Hova menjek továbbtanulni? Pszichológia, jog, társadalomtudomány, informatika, közgazdaságtan, igazgatásszervező, szociológia?
Nagy vonalakban leírnám, hogy eddig min gondolkoztam, mihez lenne kedvem, de más véleménye is érdekelne, tanácstalan vagyok.
Engem a pszichológia érdekel a legjobban, azt szívesen tanulnám, de Budapesten, az Eltére szerintem nem tudnék bejutni, 420 pontot nem tudom, hogy el tudnék-e érni, az rengeteg! Másrészt az 5 éves, azért az előny, ha a 3. év után el tudom dönteni, hogy hogyan tovább. És nem magánemberként, se nem iskolánál, ovinál szeretnék dolgozni, hanem állami cégnél, ezért szerintem pszichológia szak kilőve, pedig ez érdekel legjobban.
Jogtudomány a Pázmányon: az a baj ezzel is, hogy nem rugalmas, mert 5 éves, és lehet szétunnám magam nemcsak a tanulás közben, de majd az utána lévő munka közben is, túl száraznak találom a jogot, bár ezzel lehet állást találni...
Informatika: engem az infó középszinten érdekel csak, nem tudnám elképzelni, hogy életem hátralevő részét a gép előtt töltsem és az legyen a munkám, max csak mellékállásban...
Közgazdaságtan a Corvinuson: oda állítólag matek kell, na én azt nagyon utálom, de a könnyebb számolásokat elvégezném, és arról fogalmam sincs, hogy ha ezzel elmennék dolgozni, a munkában milyen szintű lenne a matek. De ezzel el lehet helyezkedni a hallottak alapján. Csak nekem alapban a matekkal vannak bajok :D
Pázmány - Igazgatásszervező: Egyrészt ez miben más, mint a közigazgatás? És ha elvégzem a 3 év alapszakot, utána már elmehetek végre dolgozni egy jó munkahelyre?
Elte - Társadalomtudomány vagy Szociológia - Mi a kettő között a különbség? Társadalomtudományra jár az unokatesóm, ő azt mondja, hogy alig van órája, ha van, akkor azon sokszor kimennek terepre. Ez így eddig tök jól hangzik. De minek tudok elhelyezkedni vele? Elég elvégeznem 3 évet? Máshol olyat is olvastam, hogy nem éri meg, nem lehet elhelyezkedni, de akkor kérdem, ezek közül a jogon és matekon kívül minek lehet még menni?
A válaszokat előre is köszönöm! :)
Pszichológia: 420 pont nagyon nem sok, ha annyira oda szeretnél menni, akkor meg lehet csinálni
Jog: nem csak 5 év, hanem még kell szakvizsga is hozzá. Unatkozni nem unatkoznál, rengeteget kell tanulni. Mellesleg államira a ponthatár 464, ha 420-at sem tudsz elérni, akkor ide hogy kerülnél be?
Informatika: minek merült fel egyáltalán akkor?
Közgazdaságtan nincs matek nélkül. Integrálni, deriválni tudni kell. Már tanulás szintjén sincsenek könnyű számok, most egy nagyobb cég több milliós könyvelését hogy bírnád elvégezni?
3 év után ne várd a sült galambot, hogy egyből tuti állásod lesz. Az embernek erős kapcsolatokra és nagyon nagy szerencsére van szüksége. Meg persze nem árt, ha te magad vagy az egyik legjobb a csoportodban.
Ha azért akarsz egyetemre menni, hogy minél lazább legyen és kevesebb órád legyen, akkor nagyon felesleges rabolnod az idődet.
Annyi féle szak és lehetőség van rengeteg féle karon, nem csak jog, matek, meg büfészak létezik.
Én a szavaidból nem jöttem rá, hogy téged mi is érdekel igazán. 3 év alatt le akarsz tudni mindent, rögtön zsíros és jó munkahelyet szeretnél egy cégnél, mert máshoz nem fűlik a fogad. De cégen belül se lennél hajlandó gép előtt ülni. Neked kell magad eladni a cégeknek és nem fordítva.
Azért elgondolkodtató, hogy egyesek még mindig hisznek abban, hogy majd vígan elvannak olyan képesítéssel, ami nem is érdekli, únja, de azt hallotta, van vele munka.
Szerintem abból kellene kiindulnod, mi a fenét csinálnál, nem abból, hogy hova férsz be, meg mit mondtak adott szakról.
Egy Bsc-vel eleve nem fogsz jó állást találni, pláne, ha nem tetted magad oda keményen a képzés alatt.
Másrészt ahhoz, hogy állami szektorban jó munkát kapj, jó fizetéssel, jó kapcsolatok kellenek. A szakismeret másodlagos.
A humán szakok érdekelnek legjobban, magyar irodalom és nyelvtan, ehhez van a legjobb érzékem, de a pszichológia is érdekel. Az informatikát csak azért vetettem fel, mert középszinten érdekel, kizártnak tartom, hogy a jövőben ne kéne számítógép ismeret, tehát az ezzel kapcsolatos munkák is szóba jöhetnek, csak például egy infó egyetemre nem mennék el, olyan mélyen nem mennék bele :).
Társadalomtudomány vagy szociológia, ez áll most közel hozzám, de igazából én is csak a véleményekre tudok alapozni. Belügyminisztériumi vagy önkormányzati állás lenne jó.
A közgazdaságot azért vetettem fel, mert van olyan rokonom, aki elég keményen a matekot tanulta egyetemen, és most olyan állami munkahelye van, ahol rendesen megfizetik és még nem is kell matekoznia, csak minimális szinten.
Humán területen tudnám elképzelni, hogy tanulok/dolgozok, ehhez persze középszintű infó/matek képesítéssel.
Hányadikos vagy/mikor érettségizel? Csak mert mintha elég sok mindennel nem lennél tisztában.
Pszicho: a 420-as ponthatárt honnan vetted? :D csak azért kérdezem mert tavaly 439 volt a ponthatár államira is és fizetősre is. Vannak olyan vállalatok amik alkalmaznak pszichológusokat, úgy sokat lehet keresni és úgy is ha magánpraxisod lesz. Ezen a szakon nem árt ha érdekel a biosz is. Rokonszakma amúgy a szociológiával, az egyik az embereket mint egyéneket vizsgálja, a másik az embereket csoportokban. Viszont se a pszichonak, se a szocnak nincs sok köze az irodalomhoz és nyelvtanhoz.
Jog: hát ha már most úgy állsz hozzá hogy életed végéig unatkoznál ha ezt választanád akkor ezt az opciót hanyagold.
Infó: nem tudom, hogy a középszint mit takar nálad, de valamennyi infót normális egyetemeken a legtöbb szakon amúgy is tanítanak. Fogalmam sincs, hogy ezt miért vetetted fel opciónak ha szintén nem akarnál vele foglalkozni.
Közgáz: haha :D corvinusosként tapasztalatból mondom, hogy kőkemény a matek, és ha nem szereted/nem értesz hozzá akkor hihetetlen mértékű szenvedés lesz az a 3 év (vagy inkább több). És amúgy emelt matek érettségi kötelező. "Könnyebb számítások" nincsenek :D Amúgy ha ezt elvégzed valószínűleg elég jól fizető állásod lesz, és ez a felsoroltak közül a legalkalmasabb belügyminisztériumi vagy önkormányzati álláshoz, de semmi értelme nincs ha már most sem érdekel a matek.
Igazgatásszervező: fogalmam sincs, de ha humán beállítottságú vagy akkor ez sem neked való szerintem.
Társadalomtudomány: ilyen szak remélem tudod, hogy nem létezik :D társadalomtudományi kar van, azon belül van például a szociológia is. Meg a társadalmi tanulmányok szak is, szerintem arra gondoltál. Nem tudom mi a különbség a kettő között, a szociológia is a társadalommal foglalkozik. Nekem ez eléggé kamu szaknak tűnik, főleg hogy 260 volt a ponthatár államira.
Szociológia: engem is érdekel, de itthon szinte lehetetlen vele elhelyezkedni. Ami kár, mert nagyon érdekes dolgokat tanítanak, de az elhelyezkedés meg alacsony fizetés miatt nem mennék szociológiára.
Összefoglalva szerintem azt válaszd ami érdekel és van is értelme elvégezni, ami ezek közül a pszichológia. A belügyminisztériumban nem hiszem, hogy sok pszichológust alkalmaznának de más jól fizető állást lehet vele találni, ha jó vagy a szakmádban. A ponthatárt sem lehetetlen megütni ha duplázol (bár nem tudom milyenek a jegyeid, de én így csináltam): ki kell választani a két legjobban menő tárgyat amit elfogadnak (nálad ez pszichón lehetne a magyar meg mondjuk vmilyen nyelv), és arra koncentrálni 100%-osan. A többi tök mindegy, az is elég ha kettessel átcsúszol. Amúgy meg bármilyen szakot is választasz, nem érdemes abbahagyni 3 év után egyiket sem.
Köszi a válaszodat :)
11.-es vagyok, jövőre fogok érettségiket tenni, idén csak egyet, infót.
Tényleg nem vagyok tisztában nagyon sok dologgal, a tanárok is mást mondanak, az ismerősök is, a rokonok is, és az internet is :D
Igen, a társadalmi tanulmányokra gondoltam :D. Ez is, és a szociológia is érdekel, talán ez lenne a legelérhetőbb, bár sok jót nem hallottam felőle.
Az igazgatásszervezőről azt mondta ismerős, hogy utána állami szektorban el lehet helyezkedni vele, állítólag jó, nem tudom :D
Ha szeretném a matekot, tuti közgazda lennék, de örülni fogok, ha meglesz jövőre a 2-es érettségi :D
Magyar jól megy, 4-es 5-ös; Töri is 4-5; Angol 4-5; Matek 2
Magyar és angol megy a legjobban, ezeket szeretem is :). Köszi, hogy írtad ezt a duplázást (ezzel sem voltam tisztában), de ezt ha jól tudom a rendszer számolja ki, hogy hogyan van a legtöbb pontom. Angol gondolkoztam is egy emelt szintű érettségin, most már irodalom emelten is gondolkodhatok xD.
Talán ezen szakok közül tényleg a pszichológia érdekel a legjobban, csak kicsit félve állok hozzá, hiszen sok pont is kell hozzá, és hol is tudnék elhelyezkedni vele. Na mindegy, max lesz a b terv az igazgatásszervező vagy szociológia :D
Még egyszer köszi a válaszokat, hasznosak voltak! :)
Az a baj, hogy most megint láttam reményt, hogy elmenjek pszichológusnak, de kicsit utánaolvasva ezt találtam:
" Én pszichológus vagyok, pályakezdő, tavaly végeztem el az egyetemet. Azóta keresek állást, sikertelenül, ugyanis protekció és klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta végzettség nélkül esélyem sincs. Sajnos elég sok évfolyamtársam van ezzel így.A klinikai szakpszichológus végzettség az 5 év egyetem után még plusz 4 év, a pszichoterapeuta képzettség 2-3 év, és mindez milliókba kerül. Az elkezdésükhöz viszont klinikai munkahely kell. Oda viszont csak akkor vesznek fel, ha megvannak ezek a képesítéseid. Így a kör bezárul.
Amúgy legkönnyebben közalkalmazottként lehet elhelyezkedni, kb. netto 90000 Ft-ért. "
Amúgy olyanokat olvasok, hogy igazgatásszervező nem is rossz, utána állítólag még jogra is lehet szakosodni, gondolom könnyebben felvesznek akkor már.
Igazság szerint pszichológián nehezebb elhelyezkedni, mint ezeken a szakokon, ha jól tájékozódtam. Egyszer voltam államilag kirendelt pszichológusnál, saját titkárnője volt. De oda szerintem nem is könnyű bejutni. És a legtöbb pszichológus azért oviban,suliban,kórházban,magánszemélyként helyezkedik el. Az engem bevallom nem vonz. Talán egy igazgatásszervezőnek biztos jobb helye van, több helyről válogathat.
Igen, külföldön jobban megfizetik a pszichológusokat, Angliában közel 1 millió forint, ami ütheti a markukat havonta. De engem nem igazán vonz a külföld, egyelőre Magyarországon tervezem a jövőmet, bízom benne, hogy radikális változáson megyünk majd keresztül, és normális bérek lesznek itt is :)
Igen, az igazgatásszervező valóban szárazabb, max majd tanulok mellé egy hobbi szakot is, ha nem leszek lusta :P
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!