Germanisztika vagy angol-német szakos tanár?
Sziasztok!Szerintetek melyik képzésre lenne érdemesebb jelentkeznem?Jó a nyelvérzékem,szeretem az angolt és a németet,nyelvvizsgáim is vannak.Viszont nem tudok dönteni a 2 nyelv között ezért gondolkodom a tanári képzésen is.Esetleg a tanári végzettséggel még dönthetek úgy,hogy inkább tolmács szeretnék lenni?
Köszönöm a válaszokat!
Attól függ, hogy mit szeretnél és mi érdekel. Én anglisztikás vagyok és azért választottam az anglisztikát, mert akkor azt gondoltam nem szeretnék tanítani és akkor nem igazán volt olyan tárgy, ami ugyanannyira érdekelt volna. A képzés során volt pár nyelvtanulással-nyelvtanítással kapcsolatos órám és elkezdtem korrepetálni angolból, így utólag elgondolkoztam a tanárin is. Viszont most már nehezebb váltani, mert a képzés során van átjárás a kettő között (magyarul, ha elmész az egyik képzésre és közben kitalálod, hogy inkább a másikat szeretnéd, akkor válthatsz), de utána már nehezebben tudsz mozogni. Ebből a szempontból a tanári talán jobb, mert azt elvégezve még ugyanúgy elmehetsz a tudomány irányába is vagy ugyanúgy mehetsz tolmács és fordító mesterre is, ha nem szeretnél tanítani. Fordítva már nehezebb, tehát ha alapszakosként kitalálod, hogy tanítani szeretnél, akkor azt nehezebb megoldani és költségesebb. Nyelviskolában, cégeknél, táborokban stb. egyébként alkalmaznak tanári végzettség nélkül, magánórákat is adhatsz és a gyakorlatban amúgy előfordul az is, hogy a közoktatásban is foglalkoztatnak (ez nem törvényes, de ez van). Viszont, ha te tanári képesítést szeretnél szerezni, akkor gyakorlatilag ugyanúgy 5-6 évet kellene tanulnod még (nagy részét önköltségen) hacsak nincsen tanárképes minorod (alapszakon kell minort - egy másik szak "lebutított" változata - vagy specializációt választani és ha a minorod tanári szakként is megfeleltethető, akkor a 3 éves alapszak után átmehetsz tanárira és ott még két évet ráhúzol és kész). Vagy lehetsz egy szakos tanár, ha elvégzed a germanisztika BA-t és az MA-t, majd még egy tanári MA-t.
A germanisztika tulajdonképpen történelem, filozófia, nyelvészet (ez amúgy elég sokrétű és nem "nyelvtan", hanem van ebben minden pl. hangtan, dialektika, kultúratudomány, interkulturális kommunikáció, fordítás stb. és az alkalmazott nyelvészet például a nyelvtanítással is foglalkozik, nyilván az adott képzéstől függ, hogy ott mit és hogyan tanítanak), irodalom, kultúra stb. A tanári pedig anglisztika (ami ugyanaz csak pepitában) + germanisztika + ugye a pedagógiás tárgyak és a gyakorlat. Szóval azért van különbség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!