Mennyire érdemes nyelveket tanulni?
Középiskolában vagyok, és akár továbbtanulás szempontjából is kérdezem. Egyetemi felvételibe beleszámít több nyelvvizsga is, és mindegyik x pont (nem tudom mennyi) vagy csak egy nyelvvizsgát számítanak bele?
Tervezek egyetemre menni, habár azt még nem döntöttem, milyen irányba. Állat gyógyászat érdekel, de nem biztos, hogy ezt hivatás szerűen csinálnám (igazából nem konkrétan a gyógyászat érdekel, hanem maguk az állatok, de szeretnék rajtuk segíteni). Nem hiszem, hogy akármilyen orvosi egyetemre elég pontom lesz, már ha az adott tantárgyi követelményt teljesítem, ezért is érdekelne a nyelvvizsga (ha számít több is). Angolból felső fokúra megyek majd, és szerintem bőven menni fog, illetve németből is felső fokút tervezek, de középfokon már most vagyok mindkettő nyelvből, pedig még van két évem addig.
Nagyon érdekel a japán nyelv, tanultam is egy ideig, de különböző okokból kifolyólag abba kellett hagynom, viszont most megint lenne rá lehetőségem. A szüneteltetése alatt tanultam magamtól már amennyire lehetett, sokat olvastam a nyelvről (nyelvkönyvek stb.) videókat is néztem, illetve animézek, tehát magát a beszédet nagyon sokat hallom. Egyébként jó a nyelvérzékem, és ehhez lenne is motivációm szerintem. Érdemes lenne mondjuk érettségiig belehúzni és megpróbálni egy középfokút japánból? Vagy megérné japán nyelvtudást igénylő területen elhelyezkedni?
És tegyük fel, hogy megtanulok japánul. Utána érdemes még halmozni a nyelveket, vagy igazából konkrét előnyöm nem származna belőle, és csak saját magam miatt tanulnom? Ha igen, milyen nyelveket? Mind hasznosság szempontjából, hogy mennyire tudom hasznosítani és mekkora rá a kereslet, mind olyan szempontból, hogy a már megtanult nyelvek után mit lenne egyszerűbb tanulni.
Ha már tudsz 2-3 világnyelvet, akkor érdemes egy ilyen különlegesbe is belefogni...
De amíg nincs min. egy angol és német nyelvvizsgád, addig szerintem ez csak szórakozásnak jó. Elég korlátozott a hasznosítása... Ráadásul - és ezt személyes tapasztalatból írom - a japán cégeknél nem is díjazzák annyira... Mert a saját nyelvük az ő titkos kommunikációs csatornájuk, legyenek bárhol Európában. Az egyik német kollégám kiválóan beszélt japánul, mert ott volt ösztöndíjas egy egyetemen - hát a japánok marhára nem szerették!
Egyetemi felvételin (jelenleg) max. 40 pluszpontot lehet szerezni nyelvvizsgával. 28 pontot ér a középfokú, 40-et a felsőfokú. Nem kapsz 40-nél több pluszpontot akkor sem ha ennél több nyelvvizsgád van.
Sok helyen alapvető elvárás az angol, míg mások leélik az életüket úgy, hogy a nyelvvizsga megszerzése utána soha többet nem használják. Van, aki kitartóan tanul valami ritkább nyelvet amit nálunk kevesen beszélnek, és kifog valami nagyon jó munkát vele. Ezek elég képlékeny dolgok. De az sosem hátrány, ha beszélsz nyelveket, akár csak magad szórakoztatására.
Angolt, németet érdemes tolni, előbb legyen meg a középfok, aztán lehet turbózni felsőre. Utána (de igazából közben is) haladhatsz a japánnal is.
Angolt kiskorom óta beszélem, szüleim révén, így középfokot már meg tudnám csinálni, de talán a felsőfokot is, inkább a szókincs hiányzik ahhoz. Németből 2 éve csináltam B1-et, és azóta új tanárunk van, aki mérföldekkel jobb az előzőnél, mostanra a B2 abból is meg lenne, de abból (is) szeretnék felsőfokút. Ha minden sikerül, akkor szakmai szempontból boldogulok két felsőfokúval ilyen nyelvekből, viszont a japán nagy kedvencem, régóta kergetem azt az álmot, hogy egyszer majd megtanulom a nyelvet. Szórakozásból is mindenképpen szeretném megtanulni, de ha van benne potenciál szakmai szempontból, az még jobb.
Egyébként meg érdekelnek a nyelvek, megy is a tanulásuk, szóval ha időm engedi és van rá lehetőségem, akkor tanulnék egy újabbat (persze sok a bizonytalan tényező, meg nem közeli jövőről beszélünk, de néha szabad álmodozni). És nem igazán van konkrét elképzelés, ezért kérdezem, hogy mi az amit esetleg könnyebb lenne tanulni ezek után, vagy amit érdemes, mert használható. Szubjektíven kettő nyelv van, ami kicsit érdekelne, francia és koreai. De azon túl, hogy nem ragaszkodom hozzájuk, ezekre nem hinném, hogy van piac, illetve tudomásom szerint teljesen más rendszeren alapulnak, mint a többi nyelv. Esetleg még valami skandináv érdekelne, praktikai szempontból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!