Mi értelme van a bölcsész szakoknak?
Minap nézegettem a szakleírásokat és megnéztem a bölcsészetet is, és nem tudtam mihez kötni.
Nekem annyi jött le, hogy jól ismerik az adott kultúrát, nyelvet és ennyi.
De ők például hol tudnak dolgozni? Miből áll a napjuk a munkahelyeken?
Láttam, hogy a szakok kiegyensúlyozottak 40-60%-a gyakorlat. De mégis mit és hol?
Mert nekem (így középiskolás fejjel) eléggé megfoghatatlan az egész. Olyannak tűnik nekem, mint aki nem tudja hogy mi akar lenni, de nem akar beégni ezért inkább elvégez egy ilyen szakot, másik oldalról meg olyan, mintha "Hirdessük meg ezt a szakot, legalább kapunk pénzt az államtól"
Én totál feleslegesnek tartom és haszontalannak a bölcsészetet.
Én nem akarok senkit sem megbántani, ez az én véleményem, és meggyőzhető vagyok hogyha tudtok jó érveket felhozni mellette.
Jól látod, az esetek 90%ban semmire nem jók .Anglisztika,germanisztika,romanisztika,esztétika,szabadbölcsészet,kommunikáció stb szakosokból dunát lehetne rekeszteni..
Egy ritkább idegennyelv hasznos tud viszont lenni, illetve ha valaki végigjárja, akkor a pszchiológia szak is jó.
Általában azért (is) választják ezeket a szakokat, mert könnyűek, van 3 évük kiélni magukat. Sőt, sok multi annyit szab meg a felvételihez, hogy diplomás legyél, mindegy milyen, csak papírod legyen.
Te is ilyen fotelben ülő megmondó emberke vagy?! Ezúton gratulálok neked!
A bölcsészet igenis fontos szakág, amire szükség van. Először a nyelvet kell megtanulniuk, hogy utána magas szinten művelhessék. Szerinted kifordítja le a könyveket és filmeket? Szerinted ki fogalmazza meg a híreket és a cikkeket? Az más kérdés, hogy valóban több bölcsész végez, mint amennyit a piac felvesz és ezzel akarva-akaratlanul teljesen elinflálják a bölcsészek értékét. Innen jött a mekis vicc is.
Egy villamosmérnök.
Kedves hármas.
Személyiségemből (ENFP) + természetemből adódóan számomra az egész irodalom butaság.
Tisztában vagyok vele, hogy vannak emberek, akiket ez érdekel és élményt ad egy vers/ novella olvasása, és tiszteletben is tartom a véleményüket, viszont számomra ez nem szórakoztató és borzasztó unalmas.
Megtanulok a suliban egy verset vagy verset elemezni, de hol fogom én azt használni? Sehol! Az, hogy alapműveltség része, ezzel kapcsolatban van egy véleményem amire ha igény van, akkor kifejtek.
Számomra az irodalom olyan terület, amit nem, vagy 10 évente vagy 1x fogok használni az életem során, így feleslegesnek tartom.
5-ös:
Nem vagyok megmondóemberke, én a saját véleményemet írtam le! A filmeket/könyveket bárki le tudja fordítani, nyilván aki ismeri az angol nyelv rejtelmeit (such as bölcsészek), ők könnyebben haladnak vele, de szerintem nem feltétlen kell egyetem hozzá, ahogyan a cikkíráshoz is szerintem a kommunikációs szakok illenek, pl Kommunikáció és Médiatudomány.
De mint mondtam ez az én véleményem, ami az eddigi tapasztalatok és nyilván külső tényezők hatására alakult ki.
Azok, akik nem végeznek el egy ilyen képzést, milyen jogon ítélnek meg bármilyen képzést? Más az, ha nem érted, mire jó valami, és más az, ha valamit feleslegesnek vagy haszontalannak gondolsz.
Meglepődnél, ha tudnád, hogy a diploma mennyire nem predesztinál a világon semmire. Hol dolgoznak, miből áll a napjuk a munkahelyen? Ugye te sem gondolod komolyan, hogy egy sémára fel lehet húzni egy pszichológus, egy nyelvész, egy történész vagy egy fordító/tolmács munkáját? A legváltozatosabb munkakörökben tudnak elhelyezkedni. A multik kifejezetten szeretik a bölcsészeket, mert a legtöbbjük felsőfokon beszél 2-3 nyelven, miközben nagyon sok közgazdász vagy mérnök a diplomához szükséges nyelvvizsgával sem képes megbirkózni. Szintén szívesen alkalmazzák őket különböző kommunikációt igénylő munkakörökben, mert a kommunikációs képességeik általában jobbak, pl. PR, HR. Illetve kreatív, akár marketinges munkáknál is alkalmazzák őket.
És természetesen ott vannak azok a munkakörök, ahol az az elvárás, hogy legyen felsőfokú végzettséged, a többire úgyis megtanítanak ott helyben. Ez általában az államigazgatást és a nagyobb multikat jelenti.
Nem akarom elvtelenül védeni a bölcsészeket, mert tény, hogy sokan tanulnak ott mindenféle ambíciók és célok nélkül, de ez más képzésekre is elmondható. Illetve kár lenne tagadni, hogy főleg jó 10-15 éve brutális túlképzés volt belőlük. Mára viszont aránylag árnyalódott a helyzet. Én legalábbis nem sok olyan bölcsésszel találkoztam, aki a diploma megszerzését követően nagyon szeretett volna dolgozni, és ne talált volna munkát.
Egy közgazdász
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!