Milyen karriert választanál ebben az esetben?
Infót tanulok egyetemen, hamarosan végzek, de nem szeretem igazán. Szeretem a gépeket, szeretek gépen dolgozni, de programozni nem szeretek. Csinálom, "megéri", stb. Frontend megy (React), de a hideg ráz, ha csinálni kell, a kódsorok nem nekem valók, érzem a lelkemben. De ha szorítom a fogam, megoldom. Backend vonalon a Java és C# az, amit megismertem, végképp nem az én világom. A sulit 4.5 felett hozom, jó tanuló vagyok.
Amit tényleg szeretek, az olyasmi, amiből "nem lehet megélni", tudjátok: imádok olvasni, írni (írtam már könyvet, fantasy, sci-fi, persze a fióknak), verseket is, egész tinikoromat ezekkel töltöttem, szabadidőmben pedig interior design videókat nézek, heti sok-sok órában, mert ez őszintén érdekel. Imádom a grafikát is, webdesign, logo-k, photoshop és társai, de igazán szépen rajzolni nem tudok, csak lelkes amatőr dolgokat. Néha videókat is vágok, családi események emlékvideói, ilyesmik. Alkalmi munkának oké, de megélni ezekből? Hát nem tudom.
Itt leszek hamarosan egy infó alap diplomával és nem tudom, merre menjek tovább.
Jól kijövök az emberekkel, de fárasztanak. Mármint könnyen kötök ismerettségeket, meg tudom játszani magam, hogy elfogadjanak, kifejezetten szeretnek mások és mindenkit mindig meghallgatok, de elfáradok tőlük. Akkor érzem jól magam, ha egy napot tök egyedül tölthetek, én inkább fejben élek, nem kifelé. Mondjuk pszichológiai és önfejlesztős anyagokat is ritkán olvasok, nézek, érdekesek. De nem látom magam pszichológusként. Azt hiszem.
Ami a nyelveket illeti, angolul folyékonyan beszélek, tanulok, olvasok, az nem gond. Németet tanultam, de nem szerettem. Az olaszt hobbiból tanultam, kb. középfokon tartok.
Mi lenne az igazán jó döntés egy ilyen helyzetben? Mit csináljak?
A saját tapasztalataitok és nézőpontotok szerint mit kéne tennem? (Hátha kívülről jobban látszik, amit én innen belülről nem látok annyira.)
Milyen munkát keressek, vagy tanuljak még valamit, vagy mi legyen belőlem?
A soraidat olvasva az első gondolatom az, hogy nem biztos, hogy tehetségtelen vagy grafikából, lehet, hogy egyszerűen csak gyakorlatlan. Amit a dizájnban tehetségnek tartunk, az a legtöbb esetben inkább nagy gyakorlatot takar, persze nyilván érzék is kell hozzá. De a jó dizájnerek mögött iszonyat sok gyakorlás van, és nagy tudás (látásmód stb.) amit tanulással lehet összeszedni. Legalábbis nekem ez a konklúzióm megismerve jópár web- és egyéb grafikust.
A kódolástól való viszolygásod is lehet, hogy szintén gyakorlatlanságból származik. Még akkora feladatot jelent a számodra, hogy arra koncentrálsz, hogy most éppen kódolnod kell, és nem arra, hogy feladatot kell megoldanod. De lehet, hogy tényleg nem szeretsz programozni.
Voltál gyakornok valahol? Sokat segítene szerintem, ha elmennél kicsit egy webes ügynökséghez, megismernél embereket, hogy ki mivel foglalkozik, milyen munkafolyamatok vannak. Vagy egy multi kommunikációs osztálya is megteszi. Rengeteg olyan munkakör van, ahova jól jön az IT-s tudás, de alapvetően szövegírással, koncepció-készítéssel stb. foglalkoznak. Azért is érdemes valós munkahelyeket belülről megismerni, mert az iskolarendszer nem fedi le a munkahelyi foglalkozásoknak max. csak a felét.
Önjelölt grafikusból elég komoly túlkínálat van, akárcsak weboldal készítőkből. Igazán jókra mindig van kereslet, de a sok kevésbé jó, de olcsó nagyon letöri az árakat, így a jobbakat sem feltétlenül annyira akarják megfizetni.
A tudás viszont hasznos, ha érdekel a grafika, akkor foglalkozz vele, mert a programozás mellett is jól jöhet, ha értesz hozzá. Esetleg érdemes lehet elmenned 3D és animáció irányba, arra egyre nagyobb szükség van minden filmes és informatikai területen. A grafikának magasabb szintje és a programozói tudás, gondolkodásmód sem hátrány hozzá.
A videó vágás is lehet hasznos. Mivel egyre több videóra van szükség mindenhol, azok szerkesztésére is egyre nagyobb az igény és egyre többen szervezik ki a videóik szerkesztését. Nagy bloggerek is gyakran keresnek külsős őket, akik szerkesztik az anyagaikat, hogy nekik csak a tartalom gyártásával kelljen foglalkozni, amit nem muszáj nekik csinálni, azt inkább kiadják bérmunkába. A reklám es egyéb filmekre pláne igaz, hogy általában nem ugyanaz vágja őket, mint aki rendezi, leforgatja szerepel bennük. Minél nagyobb szabású egy produkció, minél inkább megtérülő üzlet van benne, annál inkább megéri a különböző munka folyamatokat szétválasztani és az adott területen minél jártasabb szakemberre bízni. Minél kisebb egy cég és a produkció, amiben részt veszel annál inkább sokoldalú, mindenhez értő ember kell hozzá. Egy kisebb reklám/marketing studio inkább sokoldalú, bármit elvégezni képes embert keres, aki nem árt, ha szövegíró, grafikus, weboldalkészítő is egyszemélyben. Viszont ezek az akár 5-6 pozíciót is egyben lefedő állások sokszor még az egy állásnyi fizetést sem kínálják. Inkább arra jók, hogy kipróbáld magad több területen, belekóstolt, mi mennyire fekszik neked es megtalálod, hogy merre érdemes es akarsz inkább specializálódni.
A programozásra kimondottan nagy a kereslet, abból lehet legjobban megélni, de ahhoz érdemes minél jobban megtanulni, specializálódni az elvárásoknak megfelelő irányokra és leküzdeni az ellenszenved, fenntartásaidat. Ez utóbbiban, illetve a kreatív szakmák sok kihívásával kapcsolatban segíthet egy kis szemlélet formálásban Steven Pressfield: Művészet háborúja című könyve, érdemes elolvasni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!