Német nyelvben hogyan kell helyesen képezni összetett szavakat?
Kezdő szinten állok német nyelvből, bár nyelvtani dolgokra jobban rátanultam, névszó, ige, és melléknévragozást ismerem.
Az lenne a kérdésem, hogy észrevettem, hogy német nyelvben fontosabb szerepe van a sebtiben képzett összetett szavaknak, mint pl. angolban, ahol egy ismeretlen fogalomra a fő szóalkotási mód egy latinos eredetű szó átvétele.
Azt tudom, hogy ha összeraksz szavakat akkor az utolsó szó nemét és többesszámát kapja meg az új szó, de azt is észrevettem, hogy az összetételben lévő szavak kapnak kis toldalékocskákat, pl. -en -s stb.
Mondod pl., hogy a napernyő az Sonnenschirm, de miért ne lehetne Sonneschirm -n nélkül, attól függetlenül, hogy "mert így van a szótárban".
Ha élő beszédben gyorsan mondani kell 1 összetett szót, ami nem biztos, hogy benne van a szótárban mert szokatlan összetétel, vagy gyorsan alkotni kell 1 új szót valaminek a kifejezésére, akkor honnan tudod, hogy milyen toldalékokat kapnak az összetételben a szavak?
Köszi a gyors választ! :)
Még annyi, hogy nem tudod, hogy van-e valami szabály egy szó többesszámának képzésére? A német nyelvtankönyvemben ez van írva "a szavak többesszámának megalapítására létezik egy szabályrendszer, de az olyan bonyolult, hogy jobban tesszük, ha megtanuljuk minden szó többesszámát", mivel annyira magolós tipus nem vagyok és inkább kilogikázgatni szeretem a dolgokat, nem tudsz valamit erről a dologról?
Pl. ránéztem a holland nyelvre, ami olyan mint a német, de egyszerűbb a nyelvtana, ott is van sokféle németes jellegű többesszám (bár nagyon sok szónak -s a többesszáma mint angolban) és ott van vagy 20 kicsit bonyolult szabály arra, hogy mikor melyiket kell használni.
Együtt kell élni azzal a ténnyel, hogy a német rendkívül illogikus nyelv, és nemcsak az elején, hanem később, magasabb szinten is folyamatosan bele fogsz ebbe ütközni. Vigasztaljon az, hogy ez még mindig semmi a kínaihoz képest, ahol 100% a magolás és 0% a gondolkodás szerepe.
"a szavak többesszámának megalapítására létezik egy szabályrendszer, de az olyan bonyolult"
Mondjuk úgy, hogy vannak rész-szabályok, és mindegyik alól kivételek. Ezért végeredményben a legegyszerűbb, ha csak megtanulod minden esetben, mert olyan "szabály", ami a millió német szó közül mondjuk 10-re érvényes, nem sokat segít.
Amúgy egy kis gondolkodással persze rá lehet jönni egy-két dologra. Pl. az idegen, latin szavaknál a névelő az lesz, ami eredetileg volt, és a többes számnál pedig -a helyett -en van: Studien, Naturen. Az is világos, hogy az -er végű szavaknál vagy az -en végű hím szavaknál semmi a tbsz jele (bár -er szavaknál lehet -n is). Vagy az -e végű nőstény szavaknál -en lesz. Egyszótagú hím és semleges szavak szeretnek umlautot kapni, ha A vagy U vagy O van bennük (kivéve, amikor nem!), és a tbsz-uk, ha msh-ra végződtak, -er vagy -e lesz. Az -el végű szavaknak általában semmi a tbsz-uk, vagy ritkán -n. Ezzel szemben a nőneműek inkább -en tbsz-jelet kapnak. Idegen szavak idegen többesszámokat kapnak, pl. -s. A gyenge főnevek ragozása elég szabályos, az -ei, -keit, -heit stb. képzős szavaké -en, és így tovább a végtelenségig (kivéve, amikor kivétel van).
"Pl. ránéztem a holland nyelvre, ami olyan mint a német, de egyszerűbb a nyelvtana, ott is van sokféle németes jellegű többesszám"
Cserébe a hollandnak nagyon hülye az írása és kiejtése, és hiába próbálják reformálni, egyik reformmal sem sikerült észszerűvé tenni. Persze a német kiejtés sem mindig logikus, de nincs benne annyi szabálytalanság és illogicitás, mint a hollandban. Kétségtelen persze, hogy a holland kicsit logikusabb a németnél, eleve csak 2 névelő van benne, ami előrelépés az angol letisztult világa felé.
Köszi a sok választ!
Hát akkor úgytűnik marad a magolás. :)
Végülis van pár dolog, amiben a német könnyebb az angolnál, pl. nincs annyi igeidő, sok közös magyar kifejezés van a némettel, a középkor óta tartó kultúrális kapcsolat miatt, és végülis a német kiejtést és helyesirást könnyebb megtanulni, mint az angolt. (Ha nem lett volna Cartoon Network, nemtudom, hogy tanulok meg angolul beszélni XDXD). Úgyhogy van remény. Maga a nyelv tetszik, meg érdekesnek is tartom, csak ne lenne ez a fene sok kivétel. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!