Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért akarják az egyetemistáka...

Miért akarják az egyetemistákat szakmunkára terelni?

Figyelt kérdés

Előre megjegyzem: nincs bajom a szakmunkásokkal/szakmunkával. Valszeg én is elvégzek majd valamit estin, mert miért ne. Szüleim is azok.


Csak azt nem értem, hogy a kormányzat miért szorgalmazza, hogy gimnázium és egyetem helyett szakmát tanuljunk. Rengetegen vannak, akik az általánost 16 évesen elvégzik és már el se kezdenek szakmát tanulni. Vagy elkezdik, de abbahagyják, amikor már nem tankötelesek. Sőt, azt is meg merem kockáztatni, hogy felesleges a 23747-ik műkörmöst vagy fodrászt képezni...


Miért nem ezeket az embereket próbálják meg nemzetgazdaságilag hasznos és keresett szakmák felé terelni? Oké, lehet sok az egyetemista, de itt van egy hatalmas humán erőforrás, amit nem használnak ki + valószínűleg ezeknek az embereknek is jobb lenne az élete, ha nem csak általánosuk lenne.



2017. szept. 1. 08:24
1 2 3 4
 11/33 A kérdező kommentje:

Egyrészt: nincsenek felülreprezentálva a bölcsészek. Gondolom ez hiteles forrás: [link]


Másrészt: feltettem egy kérdést, hogy nem kéne-e szakmát adni és szakma tanulására ösztönözni az ezzel nem rendelkezőket, illetve a használhatatlan/túlképzett szakmák helyett valami másra terelni őket, erre tömény savazás jött, hogy a bölcsészek így-úgy. Ráadásul egy szóval nem említettem a bölcsészeket.. de gondolom jól esik utálkozni.


Értelmes válaszokat továbbra is megköszönök.

2017. szept. 1. 11:59
 12/33 anonim ***** válasza:
33%

Azért mert kétféle egyetemista létezik. Van a nehéz szakos ( orvos mérnök infos némelyik gazdasági szak ). Rájuk szükség van, belőlük hiány van, a kormany őket nem akarja átterelni szakmunkara. Mivel ezek nehez szakok így kevesen jelentkeznek, többre lenne szükség. És van a gyenge,büfé szakos egyetemista ( sok kozgáz szak, humán szakok sokasága ) amiket egy átlagos képességű is simán elvégez, ezekből sok van nem kell több. A kormánynak az a célja hogy ez a réteg csökkenjen, és ezeket az embereket akarja áttolni a szakmunkás szektorba.


Sajnos az emberek csak azt látják hogy diploma, de a 2. Csoportba tartozók diplomája nem sokat ér...szakmunkásbol.pedig hatalmas hiány van. Most nem a fodrászra gondolok hanem a komuvesre,villanyszerelore,hegesztore, tehát a fizikai kétkezi munkasokra.


Tehát most van egy olyan állapot hogy egyetemen bizonyos szakokbol hiány van,( ezeket támogatja az állam ) és bizonyos szakokbol pedig tulkepzes van ... Az állam.azt akarja hogy ebben a szektorban lévő embertobblet menjen át a hiányszakmára. Ugyanis sajnos kialakult egy olyan helyzet hogy az okosok elmennek orvosnak mérnöknek a rengeteg gyenge képességű pedig büfé szakra, amikkel meg fog szenvedni a munkavállalás téren. Oket akarja atnyommi szakmára

2017. szept. 1. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
58%

Ja, okés, előző, hiszek neked a kormány jót akar, én nem a saját érdekeit nézi most az egyszer.

Akkor miért nem halunk arról, hogy százmilliókatt ölnek a szakképzésbe? Hm?

Ja és akkor ne is beszéljünk arról, hogy ez f__szság. Egyetlen egy gazdag ország se csinált/csinál ilyet. Nem ebbe van a jövő. Mondod, hogy kevés a hegesztő, de ba_ki, 10 év múlva, a már most is létező hegesztőrobotok fogják a többi hegesztőrobotot gyártani :D Mi értelme kiképezni egy rakat szakmunkást, hogy utána 10 évvel garantáltan munkanélküliek legyenek? Vagy a jövőről nem gondolkozik senki?

2017. szept. 1. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
27%

Azért nem hallunk erről még arról sem hallunk hogy százmilliókat olnenek a felsőoktatásba vagy úgy az egész oktatásba.


Oké, most akkor ne hegesztonek menjen el, hanem szabad bolcseszre,filozofiára és a többi baromságra. Annak aztán sok értelme van.

2017. szept. 1. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
83%

Egyébként a kedvenc sláger szakmunkám a CNC-s. Már évek óta hallgatom, hogy így-úgy nettó 250 ezer. A valóság: 130-40-50.


Lesajnált anglisztikát végzett pár ismerősöm, ők meg 180 nettó körül kezdtek, majd félévente-évente váltottak munkahelyet 20-30-al többért.

2017. szept. 1. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:
87%
Szívesebben élek egy olyan országba -és te is ha nem vagy síkhülye- ahol a mekis egy diplomás bölcsész és nem egy 8 általánost végzett ex-hegesztő. Ba_dmeg, is történelmet tanuljatok már, melyik ország lett sikeres az oktatás lerohasztásától? Soha, egyik seem.
2017. szept. 1. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
28%
Szerintem 68% te ma már ne ülj volán mögé, mert ennyi embertelen marhaságot rég olvastam.
2017. szept. 1. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:
18%

Jah.

És hívd fel a kazincbarciki Deák Ferenc Szakképző iskolát, kérdezz rá mennyi ösztöndíj jár a hiányszakmát tanulóknak.


Aztán majd nehogy leess a székről.

2017. szept. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:
25%

Nem az oktatást kell lerohaztani hanem olyat kell tanulni amire szükség van. Attól hogy valaki szakmunkás meg lehet értelmes ember...mirrt hiszi azt a többség hogy szakmnukas=idióta ? Egy szakmunkás érettségivel simán lehet okosabb mint a bufe-ruhatár szakos aki egyetemen sem tanult semmi erzelemset.


Én nem azt mondom hogy le kell zulleszteni az oktatást, hanem azt hogy olyat kell tanulni amire most szükség van. Mondanám h legyen mindneki mérnök meg informatikus mert efelé megy a világ de nyilván a képességek alapján ez nem lehet. De attól hogy valaki elvégez egy bufeszakot még nem lesz értelmesebb mint sokan mások

2017. szept. 1. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
36%

lmondom miért nem akar senki "szakmunkás" lenni. Alapvetően három út van vele:

- Szakképzésekből sem mindegyik keresett, sokkal szimplán csak betanított munkás leszel a helyi gyárban. Akkor meg miért nem próbálna meg az ember inkább egy egyetemet? Ha elvégez egy egyetemi szakot valaki, attól még ugyan úgy el tud menni szalagmunkára.

- Szakmunkás lesz egy gyárban. Ez miért rossz? Mert lehet vele jó kis szakmunkás minimálbért keresni, ha meg ott rohadsz még 10 évet, akkor esetleg te leszel az xy karbantartók vezetője + 30 ezer forintért. Hát nagy karrier ezt csinálni utána nyugdíjig, 3 műszakban.

- Olyan szakmunkás leszel aminek a munkáját nem lehet automatizálni és megpróbálsz magánvállalkozóvá válni, mert sima munkásként ezek sem fizetnek jól. Mikre gondolok? Vízvezeték szerelő, festő, ács és társai. Na ezeknél mi a buktató? Baromi nehéz fizikai munka, 65+ éves korodig, hóban-fagyban és gyakorlatilag folyamatosan dolgozni fogsz. Ezzel viszont tényleg lehet pénzt keresni, csak 50 éves korodra belerokkansz.


Én meg akkor inkább végzek szellemi munkát egy légkondis irodában, előrelépési lehetőséggel, kötetlen munkaidővel 3-5x annyiért.


Na melyik a vonzóbb út? Ezért nincs szakmunkás.


Szakmunkából is van keresett, mintahogy egyetemi képzésből is van semmit nem érő. Én pl inkább lennék autószerelő, vagy szerkezetlakatos, mint szabadbölcsész, kommédiás, turizmusos diplomás, aki ugyan főiskolát végzett de még a kis fenekét kitörölni se jó a diplomája mert kemény. Én inkább keresek havi 270 ezret szakmunkásként úgy hogy nem szakadok bele a melóba.(éN diplomás vagyok, havi nettó 130 ezerért, egészségügyben, míg párom szerkezetlakatos, 27 ezret hoz hata nettóban, ha plusz munkát is vállal ez általában havi 400 ezer nettó.


Tehát nem mindegy hogy milyen szak és milyen szakmunkát állítunk egymással szembe.

2017. szept. 1. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!