Pénzügy és számvitel, alkalmazott közgazdaságtan vagy gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés? MIÉRT?
Melyiket éri meg a legjobban tanulni?
Melyik a legkönnyebb/legnehezebb?
Melyikkel milyen álláslehetőségeim lesznek?
Mennyi a fizetése egy (pályakezdőnek) ilyen diplomával?
Miben különböznek ezek a szakok?
Melyik nem budapesti egyetem a legjobb hely, ahol ezeket lehet tanulni?
Ha tanultátok, milyen tapasztalataitok vannak a szakkal, az egyetemmel és az elhelyezkedéssel kapcsolatban? Ha újrakezdhetnétek, megint így döntenétek?
Nehézségi sorrendben:
1. Gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés
2. Alkalmazott közgazdaságtan
[ ... itt van egy nagyobb hiátus ... ]
3. Pénzügy-számvitel
Értelemszerűen nehézségi sorrendben nő az “érdemességük” is, azaz minél nehezebb, annál érdemesebb. Ha nagyon durva vagy matekból, akkor menj az elsőre; ha azért nem akarsz _annyira_ matekos szakra járni, és/vagy nem akarod osztatlan 5 éves képzéssel lekötni magadat, akkor menj a másodikra. Ha a matek annyira nem érdekel, viszont szeretnél sok száraz és unalmas anyagot (számvitel...) beѕeggelni, akkor jó lesz a psz.
Az alkalmazott közgazdaságtan alapozóban még az a jó, hogy a saját mesterképzésén kívül mehetsz például banki és pénzügyi matek mesterszakra, vagy bármilyen más üzleti mesterképzésre vagy MBA-re.
A legelsőben meg az a jó, hogy ha végiggyötröd magad az osztatlan 5 éven, akkor gyakorlatilag a legjobb közgazdasági képzésben vettél részt, ami csak Magyarországon létezik.
A legjobb helyek ezeket tanulni:
1. BCE utána CEU vagy más nyugati PhD
2. BCE vagy ELTE
3. BCE, ELTE, BME, BGE, PTE, SZTE, DE, de tulajdonképpen tökmindegy.
Oké hát én Európa egyik legnagyobb multijánál dolgozom a stratégiai osztályon. Több tucat akvizíciós és befektetési projektben vettem részt, amelyeket az M&A osztály vezet. Nem kétséges, hogy egy DCF modellt egy pénzügyes is fel tud állítani (sőt még egy marketinges is :D bár én inkább fogyasztói piacokat és ajánlatokat elemzek), de minél erősebb a matematikai tudásod, annál jobban mennek ezek.
És, már a jövőre készülve: egyre jobban terjednek a matematikai/statisztikai modellek a vállalati döntéshozatalban (ezen dolgozom én is most amúgy, többek között). A jövőben egyre értékesebb lesz a matematikai tudás, a data science, ezen belül a gépi tanulás és deep learning. Ezért fog felértékelődni a GPME szak a jövőben még jobban, mivel egyszerűen sokkal erősebb matematikai alapjaitok vannak. Egy pénzügyet el tudsz végezni a négy alapművelettel. A MI a jövőben pont, hogy az a nulla matektudással rendelkező psz-eseket fogja megritkítani a munkaerőpiacon, hiszen amit egy könyvelő, payroll, controlling osztályon csinálnak, az nagymértékben automatizálható és gépesíthető. Ezért is írtam fentebb, hogy minél nehezebb / minél matekosabb egy szak, annál értékesebb és időtállóbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!