Szerintetek ez kinek eri meg? Miert ilyen a felsooktatasi rendszer?
Nagyon nagy a lemorzsolodas az egyetemeken. Sokan kibuknak meg az utolso felevben is vagy csak nehany tantargyuk volt hatra. Rengeteg penzt veszit vele az allam, a diak pedig idot es energiat, ugy hogy semmilyen eredmenye nincsen.
Gyalazmodo kommentelok kimeljenek.
17-es.
20 pontot kapsz egy emeltért nem 50-et. Nem minedgy.
Tehát a valóság 360+2*20 = 400.
Nem véletlenül tesznek sokan kétszintű érettségit. Jobban járhatsz egy jó középszintűvel, mint egy emelttel.
100 +pontot lehet összegyűjteni összessen. Tehát nyelvvizsga, oktv helyezés vagy okj-s legalább 2 éves papír, és emelett persze élsportoló is vagy. Nem úgy van, hogy ha van 10 nyilvvizsgám, akkor 10x annyi pontot kapok, mintha 1 db lenne.
Nem, 50-et kapsz egy emeltért.
Ezért van az, hogy akiknek két emelt kötelező (pl. orvosi), azoknál a nyelvvizsgák, sem egyéb nem számít már plusz pontnak, mert a két emelt érettségire megkapják a max. 100-at.
Eddig kb mindenki olyat írt aminek a kérdéshez semmi köze nincs.
Az oktatás azért ilyen mert az előző évtizedben a szocialisták kitalálták, hogy mindenkinek egyetemre kell járnia (ez kb minden nyugati országban így történt és mindenhol ugyanebben a helyzetben van az oktatás ahol mi), ez azt eredményezte, hogy ma már nem csak a legokosabb emberek mennek egyetemre, hanem akár a legostobábbak is bekerülnek. Ezért van az, hogy sokan bár bekerülnek, utána kibuknak vagy csak lébecolnak a 3 év alatt, nem szereznek gyakorlati helyet, nyelvvizsgákat, stb és így diplomáznak egy középszerű diplomával amivel semmit sem tudnak kezdeni mert nincs szükség még párszáz középszerű média szakosra.
Le kellene csökkenteni még jobban az államilag támogatott helyek számát jó pár karon.
Kedves kérdező, látszik, hogy nagyon nem vagy tisztában a felvételi pontszámítással. Többletpont maximum 100 lehet. Emelt érettségi 50 pont! Nyelvvizsga közép: 28 Felsőfok:40, 2 középért is csak 40 pontot kaphatsz. Nyelvtudásra összesen ennyi pont adható, hiába van 6 felsőfokúd meg 10 közeped, akkor sem lesz 40 pontnál több belőle. 2 emelt érettségivel kimaxolod a 100 pontot így akár nyelvvizsga sem szükséges a felvételihez MÉG! (tisztában vagyok vele, hogy a diplomához igen, és ez nagyon is helyes)Sporteredményre , OKJ-ra, tanulmányi versenyekre is lehet plusz pontot kapni. (azt, hogy mire mennyit nem tudom, nem is igazán érdekel, mivel egyikben sem voltam érintett) Ezeknek akkor van jelentősége ha 1 emelted van, az mellé még gyűjtögethetsz így pontokat, ha meg rendelkezel korábbról mondjuk jó OKTV eredménnyel meg van akár csak egy középfokúd is, akkor elég 1 emelt.
Véleményem szerint is a középiskoláknál kezdődnek a problémák. Az ottani oktatásnak hatalmas reformokra lenne szüksége. Nevetségesen sok haszontalan tárgy, magas óraszámok, a tananyagra nem jut idő, a tanárok már belefáradtak az egészbe, a színvonal meg sok esetben egyenlő a nullával.
Vidéken jártam gimnáziumba, a városban a legjobbként volt és van is számon tartva. Kéttannyelvű, emellett matek tagozatos voltam. Jól sikerültek az érettségeim, felvettek oda ahová szerettem volna. Átlagban is ezt lehetett elmondani az iskolában tanulókról. Viszont leginkább azért sikerült ez nekünk, mert tanultunk, mert volt motivációnk és tervekkel mentünk oda.
Az oktatás színvonala és a tanárok stílusa, hozzáállása, még egy ilyen "elit" (okkal van idézőjelben) helyen is siralmas. Szerencse kérdése volt, hogy a jó matek tanárt kapjuk az iskolában lévő 6-ból vagy valamelyik rossz angol tanárt a 10-ből és a többi. Az a legszörnyűbb az egészben, hogy ez nagyon sok mindent befolyásolt. Minden osztály más szempontból volt szerencsés. Sokan rettegtek a matek érettségitől, mert az anyag egy jó részét le se adták. Mások a magyartól féltek, mert nem hogy verset elemezni, fogalmazni sem tanultak mert nem volt idő. Nálunk a töri volt a mumus, az évek alatt semmit nem tanultunk. A tanár magánélete és sztorijai sokkal fontosabbak voltak, mint az, hogy megtanuljuk látni az összefüggéseket, vagy tudjuk, hogy mi a különbség a diktatúra meg a demokrácia között (jó, ez egy erős példa volt, de a mondandója ugyanaz) . Volt olyan, hogy azért nem tartottak órát, mert nem esett jól, vagy utolsó év áprilisában már minek, holott a 12.es könyv feléhez hozzá sem nyúltunk. Sok hasonló esetet tudnék még mondani, de szerintem ennyi is elég, hogy rájöjjünk honnan ered a probléma.
De kérdezem én, ha egy erősnek számító gimnáziumba ilyen a színvonal, akkor egy átlagos szakközépben (a ma ismeretes szakgimnáziumban)mégis milyen?
Most itt nem (csak) a tanárokat akarom kritizálni, hanem mindent, ami idáig vezetett, hogy az egész oktatás a gyökereitől kezdve minősíthetetlen.
Sok helyen nincs lehetőség faktot felvenni, a nyelvoktatás megrekedt a what's your name? meg what's your favourite colour szintjén akkor ott elég súlyos gondok vannak.
Emiatt is részben jogosnak tartom a felháborodást, hogy 2020tól szigorítják a felvételit. Nyugodtan lehetne, meg kéne válogatni kit vesznek fel, de akkor adjanak egyenlő alapot mindenkinek, hogy ne csak Kis Julinak legyen esélye bejutni a budai elit gimiből, hanem Nagy Józsinak is egy borsodi szakközépből, ha ő éppen gépészmérnök akar lenni, és nem hegesztő. Pont emiatt a különbségek miatt, nagyon sok tehetsége ember vész el és helyette természetesen tisztelet a kivételnek, nagyon sok van, aki ellébecol egy jobb gimiben, fizetik neki a magántanárt meg egyebeket é így berugdossák egyetemre, aki meg küzd, de nem adottak a feltételei soha nem fog. Nem azt, mondom, hogy mindenki diplomás legyen, isten ments. Igenis szükség van jó szakmunkásokra, mert mára már az sincs.
Nekem is sok olyan szaktársam van, akik csak azért jött egyetemre, hogy legyen valahol. Van olyan aki előtte OKJ-n volt, de azt nem tudta elvégezni(érdekelne, hogy akkor az egyetemet, hogy fogja). Mást évek óta nem vettek fel az áhított szak áhított egyetemére, ezért választott mást, ami nem érdekli.Tehát egyrészt ez a hozzáállás is segíti, azt, hogy többen otthagyják. Van aki egyszerűen csak nem bírja, rájön, hogy mást várt, van akinek anyagi gondok miatt kell abbahagynia. Számtalan oka lehet ennek, ugyanakkor a rendszer is hibás, nem kicsit. Az egész egy ördögi kör és hogy ebből, hogyan lehetne kilábalni az egy nagyon jó kérdés. Nem az én kapacitásom, hogy ezt megítéljem, így csak a sablon választ tudom adni, hogy az egészet újra kéne tervezni és olyan embereknek kéne ezt megcsinálni, akik értenek hozzá. (ez politikai nézettől, világnézettől, mindentől függetlenül mondom)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!