Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Doktori program mennyivel...

Doktori program mennyivel nehezebb az alap/mesterszaknál?

Figyelt kérdés
Néztem a doktori tantervet, nagyjából hasonló, mint a mesterszakos tanterv.

2023. jún. 17. 22:59
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Hehe… ott a legkevésbé a tárgyak azok, amik kihívást jelentenek. Hanem mellette órákat tartani, kutatni, publikálni, a doktoriddal foglalkozni, konferenciára járkálni, a témavezetődnek segíteni az ő kutatásaiban, vizsgáztatni, szakdolgozatíróknak konzulensként segíteni, opponálni, minden kari/egyetemi baromsággal foglalkozni… ezek azok, amik nehezítik. Pedig egyik-másik önmagában is elég lenne. Mindezt a végtelenül nagylelkű ösztöndíjért, ami alulról nyaldossa a 200-at. Úgy, hogy bármelyik alapszakon kegyelemkettessel átrugdosott szaktársad valamelyik multinál vakargatja a tökeit ennek a másfél-kétszereséért, és amit te docensi szint alatt nem nagyon fogsz megkapni.
2023. jún. 17. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A doktori képzés tárgyainak teljesítése semmivel sem nehezebb, mint a mesterképzésé. Ugyanakkor tudnod kell, hogy az egész doktori képzés egy mézesmadzag azért, hogy az egyetemek bevételhez jussanak. Ráharapnak az emberek, és a döntő többségük végül ráfarag. Leteszik az összes vizsgát, kutatnak, majd megírják és megvédik a disszertációt, beleölnek rengeteg időt és energiát, s végül mégsem kapnak doktori címet. Ugyanis a doktori cím odaítéléséhez szükség van elismert nemzetközi szaklapokban elfogadott publikációkra, s ez az a kritérium, amit a legtöbben nem tudnak teljesíteni. Legalábbis a műszaki és természettudományos doktori iskolákban biztosan ez a helyzet: a beiratkozók jó, ha egyharmada jut el végül a fokozathoz. Hogy lásd a kőkemény valóságot, azt ajánlom, menj rá a doktori.hu oldalon az általad megcélzott doktori iskolára, és vesd össze az "összes eddig felvett hallgató" számát az "ebből sikeresen fokozatot szerzett" számmal. Csak akkor add be a jelentkezésedet, ha ennek fényében is vállalod azt, hogy 4-5 évet ezzel el akarsz tölteni az életedből.
2023. jún. 18. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
84%

Azért nem olyan rossz az a statisztika, mint ahogy a 2es mondja.


A nálunk lévő doktori iskolában eddig 315 hallgatót vettek fel, ebből 65 aktív, azaz 250 végzett. Ebből a 250ből 200 szerzett abszolotóriumot, és 150 doktori fokozatot. Az 60%, az jobb mint a BSc-s statisztikák. Úgy hogy doktori képzésnél sok ember rájön hogy mégsem akarja ezt, és simán elmehet dolgozni.


A másik dolog pedig hogy nem olyan nehéz nemzetközi folyóiratokba publikálni. MSc első éves vagyok, és már több évfolyamtársamnak van publikációja, és MSc végére majdnem mindenkinek lesz majd legalább egy nemzetközi cikke.

2023. jún. 18. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
#3: A doktori iskolák publikációs követelményeket tekintve erősen különböznek egymástól. Van, ahol nagyon magasan van a léc, és csak tényleg kiváló szaklapokban való publikációkat fogadnak el, amelyekben dögnehéz publikálni. Nézd meg például a Debreceni Egyetem Földtudományi Doktori Iskoláját: eddig 259 felvett hallgató, 187 szerzett abszolutóriumot, és csak 83 fokozatot. Ez azt jelenti, hogy a beiratkozók többsége végigcsinálja a doktori iskolát, ám a fokozatig csak a harmaduk jut el.
2023. jún. 18. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
75%
Nálunk anno jogon olyan kis tesze-tosza csaj csinálta meg a PhD-t, hogy azt se értjük egyáltalán a jogot hogy csinálta meg. Szóval annyira nem hiszem, hogy minden doktorin olyan nagy elvárások lennének, hogy alig lehetne fokozatot szerezni. Azért aki Msc-ig eljut és elvégzi, nagy valószínűséggel okos, és tudja mi merre hány méter.
2023. jún. 18. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Levelezőn meg lehet egyáltalán csinálni a doktorit? Már ha így órákat tartani, konzulenskedni, opponálni stb.. kell.
2023. jún. 18. 15:49
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
#6: Levelezősöktől nem várják el az óratartást. Ugyanakkor ha olyan tárgyból csinálsz doktorit, amihez a laboratórium vagy a drága műszerek elengedhetetlenek, és ilyenek a munkahelyeden nincsenek, akkor levelezőn, heti 40 órás főállású munka mellett kutya nehéz dolgod lesz. Sokan épp ezzel fürdenek be, mert olyan idő- és eszközigényes empirikus kutatásokra van szükség egy elismert szaklapban való publikációhoz, amelyeket nem lehet esténként és hétvégente csinálni. Levizsgáznak mindenből, még a disszertációt is nagy nehezen összerakják és megvédik, aztán rájönnek, hogy munka mellett a publikációs követelményeket képtelenek teljesíteni, és végül sosem kapnak fokozatot.
2023. jún. 18. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!