Valóban haszontalan lenne felsőfokon az anglisztikát választani?
Juj, ebből most nagyon az jött le nekem, hogy a fiad informatikát szeretne tanulni, de te lebeszélnéd róla, merthogy csak négyes matekból...
Nekem van ismerősöm anglisztikas diplomával, együtt robotoltunk egy tok monoton, rosszul fizető fizikai munka közben. Ő mondta, hogy nem talál rendes munkát évek óta, mert senkit se érdekel, hogy amúgy egy tok talpraesett, kommunikatív, ambiciózus ember, hiszen "csak" anglisztikan végzett. Aztán végül otthagyta, és egy boltban kezdett el dolgozni, mert oda még felvették :) Szóval tényleg szinte esélytelen vele jó melót találni, mivel nem ad konkrét szakmát. Akkor már tényleg inkább ezerszer az informatika, vagy közgazdász képzések közül valami (nemzetközi gazdálkodás pl, ha megy az angol és esetleg egy másik nyelv is érdekelné), de szigorúan csak ha érdekli és ő akarja! Egyetemet nem lehet úgy elvegezni hogy nem érdekel amit tanulsz, az már közel sem olyan, mint egy gimi, hogy csak úgy bejarsz melegedni és bárki el tudja végezni. Ne eroltess rá semmit, ha nem is most találj ki mit szeretne, csak néhány év múlva, az sem tragédia. 18 évesen én se tudtam még mit szeretnék kezdeni magammal, és ez tök természetes szerintem ebben a korban. Majd ő is eldonti,csak hagyjátok választani.
Én csak ámulok, komolyan.
Szerintem a végzettség (akár anglisztika) az egy dolog - ha JÓ abban, amit csinál, akkor igenis talál munkát, mégpedig jól fizető munkát.
Nekem anglisztika-magyar szakos diplomám van (ELTE), dolgoztam már a Külügyön (angolt tanítottam, természetesen nem nyelviskolai díjszabással... sőt), illetve külföldi diplomatákkal.
Utasítottam el már banki pozíciót (felsővezetői asszisztens), autógyárnál pozíciót (oktatásszervezési csoportvezető) stb, mivel jelenleg más a prioritás az életemben, és nem fér bele, hogy 16.30-ig dolgozzam mindennap.
Nyilván nem árt, ha a jelenlegi munkapiacon legalább közepesen keresett szakmát választ (tehát ne szemfelszedő akarjon lenni, valóban), de azért közel sem csak közgazdászoknak meg informatikusoknak áll a világ.
Inkább az infó felé érdemes fordulni, az anglisztika semmi végzettséget nem ad. Ahogy már írták töris, irodalmi stb. ismereteket fog felszedni, és gondolj bele ezekre hol van szükség a munkaerőpiacon? Van anglisztikát végzett ismerősöm, aki butikban eladó, de olyan is aki helpdeskes és egész nap egy kis boxban ülve ügyfelekkel beszél. Ha az alapszak után pedig tovább megy akkor
fordító/tolmács lehet, de ezekből nagyon nagy túlképzés van és a jövőben az alkalmazások egyre inkább ki fogják váltani a munkájukat. Az infó széles terület, sokfelé tudna orientálódni azon belül, és lehet megtetszik neki majd valamelyik ága. A nyelvről nem kell lemondani, azt tudja más keretek között is tanulni, akár magának is. Szóval ha van egy jó informatikai végzettsége és mellé jól beszéli a nyelvet akkor elég jó kilátásai lesznek, de az anglisztikát szerintem felejtsétek el.
15-ös, teljes mértékben egyetértek veled.
Az írásom csupán arra irányult, hogy a hozzászólók többsége de facto hulladéknak minősítette az anglisztika szakos diplomát, mindennemű megfontolás nélkül. Nem, nem hulladék. Legalábbis nem szükségszerűen.
Ahogy semmilyen szakma nem hulladék, ha valaki jó benne, ambiciózus, elhivatott (tudjuk, mennyit keres egy _jó_ fodrász, autószerelő, meg persze egy nyelvtanár, orvos, mérnök stb.) Más kérdés, hogy ehhez folyamatosan képezni kell magad, trendekkel tisztában lenni stb.
Röviden, ha valaki egy anglisztika szakos diplomával egy butikig jut, az nem az anglisztika tanszék hibája. Csak mondom.
13-as
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!