Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Pontosan mit takar a magántanu...

Pontosan mit takar a magántanulás? Mik az előnyei és hátrányai?

Figyelt kérdés
Az apukám azt szeretné, ha magántanuló lennék, mert nehezen tudom összeegyeztetni a sulit, a sporttal(amit már profi szinten űzök). Jövőre, azaz 11.-ben szeretné, ha magántanuló lennék, de nem tudom, hogy ez pontosan mit takar, hogy mennyibe kerül, vagy hogy mit kell kérvényezni és hogyan??
2011. máj. 31. 22:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Magántanulói jogviszony létesítése

- Magántanulói jogviszony létesítésének kérelmét a szülő írásban nyújtja be az iskola igazgatójának. A kérelmet minden esetben indokolni kell. Amennyiben a sportágában való előbbre jutás a kérelem indoka, úgy a kérelemhez kérjük az egyesület véleményét is csatolni.


- A magántanulói jogviszony létesítésének kérelmét minden tanév elején, legkésőbb augusztus 25-éig kell benyújtani. A tanuló felkészítéséről a szülő gondoskodik.

Rendkívüli esetben – tanév közben is - külön kérvény formájában kérheti a szülő gyermeke magántanulói státuszát.


- A magántanuló a tanulmányi követelmények teljesítéséről osztályozó vizsgán ad számot. Az osztályozó vizsgák időpontjáról az iskola írásban (a feltételek megléte esetén emailben) értesíti a tanulót. Az osztályozó vizsga halasztása a szülő, nagykorú tanuló írásbeli kérvénye alapján történhet, az osztályozó vizsga kezdete előtt egy héttel. A kérvény elfogadásának feltétele, hogy az osztályozó vizsga halasztásának indokait külső szervek (egyesület, szakszövetség írásbeli igazolása; külföldi szerződés bemutatása; kórházi kezelés, vagy súlyos betegség orvosi igazolása) írásban igazolják.


- Ha a magántanuló indok és előzetes kérvény nélkül nem jelenik meg az osztályozó vizsgán, a minősítése elégtelen. Az adott tantárgyból javító vizsgát tehet.


- A magántanuló az iskolai foglalkozásokon való részvételt az igazgatóhoz címzett kérelemben kérvényezheti. Amennyiben engedélyt kapott, úgy a foglalkozásokon a házirend betartása mellett részt vehet. Amennyiben megsérti a házirendet, úgy az iskola látogatásától eltiltható!


- A magántanuló – a házirendben leírtak szerint – igénybe veheti az iskola egyéb szolgáltatásait is (könyvtár, menza, stb. )


- Ha a sajátos nevelési igényű tanuló az illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye,. a beilleszkedési, tanulási, magatartási zavarokkal küzdő tanuló a nevelési tanácsadó szakértői véleménye alapján tanulmányait magántanulóként folytatja, akkor az iskola köteles gondoskodni arról, hogy a tanuló a szakértői véleményben leírtak szerint eleget tegyen tankötelezettségének.

2011. máj. 31. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A tankötelezettség teljesítése magántanulóként


A tanulónak a közoktatási törvényben rögzített joga, hogy magántanuló legyen, továbbá, hogy kérje a tanórai foglalkozásokon való részvétel alóli felmentését . A magántanulókat ugyanúgy be-, illetve át kell íratni abba az iskolába, amelyikkel tanulói jogviszonyt kívánnak létesíteni, de ezek a diákok felmentést kapnak a kötelező a tanórák látogatása alól.


Magántanulók szülői döntés alapján


A tankötelezettség - a szülő választása alapján - iskolába járással vagy magántanulóként teljesíthető Ha a szülő úgy határoz, hogy gyermeke iskolába járás helyett magántanulóként folytassa tanulmányait, akkor ezzel a kívánságával az iskola igazgatóját kell megkeresnie. Az iskola igazgatója a bejelentést követő három napon belül köteles beszerezni a tanuló lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes gyermekjóléti szolgálat véleményét arról, hogy hátrányos-e ez a megoldás a tanulónak (a gyermekjóléti szolgálat tizenöt napon belül köteles megküldeni véleményét).


Korábban csak a hátrányos helyzetű diákok esetében volt kötelező megkérni a gyermekjóléti szolgálat véleményét. Ha az iskola igazgatója vagy a gyámhatóság, illetve a gyermekjóléti szolgálat megítélése szerint a tanulónak hátrányos, hogy tankötelezettségének magántanulóként tegyen eleget, vagy az így elkezdett tanulmányok befejezésére nem lehet számítani, köteles erről értesíteni a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes önkormányzat jegyzőjét.


A jegyző dönt arról, hogy a tanuló milyen módon teljesítse tankötelezettségét. A sajátos nevelési igényű tanuló az illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság, a beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézséggel küzdő tanuló a nevelési tanácsadó szakértői véleménye alapján folytathatja tanulmányait magántanulóként. Az iskola igazgatója köteles tájékoztatni a tanulót, illetve a szülőt a magántanulói jogairól és kötelességeiről. Fontos tudni, hogy a magántanuló kérelemre felvehető a napközibe és a tanulószobai foglalkozásra.


A magántanuló felkészítése és értékelése


Ha a tanuló a szülő döntése alapján lesz magántanuló, felkészítéséről a szülő gondoskodik, illetőleg a tanuló egyénileg készül fel. A tanuló érdemjegyeit és osztályzatait az iskola állapítja meg, illetve dönt minden esetben a tanuló magasabb évfolyamra lépésével kapcsolatos kérdésekben. A tanuló döntése alapján független vizsgabizottság előtt is számot adhat tudásáról, érdemjegyeit ekkor a vizsgabizottság tanárai adják.


A sajátos nevelési igényű tanuló, illetve a beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézséggel küzdő tanuló iskolai neveléséről és oktatásáról, felkészítéséről, érdemjegyeinek és osztályzatainak megállapításáról, illetve az ehhez szükséges pedagógusokról a szakértői véleményben foglaltak szerint az az iskola gondoskodik, amellyel a tanuló tanulói jogviszonyban áll.


Az iskolában nem foglalkoztatott szakemberek foglalkoztatásának költségeiről a szakértői vélemény készítője gondoskodik. Az iskola köteles gondoskodni a tanuló felkészítéséről, érdemjegyeinek és osztályzatának megállapításáról akkor is, ha a szakorvosi vélemény alapján otthoni ellátás keretében részesül tartós gyógykezelésben, és emiatt magántanulóként folytatja tanulmányait .


Ha a sajátos nevelési igényű tanuló, illetve a beilleszkedési, tanulási nehézséggel, magatartási rendellenességgel küzdő tanuló szakértői vélemény alapján tanulmányait magántanulóként folytatja, illetve a szülő otthoni ellátás keretében tesz eleget fejlesztő felkészítésben való részvételi kötelezettségének, az önkormányzati feladatellátás keretében, a szakértői véleményben megjelölt szakember biztosításáról az iskolának, a fejlesztő felkészítést nyújtó, illetve a szakértői véleményt készítő intézménynek kell gondoskodnia. A sajátos nevelési igényű tanuló, illetve a beilleszkedési, tanulási nehézséggel, magatartási rendellenességgel küzdő tanuló vagy súlyos betegsége miatt magántanulóként tanulmányokat folytatók egyéni foglalkozás keretében történő felkészítésére az iskolának tanulónként a kötelező és a nem kötelező tanórai foglalkozás megszervezésére rendelkezésre álló órakereten felül átlag heti tíz óra áll a rendelkezésre.


A költségek megtérítése


Fontos tudni, hogy meg kell téríteni: a pedagógiai szakszolgálatot nyújtó intézmény, a korai fejlesztést és gondozást nyújtó, a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelését és oktatását végző, valamint a fejlesztő felkészítést biztosító intézmény eléréséhez szükséges helyközi utazás költségeit a tanulónak és kísérőjének, továbbá a tanuló szülője részére szervezett gondozói tanfolyam költségét.


A szülő utazási költségeit az egészségügyi szolgáltatások igénybevételével felmerülő utazási költségek megtérítésére vonatkozó rendelkezések szerint, a szolgáltatást nyújtó intézmény igazolása alapján a társadalombiztosítási igazgatóság, illetőleg a társadalombiztosítási kifizetőhely fizeti ki. A gondozói tanfolyam költségeit a vizsgálatot végző, illetőleg a tanfolyamot szervező közoktatási intézménytől kapják meg a szülők. A szülőt a pedagógiai szakszolgáltatáson, gondozói tanfolyamon való megjelenés, illetve részvétel napján átlagkeresete illeti meg.


Felmentés a készségtantárgyak alól


Az igazgató a tanulót kérelmére részben vagy egészben felmentheti az iskolai kötelező tanórai foglalkozásokon való részvétel alól, ha a tanuló egyéni adottságai vagy sajátos helyzete ezt indokolttá teszi. Az igazgató a tanulót kérelmére mentesítheti a készségtárgyak tanulása alól, ha azt egyéni adottsága vagy sajátos helyzete indokolttá teszi . Ha a tanulót mentesítették a testnevelés, a művészetek, a technika tantárgyak és egyéb gyakorlati jellegű tantárgyak, foglalkozások tanulása alól, tudásáról nem kell számot adnia.


A mentesítés iránti kérelemben meg kell jelölni a kérelem indokát. Ha a sajátos nevelési igényű tanuló testi, érzékszervi, értelmi, beszédfogyatékosságára, autizmusára, halmozottan fogyatékosságára, vagy a pszichés fejlődés zavarai miatt a nevelési, tanulási folyamatban való tartós és súlyos akadályozottságára tekintettel kérik a mentesítést, az illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság, ha pedig tanulási nehézségre tekintettel kérik, a nevelési tanácsadó szakértői véleményét is be kell csatolni.


Egyéni továbbhaladás engedélyezése elsősöknek


Az elsős tanulót, ha egyéni adottsága, fejlettsége szükségessé teszi - a szakértői és rehabilitációs bizottság vagy a nevelési tanácsadó szakértői véleménye alapján - az igazgató mentesíti az értékelés és minősítés alól vagy részére az egyéni adottságához, fejlettségéhez igazodó továbbhaladást engedélyez (egyéni továbbhaladás) . Az engedélyben meg kell határozni, melyik tárgyból, melyik évfolyam utolsó tanítási napjáig kell a tanulónak utolérnie a többieket. Az egyéni továbbhaladás valamennyi vagy egyes tantárgyakból különböző évfolyamokig, de legkésőbb a negyedik évfolyam végéig tarthat. Ha a tanulót mentesítették az értékelés és minősítés alól, az első évfolyamot a többi tanulóval azonos osztályban előkészítő évfolyamként végzi és fejezi be. A kis nebuló játékos felkészítés keretében készül az iskolai követelmények teljesítésére.


Az előkészítő évfolyam megszervezhető a délelőtti napközis foglalkozások keretében is, de az előkészítő évfolyam csak egy tanéven keresztül tarthat, és csak abban az esetben, ha a gyermek legkésőbb a hetedik életévében megkezdte tanulmányait.


Magántanuló vizsgáztatásának finanszírozása


A normatív hozzájárulások igénylésekor azonban azt a tanulót, aki saját, illetve szülője döntése alapján magántanulóként tesz eleget tanulói kötelezettségeinek, nem lehet figyelembe venni. A kötelező felvételt biztosító iskolának azonban kötelessége a vele tanulói jogviszonyban álló tanulót minősíteni.


Az ingyenesen igénybe vehető szolgáltatások körébe tartozik a pedagógiai programban kötelező tananyagként előírt ismeretek számonkérése, így az osztályozó vizsga, köztes vizsga, különbözeti vizsga, javító vizsga. Mindezek alapján az intézmény ugyan nem tud normatív támogatást igényelni a magántanuló után, de nem kérheti tőle a felmerülő vizsgák költségeit, ezt az összeget az intézmény fenntartójának kell biztosítania.

2011. máj. 31. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A Közoktatási törvény értelmében

"7. § (1) A tankötelezettség - a szülő választása alapján - iskolába járással vagy magántanulóként teljesíthető.

(2) Ha az iskola igazgatója vagy a gyámhatóság, illetve a gyermekjóléti szolgálat megítélése szerint a tanulónak hátrányos, hogy tankötelezettségének magántanulóként tegyen eleget, vagy az így elkezdett tanulmányok befejezésére nem lehet számítani, köteles erről értesíteni a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes önkormányzat jegyzőjét. A jegyző dönt arról, hogy a tanuló milyen módon teljesítse tankötelezettségét. Hátrányos helyzetű tanuló esetén az iskola igazgatójának a döntéséhez be kell szereznie a gyermekjóléti szolgálat véleményét."


A magántanulóvá nyilvánítást minden esetben a szülőnek kell kérelmeznie. Okai a következők lehetnek:

- egészségi ok (betegség) (ebben az esetben a kérelemhez orvosi igazolást kell csatolni),

- testi, érzékszervi fogyatékosság,

- értelmi fogyatékosság,

- a szülők tartós külföldi szolgálata,

- a tanuló (egyéb) rendkívüli körülményei.

2011. máj. 31. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

mindenki csak másolni beilleszteni bír? xd

én 3 évig voltam magántanuló. előnyök: nincs lecke, úgy osztod be az időd ahogy akarod. a vizsga röhejesen könnyű. hátrányok: elvileg a rendszer,közösség hiánya,bár nálam nem volt ilyen mert külföldön közben jártam suliba.

2011. jún. 25. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
akkor szerinted megéri váltani? tényleg könnyű a vizsga? én pont attól félek hogy nem menne
2011. júl. 4. 12:45
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem éri meg szerintem...

Amúgy kell az SE-től is egy papír ahova jelenleg vagy leigazolva

2011. nov. 29. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%

ELŐNY: saját időbeosztásod van, a családi pótlékot ugyan úgy kapod mintha rendesen járnál, elég a főbb anyagrészeket megtanulni(tapasztalat), az egyedül nehezen tanulható tantárgyak (pl.:idegen nyelv,matek vagy bármi ami neked nehéz) óráira bármikor bejárhatsz, a témazáró dolgozatokat is megírhatod (ha jól sikerül beszámítják a vizsgádba, ha rosszul akkor nem), nyugodt szívvel tudsz mellette vállalni diákmelót ha akarsz (bár ezt a lehetőséget tőled elveszi a sport)


HÁTRÁNY: ha nehezen tanulsz egyedül az gáz, és a vizsga nehézsége is attól függ h milyen a tanár. (mennyire szigorú)

2013. dec. 20. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!