Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Morális kötelessége lenne az...

Morális kötelessége lenne az államin tanult diplomásoknak a saját országukban, közszférában, a saját szakterüketükön dolgozni?

Figyelt kérdés
júl. 21. 10:06
 1/10 anonim ***** válasza:
92%
Nem.
júl. 21. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
92%
Sokszor nem is kapnának állást. A keretszámok és a piaci igények valahogy ritkán vannak összhangban.
júl. 21. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
55%

Nem, nem hiszem, hogy így lenne.


Sajnos a pályaelhagyás minden területen sokszor kényszerből fakad, a munkaerőpiac kiegyenlíthetetlen, szeszélyes volta miatt. A probléma része, hogy pályaválasztás is kifejezetten felkészületlenül éri a fiatalokat, sokan a tanulmányaik befejezése után, akár sok-sok évvel jönnek rá, hogy nem azt tanulták/csinálják, amit szeretnének. Emberekként is állandóan változunk, szóval lehet hogy ami egy ideig jó volt nekünk, az egy idő után már nem lesz az.


És ha az állam szemszögéből nézed is, neki az a legjobb, ha valaki azt csinálja, amihez legjobban ért, legtöbb kedve van, hiszen abban tud tartósan megbízható munkavállaló lenni. Az állam által kifizettett tandíj akkor is megtérül, ha más területen végzed a munkádat, szóval ne, ne érezd úgy, hogy megkárosítod ezzel az államot. Szóval foglalkozz azzal, ami neked jó!

júl. 21. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
78%
Nem minden minden pozíció érhető el a közszférában.
júl. 21. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
74%
Nem. Ugyanis, ha nem dolgozol itthon annyi félévet, amennyit támogatott behajtja a tandíjat. Más részről vannak szakok, ahol akkora a túlképzés, hogy el sem tudna helyezkedni.
júl. 21. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
71%
Nem. Nekem van ismerősöm, aki egy kisvárosban lakik, férje, szülei és egész családja is odavalósi, és végzés után nem talált a szakmájában 30 km-nél közelebbi állást, sem a közszférában, sem a magánszférában. Most akkor etikai kötelességből költözzön el a családjával együtt egy szakmai munkahely kedvéért? Vagy családanyaként naponta ingázzon messzire? Ezt senki nem gondolhatja komolyan.
júl. 21. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

De az mit ér? Az állam kap 1,5-3 milliót, ami semmi. De nincs tanár, ápoló, szociális munkás...


Nem troll vagyok, csak az ördög ügyvédjét játszom.

júl. 21. 13:37
 8/10 anonim válasza:
77%

Ha durván megpróbálod kiszámolni, akkor az államnak még így is nyereséges a helyzete (másképpen nyilván nem fizetné a tandíjat).

Ha egy átlagos oktatást nézünk akkor maximum elkölt rá 3 millió forintot (mondjuk egy három éves képzésre). Egy munkaév alatt ezt minimum megtermeled nekik. Emellett azonban más olyan "bevételei" is lesznek az államnak, mint például az a pénzforgalom, amit generálsz ezzel, az a munkaerő, ami az ország gazdaságát hajtja előre. Illetve az államnak az adófizetők biztosítása a legfontosabb, ezzel pedig ez megtörténik (gondolj csak bele, előbb kap egy csecsemő adókártyát, mint személyi igazolványt).


Az hogy nincsen tanár, ápoló, szociális munkás az sajnos egy teljesen más probléma, inkább az állam hanyagságát mutatja meg. A hosszú évtizedek alatt elhanyagolt, leépített egészségügyi és oktatási szférák jelenleg élhetetlenek, az egész rendszert pár kitartó egyén munkája tartja össze akik hihetetlenül kevés pénzért dolgoznak. Ez sajnos semmilyen szinten nem fenntartható és mivel az állam nem akarja megoldani ezeket a komoly, nehéz, rendszerszintű problémákat senki sem szeretne kevés pénzért borzalmas munkakörülmények közé menni. Ezt nem oldja meg sajnos az államilag finanszírozott képzés, mert még ha el is végzi valaki ezeket pár éven belül a kiégés miatt inkább pályát váltanak. (Nekem sok ismerősöm van, aki imádott tanítani, de egyszerűen ellehetetlenítették a munkahelyén és muszáj volt feladnia.)


Szóval a válasz, hogy nem kötelességed pályán maradni és az államot sem érdekli a pályán maradásod. Ha érdekelné, akkor tenne érte.

júl. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
84%

A testvérem 5 éve végzett matematika-informatika szakos középiskolai tanárként. Egy hatosztályos gimiben csinálta meg a hosszú gyakorlatát. Ezután azt mondta, hogy ő a büdös életben nem akar látni középiskolásokat és elment a versenyszférába dolgozni. Magyarországon dolgozik jelenleg br1,6MFt-ért.


Mivel a politikusainkban (bármelyik oldalt is nézzük) sincsen semmi morális kötelezettség iránti vágy így a tesómnak és a többi diplomásnak miért legyen?

júl. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Amit a szülei - csaladja adó / áfa formájában befizetett évtizedek alatt abból nem futja jórészt a gyereke oktatasara?
júl. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!