Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Speciális tanfolyamok » Valaki vett már részt ezen az...

Csicsky kérdése:

Valaki vett már részt ezen az íróképző tanfolyamon?

Figyelt kérdés

Egy Vidi Rita nevű hölgy egy íróképző tanfolyamot - tréninget hirdet. Állítása szerint az általa kidolgozott módszernek köszönhetően 2 nap alatt bárkiből írót lehet faragni. Én nem tagadom, hogy az ilyesmi ne lenne lehetséges, a világban történtek már nagyobb csodák is, de azért édekelne a beszámolója egy olyan egyénnek, aki ezen már részt vett és tudja igazolni ennek a helytállóságát. Erről lenne szó:


[link]


Van itt valaki, aki részt vett ezen a tanfolyamon? Ha igen, valóban minden úgy igaz, ahogy az a fenti honlapon meg van hirdetve?



2014. máj. 27. 08:54
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
82%
Ismerős ismerőse a csaj, állítólag nem normális.
2014. máj. 27. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

2 nap alatt írót faragni lehetetlenség, ahhoz rengeteg idő kell és sok gyakorlás, meg olvasás. Max úgy tudom elképzelni, hogy már előtte írogattál novellákat, regényeket,neked már van valami tapasztalatod és már csak egy kicsit kell még rajta csiszolni, és viheted piacra a könyvet. De ez a kicsit csiszolás sem 2 nap.

Ha ilyen tanfolyamon szeretnél részt venni, akkor ajánlom az aranymosást (könyvmolyképző). Ott úgy van, hogy van egy 2 hetes 'leíró' tanfolyam, ahol megtanulod, hogy hogyan kell papírra vetni a narrációt, az elbeszélést. Van egy 2 hetes 'dialógus' rész, ahol megtanulsz párbeszédeket írni, megtanulod, hogy hogyan beszél ilyen-olyan karakterű, személyiségű szereplő. És van egy komplex rész is, az is 2 hétig tart, és ezért fizetni kell. És nem mondja magáról, hogy 6 hét alatt írót farag belőled.

2014. máj. 28. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

@ SNoe (# 2)


Igen, valami kis tapasztalatom van, de itt a hölgy nem a dolgok technikai részét tanítja, hanem azt állítja, hogy a képzelőerő mindnyájunkban benne rejlik, csak kevesen vannak azok, akiknél ez ki is tud teljesedni. A tanfolyamának – tréningjének az a lényege, hogy ezt a képzelőerőt valamilyen „trükkel“ felszabadítja (és ez a titok nyitja) és aztán már minden magától megy. Erre az állítása szerint két nap elég:


[link]


Ezért érdekelne, hogy most valóban így is van ez, vagy csak csinálja magának a reklámot. Ő nem azzal érvel, hogy 2 nap alatt minden írói fogást megtanít, sőt be is gyakoroltat.


Ha itt valaki azt fogja nekem mondani, hogy igen, én elvégeztem a tanfolyamot, ill a tréninget és valóban igaz az, hogy bárki tudna írni, mert nem kell hozzá más, mint egyfajta blokkokat feloldani, mert az írás valójában csak egy kifejezési képességen alapszik, ami mindenkiben megvan ugyan, csak nem jut el a felszínig, akkor ez egészen más megvilágításba helyezi a dolgot.


Persze ez nem azt jelenti, hogy akkor már egyből olyan krimiket írok majd, mint Agatha Christie, vagy lekörözöm a Harry Potter íróját. Hanem azt, hogy amit már most is el tudok valahogy mondani többé-kevésbé jól, vagy rosszul, azt most már ki tudom úgy fejezni, ahogyan azt szeretném, mint ahogyan azt egy író tenné a helyemben.


Gondolom, ilyesmiről van itt szó, de azért jó lenne, ha valaki ebben meg tudna erősíteni, vagy egyszerűen megcáfolná azzal, hogy igen, résztvettem, de semmi komoly az egész, ez csak egy jól megszervezett cirkusz.

2014. máj. 28. 13:55
 4/23 anonim válasza:
100%
Vedd meg a Jobbagyféltekés rajzolás című könyvet, avagy kölcsönözd ki a könyvtárból! Amelett, hogy megtanít realistán rajzolni, több köze van az íráshoz, mint gondolnád... A kreativitásról, meg a jobb agyfélteke működéséről ír. Olvasd el!
2014. máj. 28. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

@ # 4


Betty Edwards könyvére gondolsz? Már intézkedtem.


Köszi.

2014. máj. 28. 21:28
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Csicsky, amit állított a hölgy, hogy a jobb agyfélteke a szenzuálisabb, az érzékibb, ott van a tudattalan, ebben igaza van/lehet. Viszont azt is állította, hogy "írni bárki tud", ami nem teljesen igaz. Ez függ egy pár dologtól:

1) van-e belső késztetése?: ezt nem tudatosan dönti el, ez általános érdekeltség; onnan látszik, hogy a közéletben ha meglát/meghall valamit, vagy olyan feladatot kap, hogy írja le a véleményét valamiről, akkor mennyire örömmel fejezi ki magát. Tehát: hajtja-e őt valami belülről szakadatlanul, vagy nem.

2) szeret-e írni?: erre tért ki, vagy erre utalt, hogy nem mindenki ír örömmel. Ez benne van az 'írás-fóbiás' embereknek a vérében, hogy nem akarnak írni, utálnak írni, két nap alatt ez nem változik.

3) ha szeret írni és szereti kifejezni magát az 1)-es pontban leírt módon, akkor az a kérdés, hogy tud-e fogalmazni?: erre van esély, hogy megtanít ez a hölgy, de biztos nem két nap alatt. Az viszont lehet, hogy két nap alatt lenyomja neked, ad egy jegyzetet és rengeteg tanácsot, de mire beléd ivódik mind, na az több hónap.


Abban viszont nem értek vele egyet, hogy mindenkinek UGYANOLYAN mértékben van képzelete. Ez az olvasás mennyiségétől függ, a nevelődési környezettől és persze attól, hogy szeret-e gondolkodni, vagy nem (aki nem szeret, annak kicsi a fantáziája, mert nem fejleszti az agyalással, nem talál újabb és újabb megoldást egy problémára (mert nem keres) és mert leszarja az egészet).


A másik pedig hogy nagyon gyanús, hogy két napot ígér (ezért írtad ki te is a kérdést). Más pályázatok (ahol profik vannak, lektorok, szerkesztők, diplomás bölcsészek...) heteket ígérnek, és azt is csak azért, hogy be tudd osztani az idődet (pl. okt-nov-ben végzem ezt, mert decembertől kiutazom külföldre; szólít a munka). Sokszor ki se írják, csak telefonon/e-mailen értesülsz róla. És jön valaki (egyedül), aki megtanítja neked két nap alatt, amit mások heteken keresztül tanítanak neked... ne dőlj be. Tényleg inkább olvasd el azt a könyvet, amit az előző válaszoló írt.

2014. máj. 28. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

@ SNoe (# 6)


Már olvasom.

2014. máj. 29. 11:01
 8/23 anonim válasza:
100%
Na, és milyen? :D
2014. máj. 29. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Nem rossz, de még csak a 37. oldalnál tartok. Elképzelhetőnek tartom, hogy V. Rita is innen merített, innen vette az „ihletet“ és ültette át az írás területére. Itt ugyanis 5 napos tanfolyamokról van szó. A 18. oldalon van egy-két rajz, amit a kurzus előtt és utána készítettek a tanulók. Hát szerintem ez nem semmi. Messze nem az. Ha ez a dolog ugyanilyen eredményesen tud működni az írás esetében is, akkor…
2014. máj. 29. 17:44
 10/23 A kérdező kommentje:

Na, a legutóbbi emailban - hírlevélben ezt írta:


1.) Aki kritikára vágyik, az velünk nagyon rossz lóra tesz, mert mi elvből sem kritizálunk, illetve a módszernek is alapeleme a kritikamentesség.


2.) Vannak olyan íróképzések, ahol semmi mást nem kapsz, csak kritikát, de minden irányból ám, hadd szóljon! Ha arra vágysz, hogy ezerszer döngöljenek bele a betonba, mert ezerszer cseréled fel a szórendet, hát akkor nyugodt szívvel menj máshova, mert mi sem nem döngölünk, sem a szórenden nem lovagolunk, mert amik nálunk születnek írásként, azok NYERSANYAGOK. Mégis mit kritizáljunk egy gerendán, amikor még lehet, hogy fogpiszkáló lesz belőle?


Aztán ennél a résznél már szépen áttértem a miért vagyunk mi jobbak, mint mások témára, amit Kata ismételten kívülről fúj már, de szinte láttam magam előtt, ahogyan bólogat a vonal végén:


a.) Mert olyan szakmai tudást és megtapasztalást adunk át a gyakorlatban, amit esetleg már gyakorlott írók nem azért használnak, mert úgy születtek, hogy ez a tudás megvolt náluk, hanem évek, évtizedek alatt eltanulták másoktól, vagy a saját kárukon többezerszer kipróbálták. Na, ezt a több évnyi/évtizednyi szakmai tapasztalatot megkapod nálunk két nap alatt, és garantálom, hogy a homlokodat fogod csapkodni, hogy "jesszus, hogyan is gondolhattam, hogy ezzel a szakmai tudással bárki is csak úgy megszületik, vagy rádöbben magától..."


b.) A jobb agyféltekés módszerrel meglesz a kulcs a zárba, amely a könnyed írás hétpecsétes ajtaját nyitja. Nagyon sokan jönnek el úgy a tréningre, hogy már évek óta képtelenek egyetlen betűt is leírni, mert csak... Valamiért, valami miatt így alakult, szeretnének írni, de ha fejre állnak, se sikerül. Mit történik? Észre se veszik, és a gátlásuk, blokkjuk, belső akadályuk úgy eltűnik, mintha sosem lett volna! Akkor gondolhatod, hogy azok, akik hótiszta lappal indulnak ezen az úton, ők micsoda áttöréseket érnek el! A semmiből repülnek egy szakma értői közé két nap alatt! Ehhez csupán az kell, hogy a jobb agyféltekéjük végre szóhoz jusson.


Szeretném kikérni egy olyan személynek a véleményét, aki már részt vett a V. Rita által meghirdetett tréningen.

2014. jún. 16. 13:46
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!