Informatikán belül merre szakosodjak?
És ti merre szakosodnátok, és miért?
Ezek közül tudok választani 3. évre, mert csak ezeket tanuljuk:
-Hálózat és biztonság,
-java programozás,
-webfejlesztés (talán html?),
-adatbázis (dupla, mert utána jön advanced),
-mobil applikáció fejlesztés,
-integrált applikáció fejlesztés,
-rendszer analízis és design,
-human computer interaction,
-információs rendszerek biztonsága,
-enterprise systems és nagyjából ennyi.
Ugye még ezek nagyrészében még nem volt szerencsém részt venni, de a java például kifejezetten tetszik, csak ugye még nem megy profin.
Nem kötelező elolvasni a kérdés megválaszolásához:
Jelenleg informatikát tanulok egyetemen, ez az első félévem. (De van ezelőtti 2 év gazdinfó ismeretem)
A mostani szakom egy eléggé általános informatika, és mindenből tanulunk egy keveset, hogy majd a 3. évben eltudjuk dönteni, hogy melyiket akarjuk választani, és abból kell majd egy évvégi project, amit elő kell adni munkáltatóknak/cégeknek. Szóval ha az jól sikerül, akár azonnal kaphatnék munkát egyetem után, bár ez nagyon a jövő még.
Ez a szak leginkább programozásból áll, hasonlít a proginfóra. De van például hálózatkezelés órám is. Mindenki ezt nyomja, és mindenki ezt ajánlja. (Még egy infótanár barátom is)
Engem valamiért nem fog meg annyira, de lehet csak azért mert még nem látok rá eléggé. Van külön hálózatis alapképzés nálunk, ahol csak ezt az egy ágat tanulják. Nekem az kicsit túl egyirányú lett volna.
Viszont nem tudom, hogy merre szakosodjak még, mi éri meg a legjobban, és mi a legbiztosabb? Nektek mi a véleményetek?
Ha lesz válasz, előre is köszönöm.
Java
Miért? Mert Java programozók között élek, és imádják, amit csinálnak, motiváltak a fejlődésben, a munkahelyük nagyon szép, rugalmas, és lekeresik a csillagokat is az égről. Ráadásul a jövőben nem tűnik úgy, hogy ez bármit is változna.
Habár féjrem egy nagy It cégnél Manager és nem értek az informatikához, de látom, hogy hogyan vállogat.(németország)
A legfontosabb egy informatikusnak, hogy sokrétü szaktudása legyen.
Hogy az amit tanuslz azon belül vagy azon kívül hozzá hasonló dolgokban tudjad magadat tovább képezni, fejlödni.
ÈS fontos, hogy nagyon érdekeljen mert egyébként nem leszel benne jó.
Olyan ágat válassz amivel nem fogsz zsákutcába futni, ami az informatika fejlödéssel tud egyszerre fejlödni.
Hálozat kezelést szerintem azért nyomja mindenki, mert Mo-n a sok külföldi cég az "alja" munkát hozza ide az pedig a hálozat kezelés.
Pl Németországban a nagy info cégek a szak munkák nagyrészét megtartják országon belül, és a hálozat kezelést viszik Mo-Kínáig. Ha minöséget kér az ügyfél akkor Lengyelek, csehek, Magyarok, ha kevésbé minöség is jó akkor india-kína.
Szeretsz emberekkel is foglalkozni, vagy inkább magadra csukod az ajtót és a gépet püfölöd? Szerintem nagyon fontos kérdés, én csináltam mindkettőt.
Ha inkább technikai az érdeklődésed, akkor válassz egy szűk területet és abban válj profivá. A mindenhez értő ITs már a múlté a nagyvállalatoknál a nagy pénzeket a szakértők keresik.
A design inkább a dumálós IT témakörébe tartozik ahol a felhasználónak kell eladni magad, de nagyon fontos terület mert hát értük dolgozunk.
Köszönöm az eddigi válaszokat, jöhetnek még.
#1 Énis gondolkoztam a java-n, viszont sajna az csak most az első félébemben van. Utána ha tovább szeretném vinni, akkor magamra leszek utalva. (Mondjuk ez nem mindig gond.)
Ha jól tudom, programozóként lehet otthonról is dolgozni, igaz? Mert egyetem után nem leszek lekötve egy helyre.
Legalábbis egy idősebb csoporttársam például egy amerikai cégnek dolgozik, csak az éppen java script.
#2 Nem Magyarországról van szó, hanem Angliáról, mivel ide járok egyetemre, majd lehet dolgozni is fogok itt.
Az itteni oktatók is nagyon futtatják a Networking-et (hálózatot), sőt a legtöbbjüknek olyan diplomájuk van. (Csak utána csináltak egy tanárit, és így taníthatnak engem.)
Azt hogy Angliában is a hálózat telepítés/kezelés lenne az alja munka, nem hinném, vagyis nem tudom.
#3 Mindig is antiszoc voltam, és még a csapatmunkát sem szerettem sosem. Mindig azt szerettem amikor magamtól csinálhatok valamit, és nem kell másokra hagyatkoznom. A kommunikáció nem minden téren az erősségem, de informatikai témában jóval inkább. Szóval ha néha kell beszélnem vásárlókkal, akkor az nem nagy probléma, de jobb lenne ha nem azon alapulna az egész.
Ha csináltad mindkettőt, kifejtenéd hogy melyik milyen volt, és melyiket ajánlod?
Ha mércére kéne tennem, akkor egy ilyen 65% magány és 35% emberek közötti munkára voksolnék. Szóval azért valami kis változatosság lehetne benne.
Én alapból egy több mindenhez értő beállítottságú vagyok, de szeretném énis ha el tudnék menni egy olyan irányba amit biztosra veszek hogy az az én szakmám, és abban a legjobbá válni. Egyelőre a legmagabiztosabb a PC-k építésében vagyok, de ez olyan dolog amit bárki megtanul hobbiból, ezért nem szeretnék arra hagyatkozni.
Ezért is választottam ezt a szakot, nem pedig a networking-et. A hardware-t utólag könnyebb megtanulni otthon, de a programozásnál szerintem kell az a minimum oktatási szint amit egyetemen kapunk, hogy legalább elkezdjen érdekelni a téma. Mert én a nulláról lehet nem kezdenék el tanulgatni videók alapján. Úgy kicsit taszít a téma.
Leírom ahogy én látom a mai IT szervezetek működését, persze lehet vele vitatkozni.
A kisebb 50-200 fős vállalatoknál van 1-2 IT szakember aki mindent csinál, és nincs kifejezett IT költségvetés sem. A bérek is ehhez igazodnak, lehet hogy nem is kérnek felsőfokú végzettséget.
A multiknál az IT üzemeltetést vagy saját vagy kiszervezett IT részleg végzi hibajegyes rendszerben. Itt meghatározott részfeladatokat ellátó csoportok vannak pl. SAP, network, szerver, rendszerbiztonság akik helyileg lehetnek bárhol a világon. ( Sokszor Indiában )
A gyárban dolgozó IT mérnök jogosultságai erősen korlátozottak, mivel az érdemi munkát a háttércsapatok végzik. A bérek itt magasabbak, a szakember hiány miatt jól megfizetik a dolgozókat csak kérdés, hogy szakmailag milyen kihívás ilyen munkakörben dolgozni és hol van fejlődési lehetőség.
A számítógép építősdi szerintem ma már nem komoly szakmai feladat egy IT mérnöknek. Komoly cégek ma már százasával veszik a márkás gépeket és kidobják őket mielőtt elromlana.
A hálózatos feladatokon belül a CISCO szakértői munka jól fizet. Igaz a vizsgák megszerzése sem olcsó mulatság. De utána szemtelenül nagy összegeket lehet kérni ha igazán jó vagy CISCO konfigurálásban és hangolásban.
Ha kifejezetten fejlesztői pozícióban gondolkodsz ott elvárás a csapatmunka.
Ma már nem az egyszemélyes hadseregek korát éljük. Nem tudom ismered-e a "személyfüggő fejlesztés" kifejezést. Amikor a magányos farkas programozó csinál valamit amit vagy ledokumentál vagy nem aztán ha elmegy a vállalattól akkor megáll az élet mert mindenki csak vakarja a fejét.
Többek között ezért is dolgoznak a fejlesztők csapatban, szigorúan dokumentálva a fejlesztési project lépéseit.
Programozóként nem fogsz ügyféllel találkozni ezt a feladatot a project managerek végzik.
Szabadúszó fejlesztőként lehet lehetőséged önállóan dolgozni főként web és mobil eszköz fejlesztéseken. Itt mint vállalkozó a magad ura vagy de a munkákat is neked kell felhajtani magadnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!