Spanyol, vagy német nyelv?
Üdv mindenkinek!
Épp most érettségizem, angolt 10. éve tanulom és felsőfokon beszélem.
A németet gimiben kezdtem el, de őszintén szólva nagyon nehéznek találom (igaz, szégyenszemre nem is vettem túl komolyan a 4 év alatt), nincs belőle nyelvvizsgám, és csak társalgási szinten megy.
Gondolkodom, hogy német helyett elkezdem a spanyolt, remélve, hogy 3-4 év alatt meg tudom középszintre tanulni.
Mind a két lehetőségre mondtak már nekem érveket-ellenérveket.
A németet azért ajánlották, mert fontos nyelv úgy itthon, mint egész Európában, van belőle alapom így egyetemen is (valószínűleg) gyorsabban tudnék belőle nyelvvizsgát letenni.
A spanyol viszont jobban tetszik, mint a német, tudomásom szerint nincs olyan bonyolult nyelvtana, mint a németnek, és egy közeli ismerősöm már jó rég óta tanulja ezt a nyelvet, tehát tudna nekem segítséget nyújtani...
Mit tanácsoltok?
Előre is köszönöm a válaszokat!
20:55
"Örömmel olvasom ezt az infót, de áruld már el, mit kezdjek vele? Mégis hol írtam én olyat, hogy majd külföldi egyetemen akarok tanítani?"
Írtam olyat, hogy azt hiszem, hogy ott akarsz tanítani? Viszont próbáld meg összefüggésében ÉRTELMEZNI, amit odaírtam. Tehát nem a szavakat egyenként, hanem a szöveget. A kommentem azt illusztrálja, hogy a német nyelvterületen sokkal sűrűbben fordulnak elő olyan emberek, akikkel érdemes egy külföldinek szóba elegyednie. Több mérnök, több üzletember, több tudós; kevesebb munkás és paraszt. Márpedig az ember nem azért tanul idegen nyelvet, hogy gyári munkásokkal beszélgethessen a krumpli áráról, hanem azért, hogy üzleti partnerekkel tárgyalhasson, tudományos konferenciákon vehessen részt, nemzetközi teamekben dolgozhasson stb.
"az a nem tudom mennyi német aki a 600 legjobb egyetemen van szerintem mind beszél angolul"
Csak nem fognak veled angolul beszélni, ha ott van valaki olyan is, aki meg tud németül. Mondjuk ha két magyar cég válaszol egy német beszerzési pályázatra, akkor ha az egyik angolul levelezik, míg a másik németül, akkor a németeket az angol ajánlat nem nagyon fogja érdekelni. Így működnek ezek a németek.
23:17
"Gyakran tapasztalom a németül beszélők között, hogy foggal-körömmel védik"
Nem foggal-körömmel védem, csak éppen hiába tagadnám le azt a tapasztalatomat, hogy mérnök és informatikus ismerőseim németországi tanulmányok, tanulmányutak és kapcsolatok révén micsoda sikereket értek el, miközben se franciául, se spanyolul tudó ismerőseim nem használják semmire a tudásukat, ami a nyelvvizsgához kellett. Én az angol, német, spanyol és francia tudásomat is használom a gyakorlatban, tehát ha csak a saját nézőpontomra figyelnék, akkor azt mondanám, hogy a spanyol is fontos. Csakhogy az én esetem nem tipikus, nem mindenki fordít régi spanyol könyveket. A többség inkább mérnök, informatikus vagy orvos. Azokon a területeken pedig nulla a spanyol.
"A spanyolt ezzel szemben csak spanyol nyelvterületen lehet használni, mert a spanyol nyelvű országok gazdasági befolyása 0 a saját határaikon túl."
Akkor nézz már rá egy térképre, hogy mekkora a német és mekkora a spanyol nyelvterület.
"Azt is rosszul tudod, hogy az angol elég Németországba. Egyáltalán nem. Aki tud németül, nagy előnyben van. "
Ha ki akar menni dolgozni. De ha nem akar, akkor turistaként bőven elég... Ahhoz meg hogy jó állást találjon itthon, az angol + más nyelv(ek) ismerete elég.
"A többség inkább mérnök, informatikus vagy orvos. "
Jó, én meg pénzügyi területen dolgozom, itt a német nem annyira jelentős. Sőt, volt hogy egyszer egy német céghez akartak felvenni, mondtam az interjún, hogy egy szót tudok németül de az se szép, de épp olyat kerestek aki angolul jól tud, mert a cégnél mindenki csak németül beszélt.
"Márpedig az ember nem azért tanul idegen nyelvet, hogy gyári munkásokkal beszélgethessen a krumpli áráról, hanem azért, hogy üzleti partnerekkel tárgyalhasson, tudományos konferenciákon vehessen részt, nemzetközi teamekben dolgozhasson stb. "
Üzleti partnerekkel amikor tárgyal az ember, általában (legalábbis azon a területen ahol én dolgozom) van egy argentin, egy amerikai, egy angol, egy belga, egy olasz, és hopp, máris az angol a közös nyelv. A német ebben az esetben annyi, mint amikor négyszemközt spanyolul jópofiztam az argentin kontaktnak, és egyből segítőkészebb és kedvesebb lett.
Tudományos konferenciákon is általában az angol a hivatalos nyelv, főleg ha rangos, nemzetközi tudományos konferenciáról van szó.
Ha pedig az ember nyaralni megy, akkor nem árt ha a büdöslábú parasztokkal is szót ért (nekem jól jött amikor egy perui eldugott kis falu boltjában magyaráztam az eladónak, hogy tampont szeretnék és a fél falu a hátam mögött találgatott, hogy mi lehet az. Nekem meg el kellett mondani, hogy mire szolgál, mikor és hová kell tenni....)
A német egy randa nyelv, sokan nem szeretik, a spanyolt sokan tanulják csak kedvtelésből is, tehát nagyobb az esély arra, hogy útba tudnak igazítani..
Képzeld, tudtam értelmezni a mondanivalódat, de arra mintha valahogy nem reagáltál volna, hogy spanyollal akkor vajon miért tudott jó állást találni az ismerősöm? Ráadásul kapásból hármat is? (nem olyan régóta dolgozik azért)
Egyébként meg pusztán ha aszerint nézzük (mert ez a kedvenc érved), hogy hogyan rétegződik a társadalom, akkor kíváncsi vagyok Kínára mit mondanál, szerintem sokkal több a paraszt ott, mint az értelmiségi, mégis már lassan az USA szintjén van a gazdasága...szóval itt borul is az egész elmélet.
Egyébként a kérdés már tárgytalan, mert a spanyol mellett döntöttem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!