NAGYON FONTOS! Ez plágiumnak számít? (Bővebben lent)
De éppen ez a probléma, hogy akkor ugye idézőjelbe kéne tennem kb. 2 oldalt és itt-ott lenne 1-1 mondat, ami nincs idézőjelben...Akkor hogyan foglalhatom bele az esszémbe úgy, hogy ne legyen plágium, de mégse kelljen idéznem? Megpróbálom vázolni egy sarkított példával a helyzetemet.
Mondjuk írok egy esszét a természet színeiről, és hogy mi mért olyan színű. Egy könyvben megtalálom szépen leírva, hogy "Az ég kék, mert a levegőben található víz részecskéken úgy törik meg a fény, hogy pont ezt a színt adja ki."
Én ezt mondjuk angolra lefordítom így: Az ég - általában - kék színű, mert a levegőben található víz részecskéken a fény úgy törik meg, hogy pont ezt a színt adja ki, és ez csak akkor változik, amikor beborul, mert akkor szürke lesz.
Az esszé végén, ahol felsorolom a forrásokat, leírom, hogy Kovács Péter - Az ég című könyvének 100-102. o. lett felhasználva.
Ez így plágium? (Persze az én igazi szövegem hosszabb, és nyilván bonyolultabb is)
Lehet így is:
"Az ég kék, mert a levegőben található víz részecskéken úgy törik meg a fény, hogy pont ezt a színt adja ki."
Te ezt mondjuk angolra lefordítod így:
Az ég - általában - kék színű, mert a levegőben található víz részecskéken a fény úgy törik meg, hogy pont ezt a színt adja ki (Kovács, 1981), és ez csak akkor változik, amikor beborul, mert akkor szürke lesz.
És ami nem a saját gondolat - vagy jó esetben rá tudod fogni egy szóra vagy félmondatra hogy "na ezt mondta Ő", akkor az nem olyan látványos idézés, mintha szó szerint beleraknád az idézetet.
Ráadásul: Szakdolgozatban (és jobb helyeken eszékben is) a szó szerint idézett részeket kell csak idézőjelbe tenni, amit átfogalmaztál, ahhoz nem kell idézőjel (hanem zárójelben beszúrod a szerzőt és az évet az idézet végére). Szó szerinti idézet nem lehet a szövegben 4 sornál vagy 40 szónál több, mert ha ilyen van, akkor azt külön bekezdésbe kell írni dőlt betűvel és be kell húzni a margót is, mintha egy "szöveges ábra" lenne a lap közepén.
Úgyhogy igen, fogalmazd át, mert általában át szokták, csak arra vigyázz, hogyha a bekezdés végén van a szerző megjelölése (Kovács, 1981), akkor az olyan, mintha az egészet Ő mondta volna. Én ezért azt javaslom, hogy lehetőleg a mondat közepébe szúrd be pont az után a mondatrész után, amiről nem szégyelled, hogy más mondta; és utána a mondat folytatódhat a Te gondolataiddal, ez így nem annyira feltűnő idézési módszer, mert nincs idézőjel, viszont mégis meg van jelölve rendesen a forrás. A
References részben pedig ne felejtsd el odaírni a könyvet ahonnan van, vagy a weboldalt(pontos dátummal). Oldalszámot - ha jól emlékszem, - csak szó szerinti idézésnél kell kiírni.
Remélem, tudtam segíteni, nálunk ezt az angol tanszéken nagyon szigorúan vették.
Nézd effektíve a te teljes esszéd plágium lesz, mert nem hiszem, hogy tudnál írni olyat, amit előtted még nem írt le senki. Ez egy nagyon érdekes kérdés, de a szakdolgozat, iskolai esszék nem önálló munkák ebből a szempontból.
És ennyi erővel minden szó után odatehetnéd honnan van.
Úgyhogy én szerintem elég a végén feltüntetni. Mert számomra ez úgy hangzik, mintha Kovács 1984-ben fedezte volna fel és írta volna le elsőként, hogy az ég színe azért kék, mert ... Ami nyilván nem így van. Ezt már ő is szedte valahonnan. És biztos nem tüntette fel a forrását. Én ezt csak akkor tenném, ha valóban egy olyan emberről beszélnék, aki legelőször írta ezt le, de azt is csak akkor, ha szó szerint idézném. Egyébként nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!