akarsz mondani, de ez egy kicsit ellentmondásos.

2010. okt. 25. 19:26
 10/15 anonim ***** válasza:

Ennek ellenére levédette a neveket.

Harry Potter gyakori név? Ezt honnan vetted?

2010. okt. 25. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!