Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A ". fenn kell hogy legyen. "...

A ". fenn kell hogy legyen. " vagy ". fenn kell, hogy legyen. " a helyes írásmód?

Figyelt kérdés

Lehet rossz a kategória "nyelvtanulás", de nem találtam jobbat.

A kérdés tehát, hogy kell oda vessző mint mindig a hogy elé kel tenni, vagy ebben az esetben nem helyes vesszővel?


Köszi!



2012. szept. 26. 13:40
 1/7 anonim ***** válasza:

ha jól értelmezem az Osiris helyesírás szavait, ebben a szórendben fakultatív a vessző használata (nem kis meglepetésemre, mert én tettem volna)

a _kell, hogy fenn legyen_ esetében ki köll tenni a vesszőt

én megkerülném, ha van rá mód: fenn kell lennie


:)

2012. szept. 26. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, így frappánsan megkerülhető lenne. :)
2012. szept. 26. 16:03
 3/7 anonim ***** válasza:
Kell a vessző. Legalábbis én úgy tanultam. "Hogy" előtt mindig vessző áll, kivéve, ha az a "hogyan" szónak a rövidítése.
2012. szept. 27. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Ian Catman ***** válasza:
1. hozzászólóhoz csatlakoznék, én is vesszőt tennék, biztos, ami biztos. Az Osiris liberálisabban kezeli a helyesírást, mint az érvényes MTA hivatalos helyesírási szabályzata. Én tennék vesszőt.
2012. szept. 27. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Ian Catman ***** válasza:

Még valami a fentihez.

Minden nyelvre, így a magyarra is érvényes, hogy tanulj meg a nehéz esetekre példamondatokat. Nekem erről a kérdésről mondjuk beugrik az LGT dala, amiben azt (is) éneklik, hogy "nagyon kell, hogy szeress engem", nehéz vessző nélkül elképzelni.

Érdemes utánanézni a bizonytalan, liberális-megengedő könyveknek (mivel a magyar nagyon bonyolult és nehéz nyelv, változik, néha már nem tudni miért, pl. "hull a hó" de "hullik a vakolat", stb., a szótáraktban, helyesírási tanácsadókban mindig a gyakoribb, és/vagy inkább elfogadott változat van először leírva, utána a másodi, és aztán leírják, hogy mindkettő helyes. Haszáld a legelsőt.

..Bizonytalanságra másik példa, a vegyes hangrendű szavak toldalékai. "Férfinek" vagy "férfinak". Elvileg mindkettő helyes.

Grétsy professzor szerint ilyen esetben az a tendencia, hogy mindig a MÉLY hangrendű ragot kell választani (tehát férfinak, bár a másik is helyes.)

2012. szept. 27. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Albu válasza:
Engem a kell hogy legyen zavar, és a kell legyent érzem helyesnek.
2015. ápr. 13. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:

"Lehet rossz a kategória "nyelvtanulás", de nem találtam jobbat."


Hát talán a Helyesírás kategória tűnik nyerőnek... :-DD


#1: Nem tudom, hogy jól értelmezted-e... Erre ugyebár a szóban forgó bekezdés (330.o.) utolsó mondata érvényes (amely a nem igekötős igékről szól), és az elég homályosan fogalmaz... De én is úgy értem, hogy mondatátszövődés → tehát fakultatív. Vagyis nyugodtan odateheted a vesszőt. :-)


"a _kell, hogy fenn legyen_ esetében ki köll tenni a vesszőt"


az igaz, bár ilyen nem szerepelt a kérdésben :-P


#3: amit te tanultál, az egy egyszerűsített "szabály" (mondhatni ökölszabály), vagyis sokszor igaz, de nem mindig, és ez (a mondatátszövődés) éppen egy olyan speciális eset, amikor nem lehet erre az általános elvre hagyatkozni.

egy másik ilyen spéci eset lehet, amikor egy másik kötőszó is van előtte, pl.:

Ha nem tudod, hogy hol vagyok, vagy hogy mikor érek haza, kérdezd meg nyugodtan!


#4: Tudtommal az OH. nem kezeli "liberálisabban", sokkal inkább kiegészíti az AkH.-t: amire van akadémiai szabály, ahhoz az OH. is ragaszkodik, és az eltérések inkább a meglévő szabályok kibontásai, pontosításai, részletezései, vagy a szabályozatlan területekről szól iránymutatások.

Ahogy ők maguk is írják az előszóban:

"a teljes rendszert szem előtt tartva az alapoktól ismerteti és magyarázza a szabályokat, valamint számba veszi azokat az újabb vagy eddig szabályozatlan helyesírási jelenségeket is, amelyekre az érvényben lévő szabályzat nem ad eligazítást. A kézikönyv az 1984-ben megjelent és jelenleg is érvényes akadémiai helyesírási szabályzat részletező kifejtése"

Ha valami az AkH.11-gyel szembemenne, az kivétel lehet, és mutass rá, légy szíves, mert kíváncsi vagyok. :-)

(A "liberális"-t még külön azért sem értem, mert a szabályzat maga is csak egy ajánlásgyűjtemény, mindenki maga dönti el, hogy mikor hol mit célszerű betartania belőle – ennél nagyobb szabadságot az OH. sem tud adni. :-)


#5: "... akkor nagyon kell, hogy szeress engem":

Hú, ez tök jó példa! (És tök jó szám :-) Bár nem a mondatátszövődésre jó példam, hanem épp ellenkezőleg: ez egy olyan "kell, hogy"-os mondat, amelyben nem mondatátszövődés van, így ebben speciel szerintem is egyértelműen kell vessző. (Ebből a szempontból hasonlít az OH.-ból a "kell, hogy kimossam" mondatra: az is átszövődés nélküli, így kötelező a vessző.)


(A válaszod további részében teljesen másról beszélsz: nem helyesírásról, hanem másfajta nyelvhasználati témákról – meglehetősen vitatható dolgokat –, úgyhogy azt most hagyjuk is...)

2023. okt. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!