Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen képzést kell elvégeznem...

Milyen képzést kell elvégeznem egyetemen pl:. ELTE hogy középiskolában vagy gimnáziumban taníthassak olyan nyelveket mint Gaeltach, Gaelic, Gallic, Izlandi, Feröer, Lapp,?

Figyelt kérdés
Ha lehet pontos válaszokat adjatok , válaszaitokat előre is köszönöm . ( a nyelvtanár szakma nem fizet stb.. tipusú válaszolók kíméljenek).

2018. okt. 22. 13:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
80%
Nem hiszem, hogy van Magyarországon olyan középiskola, ahol bármelyik nyelvet tanítanák ezek közül, ennek megfelelően ilyen nyelvtanárokat nem képeznek.
2018. okt. 22. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
76%

Az adott célországnak megfelelő bölcsész képzést, például a lapphoz skandinavisztikát. Mivel órarendben úgysem leszel, és diákjaid sem lesznek, érdektelen, hogy tanárképes-e a szak vagy nem.


Nagy általánosságban az összes nem európai mainstream nyelvre (arab, héber, török, kínai stb.) ez vonatkozik: a szakirányos bölcsész mestert elvégzed és azzal taníthatsz.

2018. okt. 22. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Oké, tegyük fel van C2 nyelvvizsgám a felsorolt nyelvekből , akkor hogy taníthassam mit kell elvégeznek ? Pl:. "Holt" nyelvek oktatásához?(amit beszélnek még csak nem ott ahol éltek az eredeti beszélői pl:. Gall).
2018. okt. 22. 17:05
 4/14 A kérdező kommentje:
Ha simán bölcsész szakot végzek akkor taníthatom a felsorolt nyelveket ?
2018. okt. 22. 17:06
 5/14 anonim ***** válasza:
86%

Szerintem ez egy szürke zóna a magyar felsőoktatásban, mivel az erre szakosodó bölcsészek (én például) nem "tanárképesek" hivatalosan, azaz elvileg az arab, török, héber, kínai, japán nyelvtanárok nem tanárok. De mégis azok, mivel nyilván mi vagyunk a tanárok (mivel a Rigóban is mi nyelvvizsgáztathatunk például, na meg az egyetemen is mi tanítunk stb.). Tehát én úgy értelmezem a törvényt, hogy ha egy gimnázium arabot szeretne tanítani, akkor értelemszerűen arab szakos bölcsészt keres akkor is, ha nincs az illetőnek explicite tanárképes végzettsége.


Amit te kérdezel az meg olyan (az én szakmámra lefordítva), mintha valaki klasszikus arabot, ógörögöt vagy ugaritit, sumert szeretne tanítani. Szerintem erre is az érvényes, hogy amelyik területhez az adott nyelv tartozik (például sumer az assziriológiához, arámi a hebraisztikához stb.), az a bölcsész taníthatja. De ez mondom, szerintem szürke zóna a magyar rendszerben (szerintem). Pedig biztos hogy van igény héber, arab, kínai, japán oktatásra.

2018. okt. 22. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Ötössel részben egyetértek , részben nem. Nem taníthatsz végzettsèg nélkül, tehát tanárszakon kell felvenned ezt , viszont nem vagyok ebnne biztos, hogy tanárszakból ez lehetséges. Ha csak bölcsészeten végzed el az adott kurzust, nyelvtanárként magánban, illetve nyelviskolákban biztosan taníthatsz, de külön középiskolában így nem. Erre nem hinném, hogy a középiskoláknak igénye lenne, gondolom egy adott százalékos érdeklődés után indítanának ilyen délutáni “szakköröket”, de én még egy suliról sem hallottam, hogy tanítanának bármi ilyen nyelvet. Nyelviskola akkor a te asztalod.
2018. okt. 22. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Azért köszönöm , de a kérdés még adott hogy pontosan mit kell tennem azért hogy egyáltalán tanithassam ezeket a nyelveket szimpla gimikben ? :D
2018. okt. 22. 20:52
 8/14 anonim ***** válasza:
28%

Azért írtam, hogy szürke zóna, mert a helyzet a következő. Annak idején az összes ilyen kis szak (skandinavisztika, hebraisztika, arab stb.) úgynevezett "B" szak volt, amelyeket csak akkor vehettél fel, ha volt rendes un. "A" szakod, amelyek viszont un. tanárképes szakok voltak. Ezért minden "B" szakos alapból volt tanárképes, már persze ha tanárképes volt az "A" szakja.


Amióta engedik ezeket a kis szakokat önálló szakként felvenni, viszont nem fejlesztették fel a szakokat tanárképesre, az a fura helyzet állt elő, hogy a svéd, finn, norvég, modern héber (ivrit), arab, és azt hiszem kínai, japán, török, perzsa szakok tanárai hivatalosan nem pedagógusok, viszont ők az egyetlen authentikus nyelvtanárok a területen.


Ami azt is jelenti, hogy ha egy iskolában ilyen oktatás van (márpedig van, például. zsidó iskolában héber, kínai iskolában kínai stb.), akkor a tanár hivatalosan nem tanárképes.


Szerintem a szlovák, lengyel, cseh, horvát, szerb tanárok is ebbe a körbe tartoznak, márpedig ilyen óra is biztosan van.


Azért nem tudom ezt biztosra, mert bár egy ilyen szakon tanítok, de nekem még volt "A" szakom, amely miatt tanárképes is vagyok hivatalosan, de a mai hallgatók helyzetét nem tudom (középiskolában). De meg tudom neked kérdezni a kollégáimat.

2018. okt. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
45%
Közben megkérdeztem a kollégáimat és tényleg úgy van, hogy ezek a kis szakok nem tanárképesek. A latinnak van tanárképes verziója. Azaz a tanárképzésben csak olyan szakok vannak, amelyek a NAT-ban. A rabbiképzőnek van még héber nyelvtanár szakja hivatalosan. De a tanárképességhez osztatlan tanárszak kell, valóban.
2018. okt. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Vagyis végzek egy oztatlan tanárszakon és beszerzek egy C2 nyelvvizsgát akkor oktathatom azt a nyelvet pl:. Feröert?
2018. okt. 23. 01:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!