Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Valóban haszontalan lenne...

Valóban haszontalan lenne felsőfokon az anglisztikát választani?

Figyelt kérdés
Fiam jó angolból és logikus lenne, ha középiskola után ezt tanulná. Viszont jöttek olyan tanácsok, hogy elvesztegetett évek lennének az anglisztikával foglalkozni és inkább az infó felé orientálódik.

2021. jan. 29. 04:21
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
32%
Ja és ez pont fordítva van, ha jó angolos, akkor nem érdemes a szakra menni, sokkal inkább azoknak ajánlott, akik már tudnak kicsit angolul, de szeretnének fejlődni, illetve a későbbiekben szükségük lehet az angolra, mert mondjuk nemzetközi platformon szeretnének publikálni vagy kutatni.
2021. jan. 29. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
94%

Juj, ebből most nagyon az jött le nekem, hogy a fiad informatikát szeretne tanulni, de te lebeszélnéd róla, merthogy csak négyes matekból...

Nekem van ismerősöm anglisztikas diplomával, együtt robotoltunk egy tok monoton, rosszul fizető fizikai munka közben. Ő mondta, hogy nem talál rendes munkát évek óta, mert senkit se érdekel, hogy amúgy egy tok talpraesett, kommunikatív, ambiciózus ember, hiszen "csak" anglisztikan végzett. Aztán végül otthagyta, és egy boltban kezdett el dolgozni, mert oda még felvették :) Szóval tényleg szinte esélytelen vele jó melót találni, mivel nem ad konkrét szakmát. Akkor már tényleg inkább ezerszer az informatika, vagy közgazdász képzések közül valami (nemzetközi gazdálkodás pl, ha megy az angol és esetleg egy másik nyelv is érdekelné), de szigorúan csak ha érdekli és ő akarja! Egyetemet nem lehet úgy elvegezni hogy nem érdekel amit tanulsz, az már közel sem olyan, mint egy gimi, hogy csak úgy bejarsz melegedni és bárki el tudja végezni. Ne eroltess rá semmit, ha nem is most találj ki mit szeretne, csak néhány év múlva, az sem tragédia. 18 évesen én se tudtam még mit szeretnék kezdeni magammal, és ez tök természetes szerintem ebben a korban. Majd ő is eldonti,csak hagyjátok választani.

2021. jan. 29. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
96%

Én csak ámulok, komolyan.

Szerintem a végzettség (akár anglisztika) az egy dolog - ha JÓ abban, amit csinál, akkor igenis talál munkát, mégpedig jól fizető munkát.

Nekem anglisztika-magyar szakos diplomám van (ELTE), dolgoztam már a Külügyön (angolt tanítottam, természetesen nem nyelviskolai díjszabással... sőt), illetve külföldi diplomatákkal.

Utasítottam el már banki pozíciót (felsővezetői asszisztens), autógyárnál pozíciót (oktatásszervezési csoportvezető) stb, mivel jelenleg más a prioritás az életemben, és nem fér bele, hogy 16.30-ig dolgozzam mindennap.

Nyilván nem árt, ha a jelenlegi munkapiacon legalább közepesen keresett szakmát választ (tehát ne szemfelszedő akarjon lenni, valóban), de azért közel sem csak közgazdászoknak meg informatikusoknak áll a világ.

2021. jan. 30. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim válasza:
24%

Inkább az infó felé érdemes fordulni, az anglisztika semmi végzettséget nem ad. Ahogy már írták töris, irodalmi stb. ismereteket fog felszedni, és gondolj bele ezekre hol van szükség a munkaerőpiacon? Van anglisztikát végzett ismerősöm, aki butikban eladó, de olyan is aki helpdeskes és egész nap egy kis boxban ülve ügyfelekkel beszél. Ha az alapszak után pedig tovább megy akkor

fordító/tolmács lehet, de ezekből nagyon nagy túlképzés van és a jövőben az alkalmazások egyre inkább ki fogják váltani a munkájukat. Az infó széles terület, sokfelé tudna orientálódni azon belül, és lehet megtetszik neki majd valamelyik ága. A nyelvről nem kell lemondani, azt tudja más keretek között is tanulni, akár magának is. Szóval ha van egy jó informatikai végzettsége és mellé jól beszéli a nyelvet akkor elég jó kilátásai lesznek, de az anglisztikát szerintem felejtsétek el.

2021. jan. 30. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
91%
13-mas! Egyetértek veled mindaddig a pontig, hogy ha JÓ abban, amit csinál. De a kérdés inkább azt sugallja számomra (és ahogy elolvastam a válaszokat a többiek számára is), hogy itt nem egy szenvedély alapú választásról van szó, hanem "jobb híján", "ez maradt", "talán ebben lehet jó". Ez nem azt jelenti, hogy ő nem lenne kiváló szakembere a témának és nem jutna olyan szintekre, mint te. De valljuk be, erre van a legkevesebb esély. Van persze és biztatnám is a kérdező gyermekét, hogy csinálja, ha azt láttam volna leírva, hogy a gyereknek minden vágya ez. De erről szó nincs. És innentől kezdve pedig nyilván logikusan olyat próbál az ember tanácsolni, ami leírás alapján hasonló szinten érdekelheti a srácot, de több és jobb lehetősége van benne. Nekem is van közeli ismerősöm, aki mint történész konkrétan a bécsi levéltárba kapott kinevezést, ahol köszöni szépen jól van és még ottani körülmények között is jól keres, neki minden vágya ez volt és mindent meg is tett azért, hogy idáig jusson. De ez nem azt jelenti, hogy ha idejön valaki, hogy tulajdonképpen jó történelemből, akkor mindjárt ezt a szakot ajánlom neki, hiszen az ismerősöm is megcsinálta, mert különbség van aközött, hogy középiskolában valamiből jó vagyok és aközött, hogy van egy konkrét vágyam és azért mindent hajlandó is vagyok megtenni.
2021. jan. 30. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

15-ös, teljes mértékben egyetértek veled.

Az írásom csupán arra irányult, hogy a hozzászólók többsége de facto hulladéknak minősítette az anglisztika szakos diplomát, mindennemű megfontolás nélkül. Nem, nem hulladék. Legalábbis nem szükségszerűen.

Ahogy semmilyen szakma nem hulladék, ha valaki jó benne, ambiciózus, elhivatott (tudjuk, mennyit keres egy _jó_ fodrász, autószerelő, meg persze egy nyelvtanár, orvos, mérnök stb.) Más kérdés, hogy ehhez folyamatosan képezni kell magad, trendekkel tisztában lenni stb.

Röviden, ha valaki egy anglisztika szakos diplomával egy butikig jut, az nem az anglisztika tanszék hibája. Csak mondom.

13-as

2021. jan. 31. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
94%
#16: Bár abban igazad van, hogy az anglisztika teljes kukázása tényleg túlzás, sajnos Te is kissé tévesen látod a helyzetet az anglisztika diploma értékét illetően; bár nem szakmai elfogultságból, hanem mert a leírásod alapján gondolom, nem mostanában végeztél, s azt gondolod, hogy a most végzetteknek is hasonló lehetőségeik vannak, mint Neked voltak. Egészen más volt a helyzet a munkaerőpiacon egy-két évtizede a végzett anglisztikásoknak, és más most. Az egyetemek ugyanis azóta "kitermeltek" sok ezer anglisztikást, messze többet, mint amennyire igény volt. A túltermelés pedig automatikusan leértékelődést von maga után. Arról nem is szólva, hogy közben egyre több, más diplomával rendelkező, frissen végzett hallgató is kiválóan beszél angolul. Miért csak az angol nyelvhez értő kezdőt vegyen fel egy cég egy állásra, amikor egy tucat olyan friss diplomás álláspályázó van az adott álláshelyre, aki mondjuk közgazdasági vagy műszaki végzettséggel is rendelkezik? Óriási különbség van aközött, hogy valaki az önéletrajzába be tudja írni, hogy 5 évig középvezető voltam egy bankban, 5 évig pedig egy biztosítótársaságnál; és aközött, hogy most végeztem anglisztikán, nulla munkatapasztalatom van, munkát keresek. Ez utóbbiakkal ugyanis Dunát lehet rekeszteni. Ha valakinek nincs protekciója, hogy kezdőként egy anglisztika diplomával is bekerüljön egy jó céghez, az évekig kilincselhet, s örülhet, ha kap valamilyen normális adminisztrátori állást, amihez egy érettségi és középfokú nyelvtudás is elég volna. Arról álmodozni, hogy majd én fogom az angol irodalom műveit, vagy akár csak szakmai anyagokat is egy cégnek magyarra fordítani, vagy üzleti tárgyalásokon fogok tolmácsolni, ugyan lehet, de akinek nincs ismerőse, hogy betegye ilyen állásba, az eleve jobb, ha lemond erről. Gyakorlatilag teljesen esélytelen, még fordító és tolmács mesterdiplomával is. Ráadásul a fordítókat meg sem fizetik rendesen, ezt saját tapasztalatból mondom. Aki eseti megbízásokkal akar fordítást vállalni, az olyan alacsony órabért tud csak kihozni ilyen munkából, hogy a puszta megélhetése is kérdéses lesz, ráadásul a megbízások is esetlegesek, semmi garancia, hogy a jövő hónapban is lesz munka. S ez nem csak a saját tapasztalatom. Van egy angol irodalomból doktorált egyetemi oktató ismerősöm, akinek a szakmai profizmusához nem férhet kétség, s elmondta nekem, hogy ő is régebben foglalkozott műfordítással mellékállásban, de otthagyta, mert rájött, hogy óradíjban háromszor többet kereshet, ha magántanítványokat fogad. Akinek nincsenek jó kapcsolatai, annak pusztán az angolból gyakorlatilag egyedül a tanárkodás az, amivel rendes megélhetést lehet kovácsolni. Akkor pedig már jobb eleve szakpáros angoltanárnak menni, mondjuk egy másik nyelvvel párban, ahol ráadásul a módszertant is megtanítják. Ha valaki nem akar nyelvtanárkodni és protekciója sincsen egy jó cégnél, az a saját jövőbeli anyagi biztonsága érdekében legjobban teszi, ha messziről elkerüli az anglisztika szakot.
2021. jan. 31. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Jaj, bocsánat, az előbbi válaszomat #13-ra adtam, nem a #16-ra.
2021. jan. 31. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Azt elfelejtettem, hogy ha nagyvárosban helyezkedik el, akkor találhat vele állást, pl. autógyárnál, bármilyen nemzetközi gyökerű cégnél, főváros, Debrecen, Győr, Szeged, de más helyen esélytelen. Én nyelvszakon végeztem és ezért képeztem át magam végül tanárrá: vidéken szerettem volna élni, a szülővárosomhoz közel. Tanár vagy informatikus bárhol lehetsz, de ahhoz, hogy egy nyelvszakos mondjuk bankban vagy minisztériumban kapjon melót nagyvárosban kell élni. Én nem biztos, hogy 10 évnél tovább bírnám, személyiségfüggő is.
2021. jan. 31. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Ami hatalmas probléma még szerintem a munkakeresésnél az a tapasztalat. Én egyetemen kívül sosem dolgoztam diákmunkán kívül, úgy kaptam munkát egy nagyobb cégnél valami tökömtudja menedzserként, hogy ismerősöm is oda ment és "párban" mentünk. Másképp esélytelen lett volna, azzal sem voltam tisztában, milyen irataim kellenek, hogy legyenek, adózás, alkalmassági stb. Hatalmas probléma, hogy nincs olyan intézet, ami ezekre rendesen felkészít. De nekem ezek az adminisztrációs, menedzserkedős munkák nem jöttek be, hiába fizet jobban, mint a tanári, lelkileg teljesen kiöl és nem is fejlődsz sehova, ellentétben azzal, ha mondjuk tanár leszel vagy egyetemi kutató/óraadó.
2021. jan. 31. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!