Az orvosi vagy a jogi karon kell többet magolni?
Értem, csöppet sem vagy elfogult... Orvosnál van életkorhoz (30. életév) kötve státusz betöltése? Köztársasági elnök nevezi ki az orvosokat? Nyilván nem véletlenül van utóbbi kettő kikötve a bíróknál. Ez csak egy példa a jog által átfogott hivatásrendek tekintetében.
Nyilván az álagnak nem esik le, illetve nem fogja fel a jog jelentőségét, lévén absztrakció. Attól még az egyik legősibb tudományág, az orvosi mellett. Szóval elfogulatlanul azt mondom, nem összehasonlítható. De a jog nehezebb, HA VÁLASZTANOM KELL.
21.53-as, Te meg azt vésd jól az eszedbe, hogy nem lehet összehasonlítani két eltérő eredetű és célú, illetve tartalmú tudományágat.
Az én családomban van orvos, baráti társaságban is. Ennek ellenére szinte mindegyik arra utalt nem egyszer, hogy ami jogon van követelmény, az SZÁMÁRA nagyon nehéz (valószínű nekem fordítva az, mivel más érdekel), illetve hogy jogi egyetem alatt, ill. - ha klasszikus jogi pályára mész, főleg amennyiben bíróságra vagy ügyészségre felvesznek netántán - utána a tanulási mennyiség is megüti, ha nem meghaladja (!) az orvosi összképzés során várhatót.
Úgyhogy szerintem tiszteletet érdemel mindkettő szakma! Én nem tapasztaltam az általad írottakat. Főleg nyugaton nagy a respektus a jogászi hivatás iránt. Az tény ellenben, hogy a felsőoktatási szabályok miatt olyan is jár(hat)nak jogra, kiknek nem kéne..
Szerintem nem mérhető a nehézség objektíve.
Egy jogásznak valószínű nehéz az orvosi, de fordítva is!!
Butaság ennyire elfogultnak lenni, bármelyik irányban is.
De, ha már ennyire azok egyesek az orvosi irant, én is megjegyzem az alábbiakat, de inkább kiegészítem 00.15. irományát.
1.) Egy jogász élete végéig tanul, az állandóan bővülő és változó jogrendszer okán.
2.) A másik, hogy - orvos ismerős szerint is például! - az orvostudomány előbb és nagyobb arányban lehet robotizálva, mint a jog!
Ellenben: emberi élethelyzetek alapos feltárása és főleg a mérlegelés, illetőleg a méltányos döntés(ek) mind-mind nem helyettesíthetők egy gép által.
Hiszen: IUS EST ARS BONI ET AEQUI.:)
De, ha kikapcsolom az elfogultságot, szerintem mindegyik a maga módján a legnehezebb!
Jól írja az orvosis gyerek! Pusztán az egótok miatt nem vagytok képesek bevallani, hogy az orvosi jóval, de jóval nehezebb.
Amikor néhány éve valaki megkérdezte gyakorin, hogy a bölcsész szak vagy az orvosi a nehezebb, akkor is kialakult egy veszekedés, csakúgy, mint akkor, amikor -azt hiszem- az egyiptológus szak szóba került. Ott is ugyanúgy két tábor, bölcsészek nem voltak képesek bevallani még maguknak sem, hogy fényévekre vannak az orvositól. Az egójukat képtelenek kicsit lejjebb adni.
Objektíven nézve nem kérdés, hogy orvosi messzemenően jóval nehezebb!
Engem amúgy nem zavar, hogy más szakokat hasonlítgatnak az orvosihoz. A társadalom, ill. az utca emberének objektíve megvan a véleménye. Ennyi!
A világ keletebbre eső részein amúgy ha firtatod az ehhez hasonló kérdéseket, akkor hülyének leszel nézve nem kicsit. Ott megkérdőjelezhetetlen az orvos társadalmi presztízse.
Apropó, Pécsen már kopasz behajtók vásárolnak maguknak jogi diplomát? Azért az durva! Ez is elmond azért sokmindent...
Utca embere? Eléggé objektív. Jól megmondtad, nyilván az utca emberének (ő ki amúgy?) fontosabb, hogy a torokfájására írjon valamit a háziorvos, illetve, hogy kiírja táppénzre, mint az igazság szolgálata, a bíró, ügyész, ügyvéd hivatása.
Kopasz behajtók vásárolnak jogi diplomát? Tehát ilyen példák miatt általánosítani lehet? Nyilván ésszerű.
Akkor inkább ne is beszéljünk a profitorientált orvosokról. Orvosi eskü? Ugyan..
De szítsátok csak tovább a dolgokat, a vitát. Taps.
Hiába pontoztok le minket, nem érdekel!
Ha már Nyugat-Európa...melyik az az egyetlen szak, ahol van numerus clausus?
Hirtelen nem ugrik be...
Jogszabályt bárki, még a leghülyébb is tud alkotni, de pl. műteni viszont nem. :D
Bárki megtudja védeni a bíróságon még ügyvéd nélkül is a saját álláspontját. Viszont önmagát meggyógyítani nem igazán tudja.
Na császtok, én léptem!
Utolsó: A műhibák tanúskodnak..De én nem általánosítok. Van jó és rossz orvos, valamint jó és rossz jogász, ez a véleményem. A gyógyítás és az igazságszolgáltatás nem összehasonlítható, ahogy egy másik válaszadó írta.
(Jogalkotás amúgy pont nem jogászi végzettséghez kötött. Látom képben vagy, nem csalódtam.) Szia!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!