Mikor használjuk a "do" segédigét?
Most kezdtem el angolul tanulni és már itt elakadtam. Addig még eljutott az agyamig, hogy kérdő és tagadó mondatoknál jön elő. Az olvastam, hogy ha cselekszünk, akkor kell a "do" ha pedig csak úgy van valami, akkor az "is" kell. Van amelyik mondatnál bejött ez az elv, de például annál, hogy van-e bátyád: "Do you have a brother?" <- Miért így tesszük fel a kérdést? Miért kell oda a "do"?
Úgy is fel lehetne tenni a kérdést, hogy "have you a...?" ?
A kérdés az kérdőmondat. Ne tévesszen meg a létezni (is, are) és a birtokolni vmit (have) ige. Magyarul mindkettő "van", de az egyik létezést jelent, a másik birtoklást fejez ki.
Egyébként a have annyiban különleges, hogy a brit formája "have got". Ugyanazt jelentik, csak ez utóbbi esetben valóban fel lehet tenni úgy a kérdést, hogy "Have you got xy?", de "Have you xy" semmiképpen sem helyes.
De röviden, egszerű jelen időben, ami nem létezést fejez ki és kérdés vagy tagadás, kell a do. Sok esetben (a példádban pont nem) könnyítheti, ha a "szoktál" szóval helyettesíted magyarban, ahol enélkül is értelmes lenne a mondat. Pl. (Te futsz?) Szoktál futni? Do you run?
(Nem kávézom). Nem szoktam kávézni. I don't drink coffee.
Úgy is fel lehetne tenni a kérdést, hogy "have you a...?" ?
Jogos a kérdés, de ez már történelem. Bár tán még él olyan ember, aki nem do-val használja a have-et. Nálunk is forgalomban volt a hetvenesekben még olyan echte angol nyelvkönyv, amelyikben nem do-val kérdeztek, hanem have you... alakkal. Nem, mintha a magyar szerzők könyve másként tanította volna. De ezt már csak azért praktikus tudni, mert lehet találkozni vele olvasmányban. Azért 1960-ban már feltalálták a könyvnyomtatást. :)
"Az olvastam, hogy ha cselekszünk, akkor kell a "do" ha pedig csak úgy van valami, akkor az "is" kell."
Ezt 3szor olvastam végig, mégse értem, meg tudod magyarázni, mit akarsz mondani itt?
(A #2es válaszát ignorálnám, mert ugyan igazat mond, de más következő fokú dologról beszél, ami most csak összezavarna, maradjunk egyelőre az alapoknál)
Tehát: kédő és tagadó mondantál kell - igen. Ezt helyesen értetted meg. Ennyi.
Tagadás képzése: don't (= do not) az ige előtt.
I like tea.
I don't like tea.
Kérdés képzése: Do...? + többi szórend marad
I like tea.
Do I like tea?
És ugye itt megkérdezed, hogy "de miért, miért"? Azért. :D
Nem, NEM mondhatod, hogy: Like I tea? vagy I not like tea. Ez a nyelvtani szabály és kész.
Hogy pontosan mi a nyelvi logika oka, azt akkor érted majd meg, amikor a többi segédigét és a különböző igeidőket fogod venni.
Ezek úgy épülnek fel, hogy segégige + főige, és ha kérdő vagy tagadó mondatot képzel az ilyen modatikból, akkor a segédige kerül a "do" helyére. Tehát a do-t tekintheted amolyan "tölteléknek", hogy ha nincsen segédige a mondatban, akkor is álljon ott valami és maradjon ugyanaz a szerkezet.
Példa:
I can swim. (Tudok úszni.)
I can't swim. (Nem tudok úszni.)
Can I swim? (Tudok-e úszni?)
^Ahogy látod, mindig a segédige (Itt: can = tud, képes rá) ragozódik a not-tal vagy kerül a mondat elejére, sosem a főige.
Ugyanezt fogod tapasztalni az igeidőknél:
He is running. (Ő most éppen fut.)
He isn't (=is not) running.
Is he running?
I have come. (Megjöttem.)
I haven't come.
Have I come?
Ez elégséges indoklás neked, hogy miért kerül a sima mondatoknál is oda egy töltelék "do"? :)
Bocs, végre sikerült megértenem azt a bizonyos mondatot is.
Igen, a létige kivétel, tehát ott az ragozódik és nincs "do".
He is a man. (Ő férfi.)
He isn't a man.
Is he a man?
Ha azt kérdezed, miért...
to do=csinál, to be, am, is, are= van.
A "van" az nem cselekvés, hanem létezés. Ha valami vagy, vagy valam ilyen tulajdonsággal bírsz, azt nem aktívan "csinálod", az tőled függetlenül "van". (Magyar nyelvben is megvan ez a logika.)
Nyugi, ez csak a létigénél van így, minden más igénél marad kérdésnál/tagadásnál a do.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!