Mit tanácsolnátok egy 18 éves pályaválasztás előtt álló fiatalnak?
Ahogy böngészgettem az oldalt az tanulási lehetőségek témában azt látom, hogy kb. bárki amit kérdez, hogy van -e értelme teszem azt: politológia, emberi erőforrások, igazgatásszervező, közgazd. és még sorolhatnám mindenre az a válasz kb.80-90%-ban, hogy büfészak, munkanélküli képző és így tovább.Persze, elhiszem én, hogy vannak a válaszolók között olyanok is akik az adott szakot elvégezték és ők saját tapasztalataikat írják, de azok akik csak rávágják azok mi alapján teszik?
Kérdezem akkor, ti mit tanácsolnátok egy 18 évesnek, aki pályaválasztás előtt áll? Legyen mindenki mérnök? Egy humán beállítottságú is. Mert a mérnökök keresettek. Igen. De ha valakinek abszolút nem fekszenek a reál tárgyak? Akkor kedves büfészakos válaszolók, ti mit tanácsoltok? :)
szakmában és diplomában egyaránt. De igazából nem nagyon találtam olyat ami jó is és értelme is van, meg lehet élni belőle.
Ami most felkeltette az érdeklődésemet az egy okj protokoll ügyintéző + andragógia diploma.
Én is pályaválasztás előtt állok, nekem talán annyiból jó a helyzetem, hogy sok nagy álmom volt. Na, nem a gyerekkori tervekre gondolok, mert akkor minden hónapban más akartam lenni, de nagyon régi álmom, hogy cukrász vagy szakács legyen, ahogyan az is, hogy közgazdász végzettségem is legyen, s mindkét szakmában szeretnék dolgozni. Szerencsés vagyok, mert szakközépiskolába járok, ahol 4 évig közgazdaságot tanulok, ugyanakkor érettségi után van lehetőségem szakmai képzésen részt venni az iskolában, ami ugye ingyenes. Így jövőre leérettségizem és maradok vendéglősnek tanulni, ami egyébként mind a 3 szakmát (cukrász, szakács, pincér) lefedi. Ha minden jól 20 éves koromra elvégzem a vendéglős szakmát, utána két lehetőségem is lesz. Elmegyek dolgozni 1-2 évet, hogy tudjak félretenni az egyetemi életre, vagy rögtön utána jelentkezek egyetemre.
Azzal ne foglalkozz, hogy ki mire írja, hogy büfészak. Sokan a bölcsészkarokra is azt mondják, hogy büfészak. Jó, aláírom, hogy van olyan szak a bölcsészkarokon, amivel nem biztos, hogy sokra vihetjük, de nekem ne mondja senki, hogy pl. egy magyar szak büfészak. Megnézném az ilyeneket, hogy tudnák elvégezni pl. ezt. És ez most részben tapasztalat, mert tesóm magyar szakos és látom, hogy elég húzós. Ennyit a büfészakokról.
Én pedig, lehet, hogy hülyeség, de amondó vagyok, hogyha van valami, ami igazán érdekel, akkor csináld azt. Lehet, hogy nem rögtön fogsz befutni vele, csak 10 év múlva, de az ember általában nem 5-10 évre tervez, hanem hosszútávra. Másrészt, ha valóban olyan szakirányt választasz, ami érdekel, akkor azt szívvel-lélekkel tudod csinálni éveken át, míg ha egy keresett szakot választasz, nem fogod élvezni, sőt, marhára utálni fogod napi 8 órában azt csinálni. És azért ez sem mindegy.
17/L
Utolsó! Egyik ismerősöm az ELTE-n végzett keleti nyelvek - mongol szakirány. Szegény ő is azt gondolta, hogy ez ritka és majd biztos lesz neki zsíros munkahelye, de sajnos tévedett. Idén végzett és SEMMI. A múltkor épp annak örült, hogy lehet fel fogják venni egy kávézóba.. De lehet orssz helyen próbálkozik.
Mindenesetre köszönöm az eddigi válaszokat mindenkinek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!