Mi értelme a nyelvvizsgának, ha nem kérik sehova?
Ismerősöm jelentkezett úgy munkára ahol elvárják a középfokot, hogy csak az írásbeli rész van meg neki, függetlenül attól, hogy a munkahely beszédben is megköveteli az erős szintet. Simán felvették, mert az interjún elégnek tűnt az, amit tud.
Na most én meg itt vagyok Komplex Német C1 nyelvvizsgával és nem vettek fel 2 helyre sem, arra hivatkozva, hogy a vizsgám már régi( 2012 az írásbeli, szóbeli 2014) a tudásom pedig nem tükrözi az elvárt szintet. Komolyan, akkor minek ezeket a szaros papírokat megszerezni?
Dühös vagyok, mert én anno külön szereztem meg az írásbelit és szóbelit, beleraktam a munkát és pénzt, erre nem kapom meg a lehetőséget sem. Ha ennyire mindegy, hogy van-e papírod, akkor minek egyáltalán BÁRMIHEZ letenni a vizsgát?
Teljesen érthetetlen nekem.
"nem vettek fel 2 helyre sem, arra hivatkozva, hogy a vizsgám már régi( 2012 az írásbeli, szóbeli 2014) a tudásom pedig nem tükrözi az elvárt szintet"
Ha neked lenne szükséged németül beszélő munkaerőre, te sem azt vennéd fel, aki tíz évvel ezelőtt jól beszélte a nyelvet, hanem azt, aki most jól beszéli. Ha úgy éreznéd, hogy meg tudod ítélni te magad, hogy ki mennyire jó, akkor nem lennél köteles papírt kérni a nyelvtudásról: behívhatnád az összes jelentkezőt interjúra, aztán döntenél, ahogy döntenél - ahogy ők is csinálták. Hozzáértés nélkül lehet, hogy nem is a legjobban (leghelyesebben, legnagyobb szókinccsel, stb.) beszélők közül választanál végül te sem, mint ahogy ők sem, de mivel simán lehetne olyan a pozíció, amiben másvalami még fontosabb (fellépés, magabiztosság, akármi), és mivel te lennél a munkaadó, senki se köthetne bele, hogy kit választanál.
Amelyik cégek viszont nagyon sok pályázóra számítanak, nem állnak neki mindet meghallgatni, hanem az egyszerűség kedvéért nyelvvizsgát kérnek - és igen, simán meghatározhatják azt is, hogy mikorit, hogy milyen típusút (BME, ECL, stb.), sőt, akár azt is, hogy milyen eredménnyel letett nyelvvizsgát várnak el.
"Komolyan, akkor minek ezeket a szaros papírokat megszerezni?"
Neked mihez kellett? A továbbtanuláshoz, pluszpontokért? Vagy csak az egódnak kellett? Esetleg valami akkori munkavállaláshoz? Vagy bebizonyítani, hogy hülye a némettanár, hogy nem ad ötöst? Sokféle indoka lehet, de ha semmi miatt nem kérik valakitől, akkor fölösleges stressz meg pénzkiadás, jól látod (végre).
"nem érzem, hogy a jelenlegi tudásom ne lenne C1 szinten!"
Attól még simán lehet, hogy már nincs C1 szinten... De az is lehet, hogy csak a többi pályázóhoz képest nem elég jó, mert ők még jobbak.
"Plusz még ott van a papír, ami ezt igazolja is, hiába "régi"."
Nem, egyáltalán nem "hiába". Nagyon is sokat számít, hogy mikori, hiszen ha valaki nem használja a nyelvet elég aktívan, sőt, nem igyekszik folyamatosan fejleszteni is a nyelvtudását, nagyon könnyen megkopik. A papír csak azt igazolja, hogy akkor, amikor vizsgázni mentél, megütötted a C1 szintet. Vannak helyek, ahova elég ennyi - máshova meg nem. Ez van.
"Ha ez nem elég, akkor mi a franc kell ahhoz, hogy a tudás el legyen ismerve?"
Azt mindig az adott munkaadó vagy oktatási intézmény határozhatja meg úgy, ahogy ő jónak látja.
"Nem anyanyelvi szintet követelnek, mert a C1 nem azt kell, hogy jelezze, hanem egy magabiztos kommunikációs készséget."
De mindig a legjobb pályázót keresik, és ha vannak mások, akik jobbak, mint te, akkor miért ne választanának közülük? Ha te lennél a munkaadó, te is így csinálnád, lásd be.
"Igen lehet, hogy picit gyengébben fejezem ki magamat mint annak idején, de ez mit vesz el abból, hogy ott van a kezemben a tudás"
De hiszen ott van a mondat elején, hogy nem ugyanaz a tudás van már a kezedben! :)
"plusz 15 éve( legalább) beszélem a nyelvet?"
Beszéled, de nem eleget, nem elég aktívan - így lehet, hogy te magad is belátod, hogy már gyengébben fejezed ki magad, mint annak idején...
"Még egyszer, akkor mi kell?"
Amit a munkaadó kér, az kell, ha az általa meghirdetett állásra fáj a fogad. Egyszerű. Ha olyan állást pályáznál meg, ahova csak B2-t kérnek, tárt karokkal fogadnának. Rajtad áll, hogy hova teszed magadnak a lécet.
De nem azért raktam le anno a C1 vizsgát, hogy aztán olyan helyre jelentkezzek ahova a B is elég! Ennek mi értelme lenne?
Azt gondolná az ember, hogy ennek ugyanolyan haszna van, mint egy szakmának. A hegesztő szakmában sem az van, hogy Jancsika besétál egy műhelybe, hogy ő mennyire rohadt ügyes és akkor meg is kapja a pozíciót, hanem bizony kell az a papír! Ha ingyen lenne, azt mondanám oké, de bizony nem olyan olcsók már ezek a nyelvvizsgák, hogy hobbiból járjak vizsgázgatni.
Ami meg őszintén érdekel, arra a helyre ahova az említett ismerősömet felvették részvizsgával, ott bizony elvárták a nyelvvizsgát és mégis megkapta úgy, hogy csak az írásbelije van meg. Ezt sem értem. Ezek szerint a komplex nyelvvizsgának már semmi értelme, mert vagy nem kérik el, vagy elég, ha csak ez vagy az van meg? Akkor mi értelme ennek, minek rakjon az ember ebbe munkat?
"De nem azért raktam le anno a C1 vizsgát, hogy aztán olyan helyre jelentkezzek ahova a B is elég!"
Hanem miért? Mihez kellett?
"Ennek mi értelme lenne?"
Pl. hogy fel is vegyenek, és pénzt kereshess. :)
"A hegesztő szakmában sem az van, hogy Jancsika besétál egy műhelybe, hogy ő mennyire rohadt ügyes és akkor meg is kapja a pozíciót, hanem bizony kell az a papír!"
Ez azért van, mert azt sokkal macerásabb néhány percben kideríteni, hogy mennyire jól hegeszt valaki, mint azt, hogy mennyire jól beszél németül. Ráadásul a HR-esek nagyobb eséllyel beszélnek németül, mint amekkora eséllyel értenek a hegesztéshez. :)
"Ha ingyen lenne, azt mondanám oké, de bizony nem olyan olcsók már ezek a nyelvvizsgák, hogy hobbiból járjak vizsgázgatni."
A középiskolások ingyen megszerezhetik az emelt érettségivel. A többiek meg már felnőtt emberek, ha valamire (bármire) pénzt akarnak költeni, akkor előteremtik az árát. De senki sem kötelezi őket semmiféle pénzköltésre - a saját belátásukon múlik, hogy mire éri meg nekik pénzt kiadni és mire nem.
"Ami meg őszintén érdekel, arra a helyre ahova az említett ismerősömet felvették részvizsgával, ott bizony elvárták a nyelvvizsgát és mégis megkapta úgy, hogy csak az írásbelije van meg. Ezt sem értem. Ezek szerint a komplex nyelvvizsgának már semmi értelme, mert vagy nem kérik el, vagy elég, ha csak ez vagy az van meg? Akkor mi értelme ennek, minek rakjon az ember ebbe munkat?"
Ez megint csak az adott munkaadón múlott: meghirdette az állást úgy, hogy komplex nyelvvizsgát kér, de mivel nem jelentkezett olyan ember, akinek komplex nyelvvizsája is volt, meg egyéb szempontokból is megfelelt volna az állásra, a cégnek pedig sürgősen szüksége volt munkaerőre, hát felvett valaki olyat, akinek csak részvizsgája volt.
Az az értelme komplex nyelvvizsgát szerezni, hogy olyan esetben is legyen esélyed megkapni az állást, ha a többi pályázónak is komplex nyelvvizsgája van.
Az egész élet egy nagy lutri. Lehet, hogy holnap az öledbe hullik egy nagy örökség, és akkor tök fölöslegesen raktál munkát egy csomó dologba, mert anélkül megélhetsz életed végéig - más meg nem rakott munkát semmibe, és ugyanúgy az ölébe hullik a nagy örökség, és akkor ő is.
De mivel ez ritkán szokott megtörténni, mégiscsak érdemes munkát rakni abba, hogy minél több dolgot megtanulj. De a tudás a lényeg, nem a papír. Majd ha szükség lesz a tudásodról papírra valami miatt, akkor a tudás birtokában már nem lesz nagy ügy megszerezni, tehát akkor majd már érdemes lesz le is papírozni, de csak azért, mert tudsz valamit, nem kell róla papírt szerezni, főleg akkor nem, ha még sokba is kerülne.
Soft skillek sokat szamitanak! Tudom, mert enis koppantam mar ez miatt
Irasod alapjan szerintem szimpatikusabb lehet az ismerosod szemelyisege
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!