Mi értelme van a nyelvvizsgának manapság?
"Soha le nem járó nyelvvizsga helyett"
Csak addig vannak "soha le nem járó nyelvvizsgák", amíg léteznek olyan munkáltatók meg oktatási intézmények, amelyek nem írják elő, hogy X évnél ne legyenek régebbiek a papírok. De senki sem kényszerítheti őket, hogy magasabbra tegyék a lécet. Sőt, még lejjebb is teszik, ha "soha le nem járó nyelvvizsga" elvárással sem találnak elég munkaerőt. És jól is teszik, hiszen inkább ne beszéljen pl. egy bolti eladó nyelveket, viszont adja el az árut, nem? De.
"Ha 5 év múlva kell valahol tanúsítanod a tudásod, elmész megint felméretni, és akkor megint van 3 évre igazolásod."
Ez így túl nagy biznisz lenne a nyelvvizsgaközpontoknak, így aztán boldog-boldogtalan beszállna a nyelvvizsgáztatásba - amitől a béka alá kerülne a színvonala...
"Nem a nyelvtudás kell, hanem a papír."
Mi abban a rossz, hogy vannak helyzetek az életben, amikor papír kell? Pl. papír kell ahhoz is, hogy bemehess egy színházi előadásra... - pedig valójában nem az a lényeg, hogy legyen papírod ((belépőjegyed(nek tűnő papírod))), hanem az, hogy előtte fizesd ki a jegyet. Tehát ha hamis papírral mész be, és ez kiderül, akkor kitessékelnek, hogy az ülhessen a helyedre, akinek nem csak "papírja" van, hanem valós jogosultsága is, hogy megnézhesse a darabot, mivel fizetett.
A nyelvvizsgapapír is csak ennyit ér: beugrónak kérik, ha kérik - aztán majd még másra is kíváncsiak lesznek, mielőtt megkapsz pl. egy állást. Sőt, ha már letesztelték ők maguk is, hogy valós-e a nyelvtudásod (szerintük - de itt azért felmerül a kérdés, hogy egy mondjuk kereskedelmi, vagy mezőgazdasági, vagy bármilyen cég ugyan hogyan tudhatná azt megállapítani egy jelentkezőről, hogy mennyire jó a nyelvtudása, hiszen nem értenek hozzá: az egy külön szakma, a nyelvi tesztelés), jó eséllyel akkor is csak próbaidőre fognak felvenni, mert a nyelvtudás csak egy picike szeletkéje mindazoknak a képességeknek, amiket egy cég elvár.
12: Nem hiszem, hogy tömeges igény lenne rá, hiszen messze nem mindenki rohanna a 3 év leteltével újra teszteltetni, sőt! A legtöbben azért szereznek nyelvvizsgát, mert pluszpont jár érte az egyetemi felvételin. Utána alig pár százalékuk fogja ténylegesen bármikor is hasznát venni, így a többségük soha többé nem méretné fel a tudását, emiatt nem lenne tömeges igény nyelvizsga-központokra sem.
Akitől meg kérik, az bármikor fel tudja méretni a tudását, és nem árul zsákbamacskát az állásjelentkezésben, hiszen túlságosan elavult tudása nem lehet.
"Akitől meg kérik, az bármikor fel tudja méretni a tudását ... túlságosan elavult tudása nem lehet."
Ha a tudása nem is, a papírja elévülne, tehát újra és újra vizsgáznia kéne, ha nem egy munkahelyen éli végig az életét.
Az egyik oldalról nézve, a tudás valóban kopik. Voltam olyan hatósági ismétlő tanfolyamon, ahol azok, akik nem szerepeltek jól a vizsgán, mélységes értetlenségüket fejezték ki, hogy miért kell újra vizsgázniuk. :D Viszont ezekből nem sok volt, a többi meg levizsgázott.
A másik oldalról nézve sokkal sorsfordítóbb vizsgákat nem kell újra és újra letenni, ilyen az egyetemi, stb. diploma birtoklása. Mivel én életemben sok fiatal mérnököt irányítgattam, általában ők, ha nyár elején diplomáznak, szeptemberre, mikor állásba mennek, jelentős hányadát elvesztik a tudásnak. Mondjuk egy mérnöknél, ha a szaktárgyak a kilóra a fele az egésznek, abból elvesztenek 30-40 %-ot. Az alaptudományokból, ami a másik fele, mint a matematika, abból gyakorlatilag az egészet. És? Felveszik a tempót. Amire szükség van, azt hibátlanul fogják alkalmazni. Ezért kár a nyelvvizsgán agonizálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!