Tényleg ilyen lenne a webfejlesztés tanítása egyetemen?
Ez a második félévem, és most volt első "web design" néven futó órám...
Úgy zajlott az egész, hogy leültünk, felmentünk egy weboldalra ahol webfejlesztés (html) volt a téma, kimásoltuk egy majdnem kész weboldal kódját, majd beillesztettük notepad ++-ba.
Majd átirogattuk a címeket, szöveget, illetve hozzátettünk pár képet. Majd csináltunk még 5 másik oldalt (copy&paste), majd linkeltük őket a home page-hez, hogy azok nyíljanak meg ha rákattintunk.
Én valahogy másképp képzeltem el az egészet. Azt hittem a nulláról kezdjük el fejleszteni az egész web-et. Vagy ez csak az időpazarlás elkerülése? Mások is használnak ilyen alap sémákat?
A tanárral és az egyetemmel nincsen gond. Ugyan ez a tanár tanította Java-t első szemeszterben, és nem volt okunk panaszra, mindenkinek elég jól ment a végére az eltérő tanítási módszerének köszönhetően.
Vagy ez még csak a bevezetés lett volna?
Jobban elszeretnék mélyedni a html-el, mert mindig is oda voltam érte, és talán erre is szakosodnék.
Ráadásul az előadó szerint ez fele olyan nehéz mint a Java volt, pedig azon a szinten ami elvárt volt azon a nyelvem, az eléggé jól ment, és ez jobban motivál.
Attól függ, melyik papír!
Ha Udacity Full stack web developer nanodegree-d van, akkor azt újabban a diplomák fölé (!) szokás tenni a LinkedInen. Olyan sokat is érnek. A Coursera, edX certifikációk is sokat érnek.
A Udemy, Pluralsight, Lynda stb. kurzusokat (ahol nincs teszt, csak video kurzus) a tanfolyamok rovatban szokás felsorolni az életrajzban.
De a webfejlesztő szakmában tényleg semmi nem számít, csak az aktuális tudásod. Én úgy kaptam itt munkát többször is, hogy egyszerűen csak küldtem pár linket, amiket én csináltam – pár perc múlva csörgött is a telefon, hogy jöhetek.
Nagyobb, komolyabb ügynökségeknél persze felvételi interjú van, meg esetleg próbafeladat, de a lényeg, hogy: a tudásod számít.
Az szuperjó, ha saját oldalakat készítesz, az borzasztóan hasznos!
Amilyen skilleket szerintem manapság érdemes beszerezni:
Frontendre: Bootstrap (alap), Angular és/vagy React (a Reactot több helyre kérik), JavaScript és TypeScript (ez utóbbi melegen ajánlott). CSS és CSS preprocesszorok (SASS, LESS stb.).
Backendre: PHP az alap még mindig itt Európában, ezért PHP/Laravel; alternatívái a Python/Django/Web2py vagy Ruby vagy Node.js. Nézegess körül, de ne feltétlenül ülj fel a Node.js vonatra, meghalóban van (a hype legalábbis).
PHP-ról érdemesebb szerintem Golang fele fejlődni web backendben, onnan pedig AWS Lambda, szintén Go-val.
Adatbázisok közül pedig SQL és NoSQL is kellhet.
Általában véve nem érdemes egy agyonhájpolt technológiára feltenned az életedet (a Ruby már lecsengett, a Node.js most koppan, a Python üdvrivalgás még hallatszik, de hamarosan láthatjuk azt is zuhanórepülésben). Érdemes rászánnod 1-1 hónapot a legfontosabb technológiákra, és csinálnod bennük valamit, hogy megismerd őket stb. A munkahelyeden ha komolyra fordulnak a dolgok, úgyis belerázódsz. (Magyarul: nem érdemes "Python programozónak" menned, helyette érdemesebb szerintem csinálnod 1-1 referenciamunkát a fontosabb script nyelveken, mutatván, hogy ilyet is tudsz.)
Sajnos a webfejlesztésben sokszor a gány technológiák győznek, a jók pedig elsüllyednek... A Golang egy olyan jelölt, amely nagyon jól megtervezett nyelv, és várhatóan nem süllyed el; a kevésbé szerencsés, iszonyú jól megtervezett nyelvek közé tartozik a Clojure, az Elixir és a Dart, érdemes ezekkel is foglalkoznod (csak munkát nem annyira lehet ezekkel találni).
Kivéve a Dart, amelynek van esélye tarolni, tekintve, hogy webalkalmazás-frontendet is tudsz vele csinálni (AngularDart), backendet is (Aqueduct, Dart VM), és mobil appot is minden platformra (Flutter). Szóval a Dart egy igazi full stack nyelv, érdemes vele foglalkozni (csak mondom, esetleg nem annyira piacképes egyelőre, mint a hagyományos JS/node.js stack).
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!