Jó ötlet korlátozott anyagi háttérrel történelmet tanulnom itthon?
Hát a külföldi esélyeid szimpla ba vagy ma-val: 0
Doktorival esetleg, már ha olyan témában végzed ugye a tanulmányaid. De elég nehéz lesz érvényesülni, mivel történelmet mindenhol oktatnak (szinte), miért egy olyannak adnák a munkát, aki egész életében egy teljesen más törit tanult, mikor ott vannak a helyiek. :S
Igazából ahhoz képest, hogy mennyire van szükség, sokat képeznek, elég korlátoltak a lehetőségek. De ha elég elhivatott vagy, megtalálod a lehetőségeket, ne aggódj. Nincs lehetetlen, csak töketlen ember. :P Hát talán egyelőre a legjobb az autópályaépítések közelében lenni, elő-előbukkannak ugye dolgok - csakhogy szinte minden hallgató erre pályázik.
Figy, van egy barátom, aki töri-magyar szakon végzett, azt meséli, hogy egy tanári állásra kb 500 ember jelentkezik, ő pincérként dolgozik jelenleg, de azt mesélte, h a volt évfolyamtársainak nagy része munkanélküli vagy mondjuk egy könyvesboltban eladó.
Mehetsz mondjuk PhD-ra, de utána, ha elvégzed, kb ugyanezek az esélyeid. Státuszt nagyon ritkán nyitnak az egyetemen, és három év után megszűnik az ösztöndíj. Ja, és főleg az kap státuszt, akinek kapcsolatai vannak.
Miért foglalkozik vele valaki? Van egy angol népdal, így szól:
And for everyone here that finds fortune,
and comes home to tell of the tale,
Each morning the broadway is crowed,
with many's the thousand that failed.
Akik törivel "foglalkoznak", azok már részben befutottak. Elvégezték a PhD-t, megszerezték a státuszt, stb. De te nem látod azt a rengeteg embert, aki pl a McDonaldsban dolgozik, vagy bolti eladó. Mert azok nem kerülnek ki az egyetemi honlapokra.
A másik ok pedig az, hogy nem tudnak váltani. Sokan biztos nem örülnek neki, hogy tanárként vagy múzeumi kűddkihíddbeként már hónap közepén a huszasokat kell számolniuk, de minden új szakma vagy képesség elsajátítása idő és pénz. Amiből kevés van. Meg negyven évesen már nem szívesen kezdenek valami újba.
Persze biztos vannak olyanok is, akik szeretik, és nem érdekli őket semmi, csak az, amit csinálnak.
Ha elfogadsz pár tanácsot: Gondolom töriből is meg lehet élni, csak nem úgy, ahogy te gondolod. Mert az, hogy én a XVII. századi Magyarországot kutatom, tudományos körökben menő, de legfeljebb egy tanársegédi állás kapható meg. De ha megtanulsz mondjuk egy ritka nyelvet, és mellé a XX. sz biztonságpolitikáját kutatod, tárt karokkal fognak várni a nemzetbiztonságnál. Írsz jó történelmi regényeket, sokan megveszik, szintén nem kell majd a huszasokat számlálnod. Keress olyan dolgokat a töri mellé, amit te is szívesen megvennél. (Megvennél egy unalmas monográfiát a XII. századról. Ugye, hogy nem.)
Ja, és nem töris vagyok, úgyhogy kezeld a tanácsaim óvatosan. :)
Köszönöm a kimerítő választ. Méghogy nem érdekelne egy XII. századi monográfia? Nem vetem meg a nyelvészetet sem, néha egészen bele tudok mélyülni abba, hogy egy szó jelentésén gondolkozok. Szóval...
Na igen, az az angol versike nagyon beszédes. És hiába nem vagy szakmabeli, azért jók a meglátásaid. A nemzetbiztonságban én is gondolkoztam már, nagy sajnálatomra már nem az a világ, amelyet a '60-as, 70'-es évek krimi és kémfilmjeiből ismerni, de azért vonzó. Mit gondolsz, ha tegyük fel, germanisztika, vagy anglisztika szakon tanulnék, jobbak lennének az esélyeim? A germán nyelveket szeretem, bár a németért nem vagyok oda, de mondjuk a feröeri, a norn, vagy az izlandi nagyon tetszik, és az angol alap még izgalmasabbá teszi a nyelv tanulását, hiszen rájössz, hogy tulajdonképpen megérted, amit mondjuk orkney-i norn nyelven olvasol (sajnos igen kevés írott anyaga van a nyelvnek). -Ehhez kapcsolódóan, nem tudnál linkelni egy-két óangol szöveget?
Hm....
Sajnos nem érdekelnek az óangol szövegek, és a norn nyelv sem. A ritka nyelvre nem azt értettem, hogy norvég vagy feröeri, hanem mondjuk urdu vagy pastu vagy az arab. Van Magyarországon egy Schütz J. István nevű pasas - keress csak rá - aki az egyetlen itt, aki nagyon jól tud izlandiul. Persze, néha tart 1-2 speckollt az egyetemen, de emellett nem nagyon tudja használni. És hiába te vagy mondjuk Mo. egyetlen keltológusa, nem biztos, hogy van igény (és státusz) az egyetemen arra, hogy ott taníts.
Az anglisztikával és a germanisztikával az a baj, hogy ma már nagyon sok ember tud jól valamilyen nyelven. Az én jogász, közgazdász, mérnök, orvos stb barátaim egy része mind beszél valamilyen nyelvet felsőfokon. Persze nem annyira jól, mint egy nyelvszakon végzett, de a munkában tudja használni. Régebben sok nyelvszakost felszívtak a vállalatok a nyelveken beszélő szakemberek hiánya miatt, de ez már eltűnt. Ami maradt az a call-centeres munka, amit jól fizetnek, de hosszútávon nehéz csinálni.
És mégegy: (Hány éves vagy?) Te most azt hiszed, hogy ha legjobb leszel töriből, akkor majd felvesznek PhD-ra, nyitnak neked státuszt az egyetemen, stb. Sajnos, hogy kit vesznek fel PhD-ra az kb egyenlően függ a következő dolgoktól. Milyen az eredményed, a kutatási területed/konzulensed szava mekkora a tanszéken, kinek vagy a kije, mennyire vagy szimpatikus, milyen a politikai beállítottságod, ha lány vagy mekkora a melled, stb. Ja, és mégegy: több olyat láttam bölcsész területen, hogy az irígy tanszékvezető elüldözte a tehetséges fiatal jelöltet. (Akik a tanszéken vannak azok sem mind tudás alapján kerültek ám be...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!