Miért olyan beképzeltek a joghallgatók?
Én bölcsészként kollégiumban laktam együtt 5 jogásszal, és nagyon jól kijöttem velük. Én is hallottam ezt-azt, olyat is, aminek volt alapja, de elég durva általánosítás mindet beképzeltnek tartani.
Az meg nem értem miért zavar, ha valaki szereti a szakmáját és szeret róla beszélgetni. Főleg a jog nem egy olyan dolog, amihez ne tudna bárki hozzászólni egy általános műveltséggel és tájékozottsággal. Az tényleg gáz, amikor valaki bölcsészek előtt akarja kitárgyalni a programozási nyelveket, de ez azért messze nem olyan.
Tény, hogy a nehéz szakok dobogóján áll a jogászképzés. Ez vélhetően pár hallgatóban azt a reakciót váltja ki, hogy ha sikerült bejutni oda, akkor ő megfelelt annak a magas mércének, amit követeltek, tehát ő különleges ember. Ennek az érzésnek a külső megnyilvánulásai attól függnek, hogy kinek milyen volt a neveltetése. Egyik így mutatja ki, ahogy te is írtad, a másik sehogy, egyszerűen normálisan viselkedik, de mélyen sokakban ott van.
Ez fordítva is igaz. Egy kivülálló, mint te is, alapból feltételezi, hogy ők különlegesek, és keresi a fogást rajtuk, hogy mitől is rosszabbak, mint ő maga, mert nem akarja elfogadni a kiemelt szerepkörüket. A példádból, hogy a saját szakjukról dumálnak egymás között, vagy a másik, aki a w.c. ajtó csapkodást hozta fel, olyan szinten kicsinyes dolgok, hogy már nevetséges is. Ha arrébb löknek a folyosón, vagy beszólnak neked, hogy kussolj ha ők beszélnek, akkor érteném, hogy háborogsz. De így?
Jegyzem, az egyetemistákról, főiskolásokról, akár milyen szakosok, egy olyan társaságban, ahol, mondjuk szakiskolát, vagy gimit végzett emberek vannak, ez a vélemény szintén gyakori. Pökhendinek, flegmának, nagyképűnek tartanak mindenkit, mert nem akarják elfogadni azt, hogy azok a diákok többek lennének, mint ők. Pedig tényleg azok bizonyos szempontból, mert okosabbak voltak, szorgalmasabbak voltak, elhivatottabbak voltak, mint önmaguk.
Javaslom, hogy ne azzal foglalkozz, hogy mások milyenek, hanem a saját tulajdonságaidat változtasd megnyerővé, szimpatikussá.
Nekem van 1-2 joghallgató barátom (kimagasló tanulmányi eredménnyel rendelkezők), és ők normálisak. Azt a "fajtát" amiről te írsz, csak simán úgy hívják hogy sznobizmus. Közgázon is sok olyan van.
Amúgy az nem sznobizmus ha a saját szakukról beszélnek mások előtt. Attól függ hogy hogyan teszik. Egyet értek a hatodikkal, hogy pont a szerényebbek a jobbak, de a többség, aki veri a mellét az max átlagos vagy rossz.
"Pökhendinek, flegmának, nagyképűnek tartanak mindenkit, mert nem akarják elfogadni azt, hogy azok a diákok többek lennének, mint ők."
"Egy kivülálló, mint te is, alapból feltételezi, hogy ők különlegesek, és keresi a fogást rajtuk, hogy mitől is rosszabbak, mint ő maga, mert nem akarja elfogadni a kiemelt szerepkörüket."
7-es, szerintem te nem igazán érted a kérdést. Nem tudom miért hiszed hogy kiemelt szerepük van. Kiábrándítalak: nincs. Minden szakon vannak jófejek és önmaguktól eltelt sznobok is, de bizonyos szakokon a sznobok javára. Egy jogász miért lenne több mint pl egy biológia doktoriját író egyén? Költői kérdés volt, mert alapból rossz irányból közelítetted meg a dolgot.
A jogon valóban sokat kell tanulni, de azért az túlzás hogy okosabbak és szorgalmasabbak voltak mint mindenki más. Mint ahogy láthatod előző kommentekből is, hogy ezt a viselkedést más joghallgatók is észlelik. Pl pszichológián és orvosin is sokat kell tanulni, sőt nagyon sok más szak is van ahol büszke lehet magára az ember, de attól még nem feltétlenül kell lekezelően bánni másokkal.
Úgy érzem nincs saját tapasztalatod, csak egy kép él a fejedben.
Én joghallgató vagyok, és mindent lehet rám mondani, de azt, hogy beképzelt... ez viccnek is rossz.
Szerény vagyok, és egyáltalán nem tartom magam többnek, hogy ide bekerültem, sőt... Pont, hogy nagyon is visszafogott vagyok, meghúzom magam és tanulok. Semmivel sem tartom magam többnek, mint pl. egy matematika szakos hallgató a ttk-n.
Az igaz, hogy vannak beképzelt csoporttársaim, de ugyanúgy megvannak a rendes, normális, szerények is. Szóval nem egy homogén közösség vagyunk, akik mind nagyra vannak magukkal.:D
Mondjuk nem az Elte jogi karára járok, ott valóban nagyobb arányban vannak sznobok, na azt én se preferálom, azt a hozzáállást. Szoktam bejárni oda jegyzetboltba, vagy könyvtárba és valóban elég sok újgazdag, magát nagy embernek tartó egyén mászkál, akik ha megtudják, hogy külsős vagyok, kb. látszik a lenézés rajtuk. De ott sem 100%-ban csak ilyenek vannak nagy valószínűséggel.
Szerintem ha könyvtárban belém botlanál akkor alig hinnéd el rólam, hogy joghallgató vagyok.:D
Amúgy meg nekem sosem áll szándékomban más szakosokat lenézni, lekicsinyelni, ugyanúgy el tudom ismerni azt is aki BTK-ra jár, sőt azt is, aki egyáltalán nem is szerez diplomát, csak egy OKJ-s képzést.-Akármilyen nehéz elhinni az egyik legjobb barátnőm Pszichológia szakos, a másik OKJ-t végzett, és a 3. is.:D
Igen pont az az újgazdag hozzáállás látszódik sokukon amiről te is írsz, utolsó, lehet hogy főleg Pesten?
Érződik is rajtad a szerénység és az hogy nagyon normálisan állsz a dolgokhoz, és mint mondtam az én jogot hallgató ismerőseim (most doktorálnak), na tőlük is lehet tanulni.
Amúgy most hogy említed a diplomákat, ez nagyon igaz, mert elég sok emberrel volt szerencsém találkozni akinek nincs diplomája, de valami eszményi jó a szakmájában szóval az ítélkezést az nagyon hátra kéne hagyni ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!