Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Az ELTE alkalmazott közgazdasá...

Az ELTE alkalmazott közgazdaságtan szak miért a társadalomtudományi karon van, miért nem a gazdaságtudományin?

Figyelt kérdés
Érdékelne a szak, viszont nem látok róla sok információt. Esetleg tud róla valaki valamit? Az is érdekelne, hogy megéri-e oda jelentkezni, mik a tapasztalatok róla.

júl. 25. 15:49
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Maga a kozgazdasagtan tarsadalomtudomany. Az alkalmazott kozgazdasagtan elmeleti gazdasagi szak, tok mashol van a fokusz mint a GTK-n, ahol uzleti szakok vannak.

Ha megnezed a tantervet tele van tipik tatk-os targyakkal. Mert a tarsadalmi, gazdasagi jelensegek vizsgalata, elemzese van a fokuszban, es nem maga a gazdalkodas. De amugy a ketto nem kulonitheto el egymastol teljesen. Tanulnak penzugyet, szamvitelt stb. is, ami erosen GTK.

Emiatt el tudnak ilyen iranyban is helyezkedni, de amugy erre a szakra erosen ajanlott valami mestert csinalni.

júl. 25. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt azért, amit az egyes válaszoló ír. Másrészt egyetemen belüli politikai és történeti okai vannak.

Az ELTE-n éveken keresztül nem volt gazdaságtudományi kar, egyetlen egy közgazdász képzésük volt, az AK. Jelzem, nem is volt rá alapvetően szükségük. Már enélkül is az ország legnagyobb egyetemének számítottak mind a hallgatói, mind az oktatói létszámot tekintve. Ráadásul Pesten belül ott van/volt a Corvinus, a BGE és a BME, ahol igen nagy számban folyt a hazai viszonyok között minőséginek nevezhető közgazdászképzés. Tehát nem akart GTK-t az egyetem se, és különösebben a felvételizők, hallgatók és a munkaerőpiac sem igényelte. Az AK viszont, ahogy mondtam, ekkor már megvolt, és egy nagyon jó képzés volt, de elsősorban a matematikai módszertani és a társadalomtudományi vonala volt erős, szemben mondjuk egy Corvinus-szal, ahol utóbbi kevésbé dominált, a gazdasági vonal erősebb.

Aztán jött egy 2017, amikor is megalakult az ELTE-n a GTI. Ennek az előzménye az volt, hogy a BME-n belül a GTK lényegében kettészakadt, és az oktatói gárda jelentős hányada felállt onnan. Az okokról sok mindent lehetett hallani, olvasni, de az tény, hogy a BME-n belül a GTK volt mind szakmailag, mind pénzügyileg a legkevésbé megbecsült kar, úgy, hogy a pénz nem elhanyagolható hányadát ők hozták - azért ne felejtsük el, hogy szemben egy mérnök vagy egy fizikus képzésével a közgazdász képzésnek lényegében nincs labor, eszközigénye, a tandíjak viszont semmivel nem voltak alacsonyabbak, sőt. Így lényegében kivéreztették a GTK-t a BME-n. Az ELTE pedig azt mondta ezen oktatók nagy részének, hogy ha már a BME nem becsüli meg az aranytojást tojó tyúkot, akkor ő tárt karokkal fogadja őket. Ez nyilván százas nagyságrendben új oktatókat jelentett, sokszáz új hallgatót, rengeteg új oktatásszervező munkatársat, épületet, infrastruktúrát... és erre a társadalomtudományi karnak nem volt szüksége, és felesleges is lett volna hozzájuk csapni őket. Ezért egy új külön intézetet hoztak létre (GTI), amiből pár évvel később lett önálló kar (GTK). Ide tartoznak a közgazdász képzések, viszont a társadalomtudományi kar gondolom nem akarta az AK-t átadni, és tippre ez a GTK-nak se hiányzott volna.

Egyébként nem mintha lenne jelentősége. Az, hogy egy szak melyik karhoz tartozik, pusztán adminisztratív kérdés.

júl. 25. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, így már érthető!
júl. 26. 18:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!