Megéri-e nekem a szabad bölcsészetre menni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! 17 éves vagyok, 11. osztályos tanuló.


A lényegre térve, történelem és irodalom órákon nagyon otthon érzem magam, így mostanában gondolkodtam az osztatlan tanári képzésen.


De eközben megtaláltam a szabad bölcsészet szakot is, amiről eddig annyi ismeretem van, hogy ott nagyon sokat fejlődnek és művelődnek az emberek, viszont semmilyen munkát se kínál.


Ez engemet nagyon érdekel viszont nem tudom hogy megéri-e tényleg erre a szakra jönni. Mindig is akartam még jobban művelődni.


Lehet picit hülyén hangzik ez az egész, de sajnos az államilag finanszírozott félévekkel jól kell bánni. Főleg hogy a tanári 500.000ft/félév.

Így megköszönném, ha szélesebb látószöget adnátok ebben a döntésben.


A válaszokat előre köszönöm.


2023. szept. 23. 22:29
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
90%

Először is el kellene dönteni, mi a célod a diplomával. Ha csak művelődni, akkor jó ez a szak.


Nem sok diploma mellé fogsz munkahelyet kapni. Ha meg nem is tudod, mit dolgoznál, úgy reménytelen. El kellene gondolkodni, mit dolgoznál.


Azt kell elfogadni, hogy az érettségi után már nem elég, hogy bejársz, tanulsz, főleg amit szeretsz, "aztán valahogy majd lesz". Kell komolyabb döntéseket is hozni, fel kell néha találnod magad.

2023. szept. 23. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
91%

Anyagilag nem éri meg. A legtöbb munkakör, amit be tudsz tölteni egy ilyen diplomával, nem fizet túl jól.


Ha nem az anyagi az elsődleges szempont, akkor megérheti, ha tényleg érdekelnek az ilyen dolgok.


Viszont ezt a leírást mindenképp olvasd el: [link]

2023. szept. 24. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
92%

A szabad bölcsészet többnyire filozófia. Az első 2 félévben mindenképpen. Utána pedig a választott specializáció dönti el, hogy merre mész tovább. Van olyan suli, ahol lehet filmelméletet, kommunikációelméletet vagy művészettörténetet tanulni szabad bölcsészeten a 3. félévtől. Viszont az eleje mindig filozófia.


Én biztosan nem egy ilyen szakra használnám el az ingyenes féléveimet. Csak kizárólag abban az esetben, ha ezeken a területeken szeretnél doktorálni és maradni az egyetemen tanítani és kutatni. Minden más esetben nem éri meg.


Ha a humán terület érdekel, akkor én a pszichológiát javaslom.

2023. szept. 24. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
16%
Ennél értelmetlenebb szakot nem tudtál kitalálni?
2023. szept. 24. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Lényegében saját magadnak megválaszoltad a fő kérdést: "nagyon sokat fejlődnek és művelődnek az emberek, viszont semmilyen munkát se kínál". Ez a lényeg. Ha pallérozni szeretnéd magad, kiváló választás, de ha biztos megélhetést keresel, az egyik legrosszabb. Még ha továbbmész utána filozófia, művészettörténet, vagy etika mesterképzésre, azzal sem tudsz majd sok mindent kezdeni a munkaerőpiacon. Legfeljebb meg lehet csinálni utána még a 4 éves doktori képzést, és ha nagy szerencséd van, utána esetleg kapsz valahol egyetemi oktatói állást.


Sajnos a való életben gyakran kerül az ember olyan döntéshelyzetbe, hogy nem lehetséges minden kívánalmának egyszerre megfelelő döntést hozni. Szinte minden kínálkozó opciónak van valamilyen hátránya is, ezzel meg kell tanulni együtt élni, és kompromisszumokat kötni. Az esetedben például felmerülhet, hogy osztatlan tanárképzésben valamilyen etikatanár szakkal párosított szakpárra mész. Az etikatanár szakon tanulhatsz olyasmiket, mint a szabad bölcsészeten tanulnál, a másik választott szak pedig sokat segíthet a tanári pályán való elhelyezkedésben. De persze iskolai tanárként be kell érned egy alacsony fizetéssel. Illetve a tanárszak elvégzése után is mehetsz doktorira, ha akarsz.

2023. szept. 24. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
71%

“történelem és irodalom órákon nagyon otthon érzem magam”


A lényeget kihagytad: ezek mellett matekból milyen vagy?! Mert ha jó vagy matekból, akkor jobban járnál egy társadalomtudománnyal (alk. közgazdaságtan, szociológia vagy marketing). Ezek is iszonyúan érdekes területek, humánosak is, de piacképesek.

2023. szept. 24. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
No offense, de egy marketing a maga Gazdasági matematika I-II, Statisztika I-II, Bevezetés a közgazdaságtanban, Mikroökonómia, Makroökonómia, Számvitel, Pénzügytan tárgyaival az egyik leghumánosabb képzések közé tartozik. XD
2023. szept. 24. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Az alkalmazott közgazdaságtanról és a szociológiáról nem is beszélve. :D :D :D
2023. szept. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
90%
7-8. Igaz, ami igaz. De ettől még humán jellegű tudományok. :))
2023. szept. 24. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván nem alkalmazott matematika vagy atomfizika szintű képzés a kermark, de azért nem is szabadbölcsészet, na. :D
2023. szept. 24. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!