Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Érdemes lenne megpróbálni a...

Egyfiú12 kérdése:

Érdemes lenne megpróbálni a doktori képzést?

Figyelt kérdés

24 éves végzős egyetemista vagyok angol-német középiskolai tanárszakon az ELTÉ-n.


Eddig kétszer említették az oktatóim, hogy érdemes lenne megpróbálnom a doktori képzést. Eléggé vívódóm, hiszen szeretem a tanítást, nem nagyon tudnám magamat elképzelni más munkakörben (mint például egy cégnél vagy multinál dolgozni) de félek attól, hogy egy doktori képzésbe befektetett energia és idő nem térülne meg később (elsősorban megélhetési szempontokból). Egy oktatómtól hallottam, hogy szép hivatás a tanárság de aki ezen a pályán marad annak érdemes tudományos fokozatot szereznie, függetlenül attól, hogy később fog-e egyetemen dolgozni vagy sem.



Hallottam olyat is okosabb és tapasztaltabb ismerőseimtől, hogy rengeteg lehetőség rejlik egy doktori képzésben, hiszen külföldi lehetőségek is megnyílnak általa, sok kapcsolatot lehet kiépíteni stb.



Akinek van esetleg tapasztalata ez ügyben volna olyan kedves és megosztaná velem építő jellegű, konstruktív meglátásait? Nagyon megköszönném.



2023. júl. 11. 08:05
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
35%

Hát ha tanár akarsz lenni, akkor karrier szempontjából teljesen mindegy, hogy most kezdesz-e oktatni, vagy a doktori képzést követően, hiszen ígyis-úgyis éhenhalásra elég, amit kapsz.

Én belevágnék a helyedben, ha érdekel. Tök jó konferenciákra járkálni, utazgatni, kutatni, egyetemen oktatni, illetve a dr cím egyfajta megbecsültséget is jelent.

2023. júl. 11. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
85%

A tanárodnak nincs igaza. Doktorit, különösen bölcsészettudományokból, csak és kizárólag annak van értelme csinálni, aki a felsőoktatásban akar elhelyezkedni oktatóként. Iskolában tanári állást enélkül is könnyedén találsz, s az iskolai tanításhoz soha nem lesz szükséged arra, amit a doktori képzésen tanulnál. Így 4-5 évet erre szánni a fiatalságodból nem sok értelme van. Ha viszont szeretnél a felsőoktatásban elhelyezkedni, akkor a doktori képzés végigcsinálása gyakorlatilag muszáj. (Ugyanakkor sajnos a doktori fokozattal sem mindig könnyű egyetemi vagy főiskolai állást kapni, különösen akkor nem, ha nem vagy hajlandó bárhova az országban elköltözni az álláshelyért.)


Azt gondold tehát végig, hogy milyen életcéljaid vannak, melyik szakmai életút az, amit szívesebben választasz, s eszerint dönts.

2023. júl. 11. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
62%

Nekem bölcsészdoktorim van (ráadásul egy elit nyugati egyetemről, nem is magyar), és ezzel vagyok menedzser multinál Németországban. Semmire nem használom a doktorimat, csak a németeknél flesselni vele (nagyon nagyra tartják). Befektetés szempontjából nem érte meg, de nem is sajnálom. Ez egy út volt, amelyen végigmentem, mert végig kellett mennem rajta, utána lezártam az életemnek ezt a részét.


Azt döntsd el, mit akarsz majd mesélni a gyerekeidnek.

2023. júl. 11. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
81%

Szerintem nagyon fontos lenne, hogy kicsit láss bele az oktatás miértjébe, hogyanjába és elhelyezkedj. A doktorit bármikor meg tudod még életedben csinálni, de gondolom a szüleidtől függni (mert gondolom anyagilag egész idáig függtél tőlük, máskülönben nehéz elvégezni egy tanárit) nem szeretnél még tovább.

Plusz legalább sokkal kritikusabban tudsz hozzáállni a doktorihoz nagyobb rálátással.

2023. júl. 11. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
53%
Érdeklődnék, hogy a #2 válaszomat lepontozók konkrétan miben nem értenek egyet velem. A doktori képzés teljesen világosan kutatásra készít fel, s egy középiskolában főállásban heti 25 órát tartó tanár a jelenlegi adminisztratív terhek és egyéb feladatok mellett nem fog tudni színvonalas kutatásokat is végezni és publikálni. Még az egyetemi oktatók óraszáma és adminisztratív terhelése mellett is elég nehéz feladat kutatni és rendszeresen publikálni. Jelenleg ez a realitás: a közoktatásban oktatók terhei olyan nagyok, hogy ha a kérdező végigcsinálja a doktorit és utána elmegy a közoktatásba, nem fogja tudni hasznosítani a doktori képzésen szerzett többlet-tudását.
2023. júl. 11. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
100%
A doktori képzésnek akkor van értelme, ha bele vagy szerelmesedve a kutatási területedbe, és az az életcélod, hogy egyetemen taníts. Ezt vagy teljes gőzzel lehet megcsinálni, vagy kb. sehogy, "megpróbálni" felesleges. Azt vedd figyelembe, hogy a képzésben részt vevőknek töredéke szerez végül fokozatot. Az egyetem persze lasszóval próbálja fogdosni az embereket, akik hajlandóak a (nevetséges) ösztöndíj fejében bedolgozni. Angol-német tanárként ennél sokkal jobb lehetőségeid is vannak.
2023. júl. 11. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
38%

“A doktori képzésnek akkor van értelme, ha bele vagy szerelmesedve a kutatási területedbe, és az az életcélod, hogy egyetemen taníts.”


Vagy akkor, ha

- Szeretnél még tanulni egy területen

- Szeretnéd nyitva hagyni a lehetőséget, hogy később egyetemen is taníts

- Szeretnél a területed szakértőjévé is válni. Nekem több doktorált tanárom is volt gimnáziumban. Miért ne lehetne egy gimnáziumi tanár doktor?

- Egyszerűen csak szeretnél doktor lenni


Egyiket sem becsülném alá, főleg nem az utolsót. Miért ne lehetne valaki doktor csak azért, mert szeretne az lenni?

2023. júl. 11. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
48%
7, A sok jól hangzó lehetőség mellé hatalmas idő- és energiabefektetést kíván a doktori képzés, az ösztöndíj pedig az éhenhalásra elég. Ez a realitás. Nem biztos hogy megéri. Nem véletlenül hagyja abba a doktoranduszok majdnem háromnegyede.
2023. júl. 11. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
57%

A doktoranduszok háromnegyede azért hagyja abba, mert vagy alkalmatlan a doktori képzésre (és amikor jelentkezett, még nem tudta reálisan felmérni, mit jelent 3-5 éven át intenzíven dolgozni egy témán), vagy rossz a témavezetője. Vagy mindkettő. Egyébként ha olyasmivel foglalkozol, ami érdekel és amit később is dolgozni szeretnél, akkor megéri belefektetni. Persze kinek mi a fontos.


8 egyébként neked van doktorid, azaz saját tapasztalatból beszélsz, vagy inkább azt az oldalát ismered a dolgoknak, amikor valakinek nincs doktorija?

2023. júl. 11. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy lehet hogy vannak lehetőségek angol-német szakkal de azok kb. kimerülnek a különböző multik ügyfélszolgálatos munkaköreiben. Éppen ezt dolgozom és nem szeretem mert elméleti ember vagyok tudatosan választottam a tanárképzést nem azért mert kellett egy papír. Nem tudom hogy inkább szerezzek-e egy másik végzettséget vagy próbáljam meg a doktorit végülis időben ugyanannyi lenne.


Gondolkoztam még jogon vagy turizmuson de az utóbbi is kb. egy recepciós állást adna. A jog meg telített és farkastörvények uralkodnak a jogi pályán ami nem való a habitusomhoz.


Szóval teljesen tanácstalan vagyok.

2023. júl. 11. 13:27
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!