A pszichológiáról vélemény? Segítség! (Többi lent)
16 éves vagyok. Eddig gyermekorvos szerettem volna lenni. Biológiát és kémiát tanulok magasabb óraszámban, azzal tervezem a felsőfokú érettségit.
De már egy ideje gondolkozom a pszichológián is, ami tudom, hogy szintén biosszal is foglalkozik (élettan, talán anatómia is van...stb). És azt is tudom, hogy a pontszám gyakran még magasabb, mint az általános orvosinál, ilyen 460 körül van. Tehát szeretném körbejárni a témát.Akinek van saját tapasztalata, vagy tud egyet-mást a témáról, nagyon örülnék, ha válaszolna a kérdéseimre.
1. A biológia-kémia felsőfokú érettségi megfelelő erre a szakra?
2. Hány éves egy ilyen egyetem? És van utána szakosodás, egyéb tanulási lehetőség...stb.
3. Melyik egyetem a "legsikeresebb" ilyen téren? Melyik a legnehezebb, legjobb az országban...stb.
4. Milyen maga a szakma? Niylván tudom, mi a lényege. De milyen pszichológusként dolgozni, mennyit keres (nyilván nem ez érdekel főként).
A googleben már kutattam, és még fogok is, hogyha valaki ezt a "tanácsot" adná.
A megfontolt válaszokat nagyon köszönöm, remélem sok lesz. 😊
Csak azért, mert ez ellentmond ennek:
"De már egy ideje gondolkozom a pszichológián is, ami tudom, hogy szintén biosszal is foglalkozik (élettan, talán anatómia is van...stb)."
Ha pszichológus akarsz lenni, akkor nincs anatómia meg orvosi képzés.
Pszichológián is van anatómia és élettan, de nem úgy, ahogy az orvosin.
A pszichológia 3+2 éves, ezután jön még a szakképzés 2-4év, és mellé módszerspecifikus képzések 1-3év, akar több is.
Jók a tárgyak a felvételihez.
Állandó a vita, hogy melyik egyetem a legjobb. Én a Károlira járok és nagyon szeretem.
A pszichológus díja változó. 200körül megvan a kezdő, sikeres magánpraxissal sokszorosa is. De telítettnek mondják a piacot. Ez engem sosem érdekelt. Nagyon céltudatos vagyok, el fogom érni, amit szeretnék. :)
Kémiát nem fogadják el pszichológia szakra a felvételin, szóval teljesen felesleges, ha valóban erre a szakra akarsz járni. (Egyébként emelt szintű, és nem felsőfokú érettséginek hívják. Az a nyelvvizsga.)
A bioszt elfogadják, és előnyödre is válik, hogyha emelt szinten tanultad. Van a képzésen több bioszos tárgy is, nyilván közük nincs az orvosin elvárt dolgokhoz, de azoknak, akik sosem tanultak rendesen bioszt, és esetleg humánabb beállítottságúak, tudnak akadályt jelenteni ezek a tárgyak.
Az előző jól leírta a képzést, annyit hozzátennék, hogy a 3+2 év a minimum, azért, mert az alapképzéses diploma még nem ad pszichológus végzettséget sem, gyakorlatilag semmire sem jogosít fel, kizárólag arra, hogy mehess vele tovább a mesterképzésre. A mesterképzés már szakirányos, de a diplomába mindenkinek ugyanaz kerül be. Így ez még nem jelent végleges irányt meg elköteleződést, utána még könnyű átjárhatóság jellemző. A szakképzések, módszerspecifikus képzések már mindenképpen önköltségre mennek és lényegében elengedhetetlenek, szóval csak a mesterképzéssel hosszútávon nem igazán lehet munkát vállalni (mert habár felvesznek, mondjuk elvárják, hogy x időn belül tedd le a szakvizsgát).
A szakma maga eléggé szerteágazó, szóval nincs egyértelmű válasz arra, milyen pszichológusként dolgozni és mennyit lehet keresni, mert területenként, pozíciónként nagyon eltérő lehet mindez. Mi érdekel téged? Gyermekorvos akartál lenni, akkor a pszichológiában is elsősorban a gyerekek foglalkoztatnak? Beteg vagy egészséges gyerekekkel foglalkoznál inkább?
Köszönöm az eddigi válaszokat. Hát..igazából még nem tudom, hogy gyerekekkel szeretnék e foglalkozni. És bocsánat a "felső" kifejezésért, nyilván emelt érettségiről van szó, csak rosszul fogalmaztam.
Hallottam, hogy telített a piac és nehéz elhelyezkedni, de azért mégis lehetséges-gondolom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!