Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Jól fordítottam le latinra...

Jól fordítottam le latinra ezt a két szavas szószerkezetet?

Figyelt kérdés

a k*rvának a cipője = calceus scortī

(a scortum az k*rvát jelent)


Így jó?


Leírhatom ezt így: "CALCEVS SCORTI"? tehát u helyett v-vel?


A másik, hogy az ī-ről lehagyhatom a vonalat?


vagy feltétlenül rajta kell lennie? Nem tudok latinul, szóval nem értem, még nem igazán értem azt se hogy a sulikban melyik latint tanulják, mert van az a latin mikor még az u meg a v ugyanaz, meg az a latin mikor már ékezetek is vannak. :)


2011. nov. 5. 21:17
 1/3 don_treningatya ***** válasza:

igen, ahogy írod kapitálisan, makrónok és U nélkül!

így eredetibb.

a latinok csak nagybetũik voltak, lusták voltak kikerekíteni az U betũt és az ékezetrõl még messzi vándoroktól se hallottak, ezek mind modern dolgok.


szerintem helyes és auktorikus a "CALCEVS·SCORTI"


Az általunk U és V grafémákkal jelölt hang a latin nyelv aranykorának idejében hangtanilg sokkal közelebb állt egymáshoz, mint ahogy ma ejtjük, ezért írásban se különböztették meg õket.

Az latin ékezet csak megánhangzó hozzúságot jelöl, hogy könnyebben ki tudják olvasni a barbárok.

(érdekes hogy scortum semleges nemũ, de megnéztem Erasmus is így írja.)

2011. nov. 9. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
És nyelvtanilag és jelentés szempontjából is jó a fordítás? :)
2011. nov. 11. 22:56
 3/3 don_treningatya ***** válasza:
"És nyelvtanilag és jelentés szempontjából" - úgy se tudnék jobbat. calceus - eredetileg saru, ma egyenértékũ a cipõvel. scortum - bõrcafat, mint említettem, Erasmus is használta prostira. más forrásom nincs, amibe ilyenekrõl írnának :)))
2011. nov. 13. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!