Milyen irányítással kapcsolatos szakmák vannak?
Némely gazdasági szak jó lehet erre. Ha nincs konkrét ötleted, akkor mondjuk gazdálkodás és menedzsment egy általános kiindulásnak megfelel. Bár elég túltelített a piac.
Van még olyan is, hogy műszaki menedzser. Sajnos ez is olyan szak, hogy alapképzésként nem sokat ér, mert nem lesz elég tudásod sem a menedzsment, sem a műszaki részéhez.
Ha például érdekel az informatika vonal, akkor esetleg kitűzheted célnak az IT project management posztot. Persze ez már elég fenti melónak számít, ide általában a mesterképzés + sok év tapasztalat nem árt. Ha ilyen project manager akarsz lenni, akkor mondjuk érdemes lehet egy gazdaságinformatika BSc+MSc vonalon elindulni. De lehet akár mérnökinfó/proginfó BSc, plusz műszaki menedzser MSc is akár. Bár ez sokkal rizikósabb, hogy sikerülni fogsz és eljutsz oda, de a megbecsülés, fizetés és felelősség is jóval nagyobb, mintha végeznél egy gazdmen szakot és közép pozícióban pár embert egyengess.
Gazdasági vonalon közbe szól a túltelítettség is. De tudtommal van olyan szak/spec hogy rendezvényszervező, bár sokat nem tudok róla mondani.
Egyetemen (infós szak) rend szerint én szoktam lenni a project manager, ahol általában 3 fő van rajtam kívül. Nem mondom, elég szívás.. De van benne öröm is amikor valamit sikeresen lebonyolítasz. Ha bármi management-el kapcsolatos szakra is mész és lesznek csoportmunkák, erre készülj fel. Arra is, hogy mindenki egy jegyet kap a csoportban, az is aki semmit sem csinált.
Csak hogy kapj némi betekintést, írok saját tapasztalatot, bár lehet nem lesz sok köze a kérdésedhez: Egyetemen konkrétan kapsz egy feladatot, legyen az egy szoftver, akár egy mobilapp. (Az én esetembe, IT szak ugye). A segítséged ahonnan infókat gyűjtesz az csak maga a kliens. (Ez esetben leheg az adott tanár, vagy a szenárió)
Szóval a kommunikáció és kapcsolattartás megy ezerrel. Ha összegyűjtötted a kritériumokat, csinálsz egy listát minden egyes apróbb feladatról amit meg kell csinálni a project befejezéséhez. Ha megvannak a követelmények, csinálsz egy work-breakdown structure-t, minden feladatra adsz határidőt, csinálsz egy network diagram-ot, kiszámolod a critical path-t, gannt chart, business plan, projecr charter stb, majd elosztod, hogy ki mit csinál a csapatban. Persze mindig annak adod azt a feladatot, aki amihez ért a legjobban. Ha kiosztottad a feladatokat, folyamatosan követed nyomon a történéseket, ki hol tart, motiválod őket, ha kész valami, leellenőrzöd, kapcsolattartás a stakeholders-ekkel, ha pedig minden kész, jöhet a closure report, majd átadod a final deliverable-t, ami maga a product. (Nálunk ezesetben egy app)
Ennek már nincs sok köze a kérdésedhez, de kiemeltem egy területet amivel én találkoztam, és leírtam nagyjából mivel találkozhatsz egyetemen. Ha érdekel az informatika vagy maga a project management, akkor fent leírtam hogy tudsz oda eljutni. De persze nem muszáj IT project manager-nek lenned, mert tanulhatsz gazdasági irányban is, csak nem volt konkrét a kérdésed, hogy milyen feladat volt, miket szeretsz stb.
Egyébként szép munkakör, de nagyon szívás is tud lenni amikor te akarsz irányítani, nagy a nyomás is. Ha valami nem olyan mint amilyennek kell, vagy valaki lusta és nincs valami kész, az rajtad csattan.
De csak hogy tudd, nincs olyan egyetemi szak, aminek elvégeztével azonnal vezető leszel, oda még el kell jutni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!