BSc szakdolgozatban használhatom forrásként más ember doktori értekezését?
Már hozzászóltam érdemben, de akkor is csak a saját igazadat mondod.
Lehet szó szerint idézni, te azt állítod, hogy nem. Mindenképpen a saját állításod akarod védeni azzal alátámaszva, hogy milyen sok diplomád és doktori végzettséged van, illetve oktató vagy az ELTE-n.
Ha oktató lennél, tudnád, hogy szó szerint is lehet idézni. Kérj ki bármilyen szakdolgozatot. Amik nincsennek letiktosítva, azokat bárki elolvashatja. Minden szakdolgozatban szó szerint idézéseket fogsz találni. Mindegyikben! Nincs olyan szakdolgozat, doktori ahol nincs szó szerinti idézés. Annyi a különbség, hogy a doktoriban kevesebb lehet ez a %, míg egy bsc és msc szakdolgoztaban többet lehet.
Ingorálhatsz, de akkor is igazam van..
Na és pont ezért értékelnek téged le..., mert ha nincs igazad egyből a doktoriddal érvelsz. De az nem érvelés...
Ilyen erővel én mondhatom neked, hogy: A föld körüli pályán egy koton van. Bizonyítsd be, hogy tévedek. No ez nem így működik...
Én is mondhatom, hogy jajj 6 diplomám van, és BME-n oktatot, de a diplomáimat Angliában szereztem, de még voltam Amerikában is kutatni.. Aztán ennyi.. Szerinted elhiszi bárki is? Nem... Ahogy neked sem hisz, senki sem.
"Azért szereted ezt az oldalt, mert másnak adhatod ki magadat mi? :)"
Nem, történetesen én saját magamat "alakítom" itt, viszont rólad még mindig nem tudunk semmit, pedig szemmel láthatóan nagyon érdekel más emberek identitása. Te ki vagy, hova jársz / hol tanulsz, és mit lehet rólad tudni? Ha már ilyen kíváncsi vagy.
Akkor most felteszek egy pokolian fontos kérdést: informatikai témában kell szakdolgozatot írnom. Ha van egy szoftver, amelynek segítségével kell egy önálló feladatot megoldanom és a szoftver elsajátításához muszáj elolvasnom a user guide-ot (hivatalos tutorial doksi), akkor minden olyan (pl. xy menüpont mire való meg hogyan kell beállítani) dolgot, amit a manual segítségével ismertem meg azt is jelölni kell forrásként?
Egyszerűbben fogalmazva: te megtanultad, hogyan kell szöveget szerkeszteni a Word-ben. Ha írsz egy "szakdolgozatot" egy árajánlat készítéséről (hülye példa, de érted), amiben bemutatod hogyan kell behúzni, félkövérré tenni, színes betűt meg oldalmargót beállítani, akkor ezeket mindet hivatkozni kellene abból a tankönyvből amiből megtanultad a Word-öt kezelni? De honnan tudják, hogy nem "próbálgatással" jöttél rá ezekre és nem pedig a tankönyvből?
Erre írtam az "életes" példát is. A szorzótábla tanulásnál is a tanítónénitől plagizáltál (mert mástól vetted át/mástól tanultad), a Newton-törvény definíciójának a röpdolgozatban való leírása is plagizálás, mert te azt megtanultad és azt adtad vissza. Az egész élet egy plagizálás, mert mindent valahonnan megtanulsz valakitől. Nem? Akkor mégis honnan tudjam mit kell hivatkozni és mit nem? Mert mindent megtanultam valahonnan, amit a szakdogában leírtam!
"visszatérhetünk a Kérdező alapproblémájához, mert ez nem a személyeskedős topik. :)"
Már megkapta a választ. Lehet idézni szó szerint is, ha megjelöli a forrást és idézőjelbe teszi. Az már nem plagizálás. De ezt már leírtam. Akkor mire is akarsz visszatérni doktor úr? Bocsánat, Bölcsész doktor úr.
"Ha van egy szoftver, amelynek segítségével kell egy önálló feladatot megoldanom és a szoftver elsajátításához muszáj elolvasnom a user guide-ot (hivatalos tutorial doksi), akkor minden olyan (pl. xy menüpont mire való meg hogyan kell beállítani) dolgot, amit a manual segítségével ismertem meg azt is jelölni kell forrásként?"
Mondjuk ugyancsak egy képfeldolgozó szoftverrel jövök. Van mondjuk a Cognex kamerád. Annak ugyebár meg van a szoftvere és te egy felhasználó vagy csak. Az In-Sight-el dolgozól, és mondjuk van mondjuk egy Siemes vagy Omrom vagy tök mindegy milyen PLC-d. Mondjuk fakanalak mennek a futószallagon. A programba neked meg kell csinálod azt, hogy ha a fakanál nem 20cm hosszú akkor a PLC leveszi. A fakanalak egyesével jönnek a kamera alá, utána mennek tovább ahol vagy 0 vagy 1 értéket kapnak 0, ha rossz akkor dobja kifele, ha 1 akkor megy tovább..(bár ez csak egy feladat példa)..Tehát, mivel te felhasználó vagy, esetleg órán is tanultad a programot és már tudod az alapvető dolgokat akkor letudod írni a saját szavaiddal, mi mit csinál. Úgysem úgy fogod lerni ahogyan a user guide-ban van, hiszen alapból angolul van a legtöbb programnál, tehát ezekkel nem plagizálsz. De szó szerint is lerhatsz belőle dolgokat. De akkor idézned kell.. Mondjuk a Cognex kamer fotozta a fakanalat, neked erre rákell raknod egy egy objektum illesztést elsőroban ami például a FindPatMax. Ez alapból egy "függvény". De a userguide-ba megtalálhatod, hogy ez mit csinál pontosan... akkor te beidézheted belőle, hogy a FindPatMax mit is csinál és hogyan csinálja.. de akár a userguide-ot felhasználva a saját szavaiddal leirhatod, ilyenkor nem kell idézőjelbe tenned, hanem csak megjelöli, hogy te a 200.oldaltól a 220-ig szedtél információkat. Vagy mondjuk később a programmal naplozól egy FTP-re akkor az FTP ről ugyancsak írhatsz, ahol itt is idézhetsz. Vagy mondjuk mivel van PLC akkor bizony a PLC ről is írnod kell. Mondjuk írsz a PLC memóriájáról, vagy tápellátásról..sokszo ezeket csak kézikönyv alapján tudod szó szerint kimásolni... látod látod mr doktor úr.. vannak olyan dolgok amiket szó szerint kell idézni.. mert például a memóriacímzést másképpen nem tudod...
És ha idézek, akár szó szerint, akár nem, magában a szövegben is jelezni kell, hogy amit elkezdek magyarázni, az más gondolata, nem? Nekünk valaki fontosabb beadandóját azért dobták vissza, mert csak a végén voltak lehivatkozva a dolgok a works cited szekcióban, a szövegben is jelölni kellett, akár szó szerinti, akár átfogalmazás, a gondolatmenet végén (szerző, oldalszám, ha írott mű), vagy xy ezt és ezt jelenti ki. Szóval ha ollózgatsz és a végén hivatkozol, az nem biztos, hogy elég, be is kell vezetni, ait beollózol. A hivatkozás formátuma mondjuk szakonként változó lehet, ezt nem tudom.
És azt is le kell hivatkozni, ami a saját tudásod elvileg, pl. tegyük fel, hogy te 15 évesen olvastad egy tankönyvben, mi milyen fizikai törvényen alapszik, most csak mondtam egy példát. Szóval lehet, hogy neked az az alaptudásod, de az alaptudásod is származik valahonnan, akár most olvastál róla forrást, akár 10 éve, szóval nagyon vigyzázni kell az ilyen "általános igazságokkal" is...
"Szóról szóra átveheted azt is amit felettem példaként hoztak. Csak idézőjelbe kell rakni és megjelölni a forrást. Akár az egészet belerakhatod, ha megvan jelölve és idézőjelbe van." - ez így nem igaz, még technikailag sem.
A mi szabályzatunkban pl. szerepelt, hogy egy bekezdésnél hosszabb idézet nem szerepelhet a munkában.
Arról nem is szólva, hogy egy összeollózott fércművet is kidobnak, legfeljebb nem plagizáció, hanem az önálló gondolatok hiánya miatt.
Kérdező: ezt beszéld meg a konzulenseddel, mert ez szerintem függ a témától, az adott szoftver és az adott funkciók ismertségétől és attól, hogy milyen szerepet játszanak a téma kifejtésében stb. Semmiképp sem idézném szó szerint a User Manualt (a szó szerinti fordítás is idézetnek számít), mert nem elegáns, és nem is szükséges, csak speciális esetben, pl. ha van benne egy olyan pont, ami szerinted félreérthetően van megfogalmazva, és a felhasználók többségének problémát jelenthet vagy valami.
#25: Atyaég! Ennél egyszerűbb, közérthetőbb példát is írhattál volna, mert kb semmit nem értek belőle. Bocsi. 😕
Ja, és gondolom akkor angol szakirodalmat is jelölni kell hivatkozásként...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!