Az milyen ötlet, hogy elvégzek egy gyengébb fősulit, majd utána egy egyetemet?
Rossz.
1. Nincsenek itthon fősulik, mindent egyetemnek neveznek
2. Szerintem nem érdemes kétszer ugyanazt megcsinálni, inkább menj gyengébb egyetemre (régi neve: fősuli) és mellette dolgozz, szerezz tapasztalatot. Az első munkahelyednél lehet, hogy fog számítani hol végeztél (csak folytasd a szakmai gyakot) a többinél már csak a tapasztalatot nézik.
3. Miből gondolod, hogy az egyetem túl erős neked?
Főiskolák listája:
A Tan Kapuja Buddhista Főiskola Budapest [link]
Adventista Teológiai Főiskola Pécel [link]
Apor Vilmos Katolikus Főiskola Vác [link]
Baptista Teológiai Akadémia Budapest [link]
Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola Budapest [link]
Brenner János Hittudományi Főiskola Győr [link]
Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola Budapest [link]
Egri Hittudományi Főiskola és Érseki Papnevelő Intézet Eger [link]
Esztergomi Hittudományi Főiskola Esztergom [link]
IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola Budapest [link]
Pápai Református Teológiai Akadémia Pápa [link]
Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Pécs [link]
Pünkösdi Teológiai Főiskola Budapest [link]
Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Budapest [link]
Sárospataki Református Teológiai Akadémia Sárospatak [link]
Sola Scriptura Teológiai Főiskola Biatorbágy [link]
Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola Nyíregyháza [link]
Szent Bernát Hittudományi Főiskola Zirc [link]
Szent Pál Akadémia Budapest [link]
Tomori Pál Főiskola Kalocsa [link]
Veszprémi Érseki Főiskola Veszprém [link]
Wekerle Sándor Üzleti Főiskola Budapest [link]
Wesley János Lelkészképző Főiskola Budapest [link]
Én úgy érzem, hogy gyengébb matektudással egy nevesebb egyetemen komolyabb kihívásokkal szembesülnék, mint egy főiskolán.. Nem azt mondom, hogy a fősuli könnyű, csak talán nincsenek azok a szivatások, mint egy nevesebb intézmény esetében talán.
Szerintem ezzel csak feleslegesen menne az időd. 8 év nagyon sok 3 ugyanolyan szakra. Minek??
Ne becsüld le magad.
Alapképzést fogsz végezni, nem pedig főiskolát vagy egyetemet. Az az intézmény nevének meghatározása - de az érettséginél sincs különbség, hogy gimnáziumból vagy szakközépből rakod le.
A főiskola és az egyetem között az egyetlen különbség, hogy az előbbi nem kínál olyan széleskörű képzéseket, hanem inkább egy tudományterületre fókuszál és általában a kutatási portfóliója sem olyan kiterjedt. Ez mondjuk egy alapképzésben résztvevőt pont nem fog érinteni.
Nem megbecsültebb, ez csak a közoktatásból kiesők fejében élő tévképzet, hogy főiskolán szerzett diploma egy alacsonyabb rendű dolog, mint az egyetem. Éppen ezért kezdtek el pár éve szinte minden főiskolát átnevezni egyetemre összevonásokkal, mert a felvételizők indokolatlanul az egyetem megnevezést keresték.
Réges-régen az egyetemi képzés takarta az osztatlan 4-5 éves szakokat, a főiskolai pedig az alapképzést. Ezt szedték szét az EU-konform bolognai rendszerben a 2000-es évek elején alapképzésre (volt fősikolai képzés) és MSc képzésre (régi egyetemi képzés második fele), s csak néhány szakon (orvosi, jogi) maradt meg az osztatlan képzés. De ha az IBS-en végzel el egy gazdmen. BSc képzést az egyenértékű a Corvinus gazdmen. képzésével.
Hát.. Amúgy igazad van, de egy dologban szerintem nincs, tényleg úgy hallottam, hogy nézik, hogy ki honnan jött ki. Meg aztán, valahová emelt érettségi sem kell. De valahova pedig kell...
Szóval ha nem számítana ez semmit, akkor miért jelentkeznek mégis inkább ugymond, színvonalasabb helyre a diákok, miért nem egy 2-es 3-as érettségivel mennek egy főiskolára?
Csak gondolkozom :)
"Akkor magyarán minden Főiskola, egyetem ugyanazt a tudásanyagot adja át?"
Ha két ugyanolyan szakról beszélünk, akkor nagyrészt igen, de lehetnek különbségek a tantervben, például ha a két intézmény nem ugyanolyan szakirányokat oktat az adott szakon belül. (Ez nem minden szaknál releváns.)
"De akkor miért ér az egyik diploma többet, mint a másik? (Vagy mondjuk úgy, miért megbecsültebb)."
Különbség a BSc/BA és az MSc/MA diplomák között van. Ha ugyanazt az alapszakot végzed el mondjuk egy üzleti főiskolán és egy nagy egyetem gazdasági karán, akkor a két diploma egyenértékű. Elvileg. Persze még az egyetemek se teljesen egyenlőek, minden szakmán belül vannak elterjedt nézetek, hogy X egyetem jól tanítja az adott dolgot és Y egyetem gyengébben. De ettől függetlenül az azonos szintű diplomák jogilag egyenértékűek. Álláshirdetésekben lehet látni még ma is olyat, hogy "egyetemi végzettség" a feltétel. Ezt úgy értik, hogy mesterképzés (MSc/MA vagy osztatlan).
Ebből kifolyólag ugyanazt az alapszakot főiskolán és egyetemen is elvégezni teljesen értelmetlen. Az járható út, hogy egyik helyen megcsinálod a BSc-t, és utána átmész egy másik intézménybe a mesterképzésre. Arról nem is beszélve, hogy az államilag támogatott féléveid csak a személyedhez kötődnek, nem az intézményhez ahol tanulsz. 12 van, akárhol tanulsz, és nem lehet semmi módon visszaszerezni az elhasznált féléveket. Azaz ugyanazt a szakot két helyen kijárni hatalmas pazarlás.
Köszönöm neked is. Akkor marad a sima. Nem tudom, hogy a mesterszak mennyire nehéz :)
Nekem elég egy "alap" diploma is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!