Hogy van az, hogy Erdélyben népszámlálás szerint kb 70% románnak vallja magát, miközben Erdélyi románokról alig hallani?
Nem tudom te miket láttál, de semmi valóság alapja nincs. Itt élek Kolozsváron és 10-ből 9 ember román (jó esetben!). Vásárhelyen már kicsit más a helyzet, ott mondjuk 10-ből 6-7 román.
De a legtöbb erdélyi településen nagyobb a román lakosság, ez tény.
Látszik, hogy nem sokat jártál itt, Erdélyben. Sajnálattal közlöm, hogy - sajnos - valóban 70% fölött vannak a románok.
A Székelyföld más tészta, ott 75% fölötti a magyarság aránya összességében, de az három megye.
A Partiumban is jelentős, 30% körüli a magyarság össz-aránya, vannak színmagyar részeri.
De Dél-Erdélyben, a Bánságban, a Máramarosban ritkaság a magyar szó. Ha végigmész Temesvár, Brassó, Kolozsvár utcáin, alig fogsz magyar beszédet hallani.
Ezzel együtt is Erdélyben még mindig minden ötödik ember magyar.
Marosvásárhelyen 45% a magyarok aránya.
Kolozsváron úgy 16-17 % jelenleg.
Nagyváradon úgy 27% a magyarok aránya.
Szatmárnémetiben 40%.
Sepsiszentgyörgyön 75%.
Székelyudvarhelyen 98%
Csíkszeredában 80%
Gyergyószentmiklóson 90%
Ezek a legjelentősebb magyar lakossággal rendelkező városok.
Máshol elenyésző a számuk.
5-ös, szerencsére nem ez a helyzet azért. Rengeteg várost kihagytál.
Pl. KÉZDIVÁSÁRHELYEN a magyarok száma és aránya is nagyobb mint Gyergyószentmiklóson.
Brassóban, Aradon, Temesváron, Nagybányán a magyarok aránya a román többséghez képest csekély, de a SZÁMUK jóval nagyobb mint Gyergyóban.
Megyei jogú városok is kimaradtak: Nagykároly, Szászrégen, Margitta...
És sok fontos kisebb város, ahol a lakosságszám nem túl nagy, de az arány elsöprő magyar többséget mutat, olyanok, mint Szováta, Székelyhíd, Nyárádszereda, Barót, Székelykeresztúr, Kovászna, Sárköz, Szilágycseh, stb.
Vagy jelentős magyar kisebbséget, mint Bánffyhunyad, Szilágysomlyó, Felsőbánya, stb.
De már önmagában az is egy téves szempont, hogy csak a városokra fókuszáltál. Pl. Szilágy megyében a lakosság közel negyede magyar nemzetiségű: 50 177 fő (23.35%), de csak egyetlen magyar többségű kisvárost találni benne, Szilágycseht, ugyanis a lakosság szerkezete nagyon rurális (a románok elsöprő többsége is falvakban él, még a megyeközpont is viszonylag kisváros).
Sokkal értelmesebb megyék egészét tekinteni (városi és falusi lakosságot egyaránt). A hét legnagyobb közösség ez:
1. Hargita megye: 257 707 (85.21%)
2. Maros megye: 200 858 (38.09%)
3. Kovászna megye: 150 468 (73.74%)
4. Bihar megye: 138 213 (25.27%)
5. Szatmár megye: 112 588 (34.65%)
6. Kolozs megye: 103 591 (15.93%)
Szilágy megye: 50 177 (23.35%)
7-es, ez a térkép még jobb, mert nemcsak azt mutatja, hol alkot többséget a magyarság (az általad linkelt térkép csak az abszolút vagy relatív többséget jelöli, a magyar közösség esetében sötétzöld színnel).
Itt láthatóak a jelentősebb kisebbségek is, illetve a többség "mértéke", aránya (minél sötétebb kék, annál jelentősebb a százalékos többség, a piros, lila, narancssárga jelentős kisebbséget mutat): [link]
9-es, szó nincsen 5%-os népességcsökkenésről, SŐT!
Az 5-ös számai nagyonis közel állnak a valósághoz, az elmúlt évtizedek demográfiai trendjeit tekintve.
Előrejelzések szerint ugyanis még 2100-ban is 5% fölött lesz a magyarság aránya Erdélyben (2011-ben 6,5% volt), ugyanis a románság megközelítőleg azonos arányban vándorol el Erdélyből (is) mint a magyarság - ezért lényeges arányváltozás nem történik már évtizedek óta.
Más kérdés - és sokkal aggasztóbb - a magyarság SZÁMA. Ez sajnos már rosszabbul alakul, most is kérdés, hogy meglesz-e még az EGY MILLIÓ MAGYAR.
De a románság számára is ugyanilyen megrázó eredmény volt, amikor egyszer csak már nem volt meg a 20 millió román... ezek csak lélektani határok.
De az ARÁNY tekintetében a magyarság nem fog veszíteni, pláne nem 5%-ot (az olyan arányú veszteség, amihez százezres nagyságrendű népirtás kellett volna történjen - csak fogalmad sincs róla, milyen számokról beszélünk valójában)...
Ami viszont egy sajnálatos tendencia, már 30 éve: a tömbben (Székelyföld, Partium) növekszik a magyarok aránya, a szórványban (Dél-Erdély, Bánság, Máramaros) pedig csökken...
Ez sajnos a szórványmagyarság eltűnésével fenyeget, miközben a tömbmagyarság településein a románság tűnik el (és vándorol el onnan), ami nem föltétlenül jó az etnikumközi párbeszéd szempontjából...
De ez van.
(Mindazonáltal az eddigi trendek szerint - a 9-es marhaságaival ellentétben - az várható, hogy a magyar többségű településeken továbbra is növekszik, a román többségűeken pedig sajnos továbbra is csökken a magyarok aránya, miközben a lélekszáma mindkét nemzetiségnek csökken).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!