Melyik gazdasági alapszak a legjobb? MIÉRT?
Melyikkel hol lehet elhelyezkedni?
Ha saját vállalkozást szeretnék indítani, melyik a legjobb választás? Miért?
Pályakezdőként melyik elvégzése után a legjobb a fizetés? És később?
Melyik a leggyakorlatiasabb?
Ha van belőle duális képzés, érdemes rá menni? Mit szoktak csinálni ilyenkor a vállalatoknál?
Melyik vidéki (nem budapesti) egyetem gazdasági képzése a legjobb? Miért?
Milyen tapasztalataitok vannak azokkal az egyetemekkel kapcsolatban, ahová jártatok? Ajánlanátok másnak is? Miért? Miért nem?
Előre is köszönöm a válaszokat. :)
A közgazdász és gazdasági szakokról itt írtam egy rövid áttekintést: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magya..
Röviden összefoglalva: ha nagyon jó matekos vagy, és a közgazdaságtan tudományos része is érdekel, akkor érdemes a gazdasági és pénzügy-matematikai elemző, vagy az alkalmazott közgazdaságtan szakra menni. Ezek mérnöki nehézségű szakok, viszont a végeredmény is ütős lesz.
Ha inkább a menedzsment érdekel, és kevésbé a bonyolult matematikai-közgazdaságtani elméletek, akkor nézegesd a többit. Ezek közül mindegyiken erős túlképzés van, tehát sült galambra ne számíts a munkaerőpiacon sem.
A gazdasági szakok küzül a gazdálkodás és menedzsment egy kicsit ilyen "nesze semmit, fogd meg jól" szerű, azaz mindenből egy kicsikét, és 3 év után úgy érzed, nem igazán értesz semmi konkréthoz. Ez egyébként alapképzés esetében nem probléma, és amúgy ez a "sztenderd" menedzser alapképzés.
A többi gazdasági alapképzés ehhez képest specializált egy kicsit. Ezek közül szerintem a pénzügy-számvitel a legpiacképesebb, így ha bírod a dögunalmas, sokszor száraz, sokat magolós monotóniát, akkor érdemes erre menned. Nagyon érdekes egyébként a pénzügy -- ahogyan a CEU-n meg nyugaton tanítják. Itt Magyarországon általában unalmasan és rosszul tanítják (ezt is). De azért ez egy jó szak.
Nagyon jó terület minden, ami IT-hez vagy logisztikához, azaz az "Ipar 4.0" fő problémáihoz kapcsolódik, emiatt nagyon jó szakok a gazdasági informatika és a nemzetközi gazdálkodás logisztika szakiránya is.
A marketing kicsit lejáratódott hazánkban, nagyon sok a kókler, és sokan azt hiszik, hogy marketing = reklám, pedig nem [illetve a reklám csak egy nagyon kis része]. Szerintem a kereskedelem és marketing is nagyon jó szak, csak itt tényleg túlképzés van, de azért ezzel is jó karriert lehet csinálni. (Nekem is ez van amúgy.)
Ha találsz duális képzést, akkor elsősorban a vállalatot nézd meg, hogy hova lehet menni. Csak nagy, nemzetközi multikhoz érdemes duális képzésre menni, egyébként ne ásd el magad kisebb céghez. Ha nem duális képzésre jársz, akkor is mindenképpen keress gyakornoki helyet már a 2. évtől.
A nem budapesti egyetemek közül nagyon jó a PTE (Pécs) gazdasági képzése. Ha vidéki egyetemre mész, akkor iparvárosba menj, ahol lesz gyakornoki helyed (elsősorban szerintem Debrecenbe). Semmiképpen ne diplomaosztó után kezdj el első munkahelyet keresni, akkorra már lehalászták a jókat azok, akik voltak gyakornokok nagy cégeknél.
Szia!
Másodéves vagyok a Corvinuson, Turizmus és vendéglátás szakos közgazdász hallgató, rengeteg a matek és a gyakorlatias tárgy is, azonban nagyon ajánlom a magas ponthatár ellenére, hiszen erős menedzsment-tudást is ad, én speciel menedzsmentben fogok elhelyezkedni a diplomámmal, de dolgozhatsz stratégiai részlegen, szállodában és egyéb turisztikai intézményekben is a menedzsment mellett. Szép napot!
20/F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!