Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért akarják az egyetemistáka...

Miért akarják az egyetemistákat szakmunkára terelni?

Figyelt kérdés

Előre megjegyzem: nincs bajom a szakmunkásokkal/szakmunkával. Valszeg én is elvégzek majd valamit estin, mert miért ne. Szüleim is azok.


Csak azt nem értem, hogy a kormányzat miért szorgalmazza, hogy gimnázium és egyetem helyett szakmát tanuljunk. Rengetegen vannak, akik az általánost 16 évesen elvégzik és már el se kezdenek szakmát tanulni. Vagy elkezdik, de abbahagyják, amikor már nem tankötelesek. Sőt, azt is meg merem kockáztatni, hogy felesleges a 23747-ik műkörmöst vagy fodrászt képezni...


Miért nem ezeket az embereket próbálják meg nemzetgazdaságilag hasznos és keresett szakmák felé terelni? Oké, lehet sok az egyetemista, de itt van egy hatalmas humán erőforrás, amit nem használnak ki + valószínűleg ezeknek az embereknek is jobb lenne az élete, ha nem csak általánosuk lenne.



2017. szept. 1. 08:24
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
49%
Azért, mert az országban egyre kevesebb a kétkezi munkás, bölcsész munkanélküliekkel meg tele van
2017. szept. 1. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
65%

Hihetetlen hogy ez még mindig téma a sok "értelmiségi" részéről.

Elhiszem, hogy egy alternatív világban élsz, ahol minden kozmetikus-bölcsész szakon végzettnek van munkahelye, de csak úgy szólok, hogy ilyen nincs.

2017. szept. 1. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
60%
Az első válaszolónak igaza van.A felsőoktatásban túlságosan felülreprezentáltak a kamuszakok, a műszaki és az informatikai terület, úgy egyetemi mint okj-s szinten pedig szakember hiánnyal küzd.Sok teljesen átlagos képességű diák pedig inkább elvégez valami bölcsész alapképzést csak azért, mert az könnyű, másrészt pedig az van súlykolva a fejükbe, hogy nekik már pedig diplomát kell szerezniük mert ez az egyetlen út a sikeres élethez.
2017. szept. 1. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
66%
Mert NINCS szakmunkás. Mindenki öltönyös-nyakkendős-szolgálatikocsis csilivili munkát akar, kimondottan kevesen vannak, akik hegesztőként, kőművesként, asztalosként, szobafestőként, lakatosként stb szeretne megélni.
2017. szept. 1. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
73%
A vezetésnek alapvetően mindig az az érdeke, hogy a nép minél képzetlenebb, minél műveletlenebb legyen és minél kevésbé tudjon gondolkodni, hiszen így kvázi tehetetlen, könnyen lehet irányítani, könnyen itt lehet tartani az országban, nem kell félni tőlük. Tulajdonképpen annak örülnének a legjobban, ha a fél lakosság analfabéta vagy szellemi fogyatékos lenne, mert akkor nem lenne velük semmi gond. Az sem véletlen, hogy a kormány nem támogatja az idegennyelv oktatást sem, hiszen akkor az embereknek több lehetősége lenne, sokan valószínűleg az első adandó alkalommal mennének is külföldre. Ugyebár a szakmunkásoknak is azt szokták tanácsolni, hogy tanuljanak nyelveket és menjenek ki külföldre dolgozni, na most szerintem ez sem véletlen. Én nem azt mondom, hogy a határ másik oldalán minden fenékig tejfel és kolbászból van a kerítés, de Magyarországon még diplomával, diplomákkal is nehéz érvényesülni a munkaerőpiacon, nemhogy egy szakmával. Van egy német ismerősöm, aki kukásautón sofőr, a felesége beteg, így nem dolgozik és egy fizetésből él meg az egész család...Itthon pedig sokszor olyan családok is nehezen boldogulnak, ahol a két felnőtt diplomás és mindketten dolgoznak. Tudnék még mondani ilyen példákat, de ezek alapján nyilván nem lehet általánosítani, hiszen ezek is mondhatni "szélsőséges esetek". Persze, hogy a többség egyetemen szeretne tanulni, hiszen az emberek nem érzik biztosítottnak a megélhetésüket, alacsonyak a bérek, ezért minél jobban próbálják magukat képezni mert úgy gondolják, hogy talán úgy majd jobbak lesznek az esélyeik. Nehéz állást találni, de jó, képzett munkaerőt is nehéz találni, amiről pedig az oktatás tehet. Az oktatás kb. a 19. század szintjén van, amikor még mindenkinek bele kellett "tenni" a tudást a fejébe, a sok információt mert nem volt más forrás, amiből azt meg lehetett volna már szerezni. Ma, ha kíváncsi vagyok egy adatra vagy bármilyen információra, akkor beütöm a google-ba és kidob rá több ezer találatot. Sokkal inkább az lenne a lényeg, hogy az emberek tudjanak logikusan és kreatívan gondolkodni, tudjanak lépést tartani a fejlődéssel és gyakorlatban is tudják hasznosítani a tudásukat. Szerintem ez a felsőoktatásban és a szakképzésben is egyaránt probléma. Hiába mondják például, hogy mérnököket és informatikusokat kell képezni mert nem mindenki való oda. Rengetegen vannak, akik ilyen "komolyabb" szakokra jelentkeznek mert ezt társadalmilag elismertnek érzik vagy mert "hú, én úgyis szeretem a számítógépes játékokat" vagy mert "hú, ebből én majd jól meggazdagszom"...na most mondanom sem kell, hogy ebből nem lesz magasan képzett, hasznos munkaerő és lehetséges, hogy az oktatással is probléma van. Nemrég beszélgettem egy ismerősömmel, informatikusokat kerestek a cégéhez és mondta, hogy rengeteg jelentkező volt, azonban a többségük csak arra volt alkalmas, hogy becsücsüljön egy óvodába rendszergazdának, ahol annyi a feladata, hogy zenéket és videókat töltsön le... A szakképzésben szerintem ugyanúgy elmaradottság van jelen, elavult eszközöket használnak, múltszázadi módszereket oktatnak, amiket később nem tudnak hasznosítani. Szintén egy ismerősöm mesélte, hogy a céghez ahol dolgozik rögtön vitték a frissen végzett hegesztőket és konkrétan ott láttak életükben először olyan eszközöket, amikkel a való életben dolgoznak... Gondolom mindenkinek volt már rossz tapasztalat kőművessel, burkolóval, üvegessel is, hogy nem úgy sikerült a végeredmény, mint ahogyan az meg lett beszélve...Valamint arról nem is beszélve, hogy a többség (és tisztelet a kivételnek) csak azért megy szakmát tanulni általános iskola után mert az a könnyebb út és úgy gondolja, hogy ha már átrugdosták az általánosban, akkor majd a szakma is meglesz pikk-pakk mert az már semmi. Nagyon kevés az olyan ember, aki tényleg azért tanul egy szakmát mert érdekli, szívesen csinálná és úgy érzi, hogy jól menne neki, el tudja benne képzelni a jövőjét. Nekem konkrétan vannak olyan volt általános iskolás osztálytársaim, akik utána elmentek ipariba, elvégezték és nem tudnak írni! (nem túlzok, tényleg nem tudnak írni!). Egyébként a szakmákban is vannak túltelített ágazatok, például a kisvárosban is, ahol lakom, sorra zárnak be a cukrászdák, vendéglők max. egy-két nagyobb üzlet életképes, van vagy 20 fodrász, 30 műkörmös stb., ugyanúgy semmi szükség nincsen a 3000. fodrászra, mint a 3000. közgazdászra.
2017. szept. 1. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
21%

"A vezetésnek alapvetően mindig az az érdeke, hogy a nép minél képzetlenebb, minél műveletlenebb legyen és minél kevésbé tudjon gondolkodni, hisze"


Jó, és ez hogy jön ahhoz, hogy nincs szakmunkás?

Tényleg ennyire hülye vagy?

2017. szept. 1. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
81%

Mert:

-A fideszes politikusok nem értenek a gazdasághoz, tele van bölcsészekkel a párt

-A fidesznek az a jó, hogy ha a nép hülye, tanulatlan és tudatlan. Könnyű megvezetni őket, csak gondoljatok bele nekik milyen aranyéletük lenne, ha a sorosozásra nem százezren hanem kilenc és félmillióan ugranának.

Miért nem akarnak a fiatalok szakmunkásnak menni:

-Szar oktatás: az okj színvonala a béka segge alatt, elavult technológiával tanulsz elavult ismeretet, számonkérés nincs, a tanárok beleszarnak. Ez az igazi "papírgyár" nem az egyetemek. Tudod első kézből, jártam okj ra, gépésztechnikus vagyok.

-Szakmunkásként szar fizetés és szar lehetőségek várnak, megbecsülés az nem

2017. szept. 1. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
15%
Gondoltam, hogy megjelennek az ostoba politizálók. Ezek butábbak, mint maguk a politikusok
2017. szept. 1. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
84%
8-as válaszoló: érvek helyett csak butázd le azt aki ellentmond, 10/10 alkalomal működik
2017. szept. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
100%

Elmondom miért nem akar senki "szakmunkás" lenni. Alapvetően három út van vele:

- Szakképzésekből sem mindegyik keresett, sokkal szimplán csak betanított munkás leszel a helyi gyárban. Akkor meg miért nem próbálna meg az ember inkább egy egyetemet? Ha elvégez egy egyetemi szakot valaki, attól még ugyan úgy el tud menni szalagmunkára.

- Szakmunkás lesz egy gyárban. Ez miért rossz? Mert lehet vele jó kis szakmunkás minimálbért keresni, ha meg ott rohadsz még 10 évet, akkor esetleg te leszel az xy karbantartók vezetője + 30 ezer forintért. Hát nagy karrier ezt csinálni utána nyugdíjig, 3 műszakban.

- Olyan szakmunkás leszel aminek a munkáját nem lehet automatizálni és megpróbálsz magánvállalkozóvá válni, mert sima munkásként ezek sem fizetnek jól. Mikre gondolok? Vízvezeték szerelő, festő, ács és társai. Na ezeknél mi a buktató? Baromi nehéz fizikai munka, 65+ éves korodig, hóban-fagyban és gyakorlatilag folyamatosan dolgozni fogsz. Ezzel viszont tényleg lehet pénzt keresni, csak 50 éves korodra belerokkansz.


Én meg akkor inkább végzek szellemi munkát egy légkondis irodában, előrelépési lehetőséggel, kötetlen munkaidővel 3-5x annyiért.


Na melyik a vonzóbb út? Ezért nincs szakmunkás.

2017. szept. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!