Matematika BSc és MSc vagy programtervező informatikus éri meg hosszú távon?
Mindkettő a Debreceni Egyetemen lenne.
A matematikát rugalmasabbnak érzem olyan szempontból, hogy ha esetleg úgy döntök, akár pénzügy irányba is tudok specializálódni az alk. matematika MSc-n, viszont ezt a szakot csak jövőre tudnám elkezdeni állami támogatással. Nem biztos, hogy egy sima érettségivel bárhova felvesznek dolgozni,arra az egy évre.
A programtervező infót viszont akár idén is elkezdhetném pótfelvételivel, ugyanúgy valamennyire matekos szak, itt viszont az tart vissza, hogy sok helyen azt olvastam, hogy programozni nem igazán tanítanak meg, hanem azt a képzés mellett kell így is, úgy is megtanulni. Akkor meg igazából mindegy, ha "tisztán" matekot tanulok és mellette programozni.
A felvételi pontszám simán meglenne mindkét helyre, emelt matekom van + B2 nyelvvizsga is pluszpont, kb 400 pont körül vagyok így.
Ti ezek alapján melyiket választanátok?
Vannak ismerőseim, akik youtube-ról tanultak meg programozni és jelenleg elég jó pénzért dolgoznak, végzettség nélkül.
Én az infós irányt tartom a legbiztosabbnak, mert egyre több ilyen munkalehetőség van.
Nagyon tisztelem azt, aki ilyen magas szinten érti és még kedveli is a matematikát. Sajnálatos módon azonban, ha nem tudod egy cég számára pénzzé tenni a tudásodat, akkor nem fizetik meg. Az üzlet ma az informatikában van. Nem az elméleti matematikában. Sok, nagyon rosszul kereső elméleti fizikust is ismerek, kár értük, mert nagy koponyák, de nem ebben van ma a pénz, hanem abban, ami a gyakorlatban, a piacon megy. Fontos, hogy ezt a tehetséget, ami a fejedben van, olyan területen (is) fejleszd, amit keresnek a cégek. Néhány terület, ami matematika közeli tud lenni és ronggyá keresed magad vele, és jut időd elmélkedni vagy a szenvedélyednek élni: data science (adatelemzés), machine learning (gépi tanulás), üzleti elemzések (ehhez pénzügyi tudás is kell), gazdasági elemző, stb. Ha mindehhez van egy legalább stabil középfokú angol tudásod, akkor oda mész, ahova akarsz ezen a bolygón, de akár itthonról is dolgozhatsz ki és vissza.
Sima matekkal kb. elmehetsz középiskolai matek tanárnak és garantáltan kiégsz 10 éven belül. Mellette még tolhatod a főállásod mellett mellékállásban is, korrepetálhatsz és szépen kereshetsz, de ez a szép is kb. tizede annak, amit az előző úton kereshetsz. A lehetőségekről, karrierívről, stb. nem is beszélve.
Utolsó: sajnos nem voltam annyira okos, hogy annak idején matek szakra menjek, utólag azért azt látom, hogy a matek az egyik legértékesebb szak a piacon. Ez gyakorlatilag egy olyan univerzális szak, amely nagyon jó alapokat ad később rengeteg olyan szakmához, amelyben nagyon fontos a jó matektudás. (Pl. banki és biztosítási matek mesterszakkal, vagy egy data science mesterszakkal együtt például.) Nem tudom, a magyar matek szakokon mennyi programozás van, de a külföldi matek szakokon van rendesen programozás és lehet eleve erre szakosodni. És vannak "programozó matematikus" szakok is (pl. a Fernuni Hagenen), amelyet sajnos itthon "programtervező informatikussá" kereszteltek át.
A másik helyzet az, hogy programozni mindenki otthon tanul meg, azt a kevés kulcsfontosságú tárgyat pedig (mint pl. algoritmusok és adatstruktúrák, objektum-orientált programozás stb.) simán felveheted mint matek szakos is, ha éppen iskolai papírt szeretnél róla szerezni. De a programozó állásokra leginkább a tudás kell, papírnak meg megfelel a matematikus, fizikus papír is (sőt igazából a bölcsész papír is).
Számomra ez utóbbi volt a legfontosabb érv akkor, amikor végül üzleti szakra mentem progmat helyett -- ami lehet, hogy nem volt az évezred döntése, de akkor már önképzett programozóként dolgoztam, és el is üzemeltem így vagy 10 éven keresztül. Utólag lehet, hogy rosszul döntöttem, de akkor úgy éreztem, hogy nincs kedvem elavult tantervek mentén pascalt, dbase-t stb. tanulni, amikor már 2000-ben Javáztam... ma nem tudom, mennyivel jobb a helyzet, de valami azt súgja, hogy ma is inkább a Courserát, Udemyt érdemes "forgatni" és nem a BME óráin abban reménykedni, hogy majd ott megtanulsz szoftvert fejleszteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!